Autor filmů Hrubá Daria - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Hrubá Daria

Vypisuji filmy 1 - 8 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

2. 

Folklorika: Fenomén Vlasta

Autor: Hrubá Daria
Kategorie: Dokumentární filmy, Folklorika, O tradicích
Staženo:
Anotace:

Vlasta Grycová je opravdovou zpěváckou legendou – známe ji především jako osobitou, nenapodobitelnou interpretku balad a milostných písní uherskobrodských, hradišťských, kopaničářských a především straňanských. Profesí malířka skla podědila hudební talent po své mamince Alžbětě Končitíkové. Veřejně vystupovat začala už jako dítě ve straňanském souboru Javorina, kde si ji roku 1957 vyhlédli pro Hradišťan Jaroslavové Čech a Staněk. Rokem 1972 začala její trvalá spolupráce s uherskobrodskou Olšavou. Tehdy také nahrála první z celé řady snímků s BROLNem v Československém rozhlase v Brně. Své první samostatné album Písně moravsko-slovenského pomezí nahrála pro Supraphon v roce 1985. Její následovnicí v rodinné muzikantské tradici je dcera Anička Přikrylová (učitelka hry na housle a primáška CM Vlasty Grycové) spolu se svými dcerami, houslistkou Veronikou Přikrylovou a basistkou Helenou Přikrylovou-Milanovou. S jejich zprvu rodinnou muzikou nazpívala Vlasta Grycová v roce 2003 svůj zpěvácký portrét Pod Javorinú – Lidové písně ze Strání. Vlasta Grycová je nesmírně inspirativní hned v několika ohledech: má stále výbornou paměť na písňové texty, a nejen na ty dlouhé baladické. Je-li zapotřebí, vyhledá ve svém vnitřním zpěvníku patřičnou melodii pro konkrétní příležitost. Spolupráce s kapelou a s ostatními zpěváky je pro ni stejně přirozená jako samozřejmá bezprostřednost při navázání kontaktu s publikem. A legendou je nejen živoucí, ale též pořádně živelnou. Zpěv je pro ni samozřejmou součástí života, projevem lásky k lidem a k životu.

Přidáno: 15 Zář 2021
Pro stažení se přihlaste

6. 

Folklorika: Vinařův rok

Autor: Hrubá Daria
Kategorie: Dokumentární filmy, Folklorika, O tradicích
Staženo:
Anotace:

„Víno, stejně tak jako rituály s ním spojené, dokáže tlumit žal a násobit radost. Vinaři se setkávají a koštují ten plod země, nebes i svojí práce tak, jako malíř bere do ruky plátno a štětec. Mají svůj svět vnější i vnitřní, jeho krajinu duševní i vinohradnickou, podzemní i tu stvořenou sluncem a půdou do pruhovaných kopců. Z vína a dřiny dokáží udělat pohyblivé mystické obrazy mezi nebem a zemí doslova: na jaře zasadí do půdy hlavu révy vinné, obloha ji zalévá vodou i sluncem a v září je z toho burčák! Zázrak přerodu vody ve víno, dřiny v zábavu, pracovních vzdechů v písničku, tmavé nory v dumavé přítmí neboli podzemí v chrám. Potom se procházejí mezi sklepy po neviditelném laně a rovnováhu vyrovnávají skleněnou tyčí zvanou koštýř… V březnu, kdy na nás zvenčí svítí stále ještě zubaté slunko a zevnitř zlatavý ryzlink rýnský, občas sedají před sklepem a to bývají lázně, když se nechávají omývat slovy… Hladím bečky očima, některé jsou staré až devadesát roků a když je otvírám, tak si vlastně podávám ruku se svými předky. Piju taky jejich víno, protože každý rok nové víno, když ho v bečce chybí po stočení pár deci, doleju starým vínem a tak vlastně homeopaticky naředěné, piju víno, které dělal před sto lety můj prastařeček.“ Slova spisovatele, vinaře (v civilním životě soudce) Josefa Holcmana nás budou provázet úkony, rituály a folklorními tradicemi spojenými se zrodem vína. Koloběh generací, koloběh ročních období a přírodních rytmů…

Přidáno: 05 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste

7. 

Folklorika: Vůně dřeva

Autor: Hrubá Daria
Kategorie: Dokumentární filmy, Folklorika, O tradicích
Staženo:
Anotace:

Dřevo patří mezi materiály, se kterými lidstvo pracovalo od nepaměti. V lidovém prostředí se používalo nejen jako zdroj tepla, stavební materiál, ale obklopovalo člověka ve všech možných podobách. Ať už ve formě nábytku, předmětů denní potřeby, hudebních nástrojů či doplňků a uměleckých předmětů. Jeho zpracování se samozřejmě v průběhu let mění, ale jsou postupy, které jsou dodnes téměř stejné. Právě na ty se zaměříme. Budeme sledovat dřevo na jeho cestě z lesa – na Valašsku je často sváží pomocí koní – k výrobě ruční, tradiční i tovární. Právě majitel koňského spřežení pan Coural nám předvede symbiózu člověka, lesa a koně, která vyústí ve voňavý dřevěný výrobek.

Přidáno: 05 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste