Autor filmů Jindra Jaroslav - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Jindra Jaroslav

Vypisuji filmy 1 - 20 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

4. 

Na cestě po etiopském Amharsku

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po perle východní Afriky, za jedinečnými kostely vytesanými do skal, za středověkými hrady a na počátek toku Modrého Nilu... Malebné hory a historie, to je Amharsko, ležící na severu africké Etiopie. Bohatství oblasti plynulo po staletí zejména z obchodu mezi černým kontinentem a Asií. Koneckonců právě zde leží jezero Tana, které je zdrojnicí nejvýznamnější řeky starověku – Modrého Nilu. Samotná historie Amharska je těsně spjata s legendární královnou ze Sáby, která kolem roku 1000 př. n. l. navštívila v Jeruzalémě krále Šalomouna. Plodem jejich setkání byl syn Menelik, považovaný za zakladatele šalomounsko-etiopské císařské dynastie, která vládla v zemi až do roku 1974, čímž se stala nejdéle existující monarchií světa. Poslední císař Haile Selassie se na královnu ze Sáby odkazoval dokonce i v Ústavě. Z někdejší monarchie dnes zůstalo jen několik chátrajících paláců a hradů roztroušených v půvabné horské krajině. Severní Etiopii však ve světě proslavily křesťanské kostely, vytesané ve 12. století do skal v městečku Lalibela. Jejich interiéry zdobí nejen svaté obrazy, ale v některých jsou také bohatě zdobené schránky představující desky s desaterem. Podle pověsti vlastní pravé Mojžíšovy desky s desaterem právě Etiopská ortodoxní církev, která je údajně ukrývá v jednom ze zdejších chrámů. Křesťanství se v Amharsku dodnes zachovalo v podobě, která je nejblíže tomu, jak vypadalo toto největší monoteistické náboženství na svém samotném počátku. Tajemné skalní kostely jsou však dodnes plné života a zvláštních rituálů.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

5. 

Na cestě po fidžijském Vanua Levui

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na ostrov Vanua Levu za azurově modrými korálovými lagunami, panenskými pralesy, kanibalskou minulostí melanéských Fidžijců a hinduistickými rituály potomků smluvních dělníků, přivezených z Indie na ostrovy Brity... Souostroví Fidži má pověst pacifického ráje zejména díky bílým plážím lemovaným střapatými korunami kokosových palem, azurově modrým korálovým lagunám, panenským pralesům a pohodlí luxusních hotelových resortů. Vanua Levu, druhý největší fidžský ostrov, byl v minulosti známý jako Santalový ostrov kvůli masivní těžbě santalového dřeva. Kamera zavede diváky mimo blýskavý svět luxusních resortů, na skutečné Fidži. Na převážně domorodém jihovýchodě se střídají panenské deštné pralesy s kokosovými plantážemi a pohádkovým výhledem na oceán. Ještě v polovině 19. století zde Melanésané praktikovali kanibalismus. Náčelníci trestali „konzumací“ nepřátele zabité nebo zajaté v boji. Slavný náčelník Undre si za každého snědeného člověka dával stranou kámen. Po jeho smrti jich bylo napočítáno 872. Z dob dávných kanibalských rituálů se do dnešních dnů zachovalo jen několik posvátných kamenů ozdobených petroglyfy a zvyk pití kávy, halucinogenního nápoje z kořene pepřovníku opojného. Západní část ostrova Vanua Levu je naprosto odlišným světem. Žijí zde převážně Indové, potomci smluvních dělníků přivezených na ostrovy Brity před více jak sto lety. Ti si s sebou ze staré vlasti přivezli i svá náboženství a zvyky. Jedním z nejposvátnějších míst indické komunity je třímetrová Kobří skála v hinduistickém chrámu Naag Mandir. Lidé věří, že dokáže vyléčit nemoci a neplodnost. Podle pověsti skála neustále roste, takže střecha chrámu musela být několikrát přestavována. Vztahy mezi melanéskými Fidžijci a Indy jsou však už od koloniálních dob pokřivené, což s sebou přináší napětí, doprovázené občasnými nepokoji. To je snad jediná černá skvrna na jinak téměř dokonalé pohlednici z tropického ráje.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

6. 

Na cestě po jihoafrickém Zululandu

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem navštívíme mohutné Dračí hory, mrakodrapy Durbanu a hroby zulujských králů, to vše okořeněné nádhernou divokou přírodou... Potápění se žraloky, motorové padáky chránící slony a nosorožce před pytláky, přeplněné písečné pláže ve stínu mrakodrapů v Durbanu – takový je současný život v jihoafrické provincii Kwa-Zulu Natal. Po slavných zulujských válečnících zde zůstaly lidové pověsti a hroby králů, po nechvalně proslulé politice apartheidu chudé vesnice stále poznamenané stínem segregace. Hlavním bohatstvím tohoto koutu Jihoafrické republiky jsou však bujné pralesy s úchvatným přírodním bohatstvím, o které je naštěstí náležitě postaráno.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

7. 

Na cestě po jihu Argentiny

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem zavítáme ke slavnému majáku z Verneova románu Maják na konci světa, podíváme se na nejjižnější železnici světa a uvidíme mohutné patagonské ledovce... Ushuaia je hlavním městem Ohňové země, ale i ostrovů jižního Atlantiku a argentinského antarktického teritoria. Zároveň jde o proklamované nejjižnější město světa s nejjižnější silnicí. Alespoň tak to tvrdí všechny bedekry a oficiální stránky Argentiny. Realita je samozřejmě jiná, protože Antarktida nikomu nepatří a jihoatlantické ostrovy jsou obsazené odnepaměti Brity. Ani s tím nejjižnějším městem to není až tak úplně pravda, protože hned naprosti přes kanál Beagle leží chilské město Puerto Williams. Oficiální nejjižnější silnice, kam se vozí davy turistů není jejjižnější, ale je blízko města a tedy snadno dostupná. No a na té skutečně nejjižnější v podstatě žádného turistu nepotkáte, protož to sem má z ruky. Jde tedy o konec světa, který se pyšní něčím, co nemá, ale nemá to vůbec zapotřebí, protože jde o kraj zajímavý a půvabný.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

9. 

Na cestě po Samoi

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do daleké ostrovní země v jižním Tichomoří, kolébkou polynéské kultury, za posvátnou starověkou marae, za bájemi a mohutnými vodopády padajícími z nebes do hlubokých pralesů a pohádkovými korálovými lagunami... Malá ostrovní země v jižním Tichomoří a kolébka polynéské kultury díky uměle posunuté mezinárodní datové linii jako první na světě vítá nový den. Posvátná starověká marae, rodinné vztahy a významné životní události zachycené vytetovanými symboly na kůži každého zdejšího muže a ženy, polynéské báje a příběhy, mohutné vodopády padající z nebes do hlubokých pralesů, pohádkové korálové laguny lemované kokosovými palmami a bizarní hroby předků u vchodu do každého domu, taková je dnešní Samoa. Tradiční způsob života je založen na Fa’a Samoa, což je unikátní kultura, kde jedinec neznamená nic. Rodina společně s vírou a tetováním tvoří základní pilíře života. Lidé tráví většinu času v širší rodině v tradičním domě fala, který podobně jako evropské altánky postrádá stěny, zato však dává stín a chrání před deštěm. Za posledních sto let postihlo Samou několik přírodních katastrof, od erupce vulkánu Maravanu, který zaplavil lávou mnoho vesnic na ostrově Savaii, po cyklony Ofa a Val, či ničivou vlnu tsunami. I přesto si Samoa zachovala podobu tropického ráje, ve kterém žijí usměvaví a vstřícní lidé.

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

10. 

Na cestě po severovietnamském pobřeží

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po hinduistických památkách UNESCO, po Zakázaném i plovoucím městě, po Dračí zátoce, do podzemních tunelů i za unikátním vodním divadlem. Pobřeží severního Vietnamu je jedinečnou směsicí dávné i nedávné historie s moderní dobou. Jen málo zemí světa se změnilo v tak krátké době, jako je tomu právě zde. Kdysi zde stávaly významné obchodní přístavy, jejichž renomé bylo srovnatelné s Macaem či Singapurem. Dlouhé roky ozbrojených konfliktů odřezaly tato města od okolního světa. Stopy války jsou dodnes znát v blízkosti demilitarizovaného pásma, které je známé sítí vojenských tunelů, podzemními obytnými prostorami a jinými pozůstatky tzv. Ho-Či-Minovy stezky. Do mnohem hlubší historie sahá původ severovietnamského vodního divadla. Jde o světovou raritu, která se dědí v rodinách po mnohá pokolení. Loutkáři, stojící po pás ve vodě, manipulují zpoza opony dlouhými táhly a výrazové prostředky pohybu loutek jsou jedinečné. Masovou turistikou zatím opomíjené bývalé hlavní město říše Hue se Zakázaným městem a hrobkami císařů či jedna z nejmalebnějších zátok světa Lan Ha jsou největší turistická lákadla oblasti.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

13. 

Na cestě po Tahiti

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do kolébky surfingu za malým kosmetickým zázrakem, divokým tancem v parlamentu a do tropického chrámu věčné zeleně... Ostrov Tahiti je co do rozlohy zdaleka největším ostrovem Francouzské Polynésie. Odhaduje se, že byl osidlován v letech 300–800 n. l. Půda spolu s rybařením poskytovala pro nově příchozí dostatek obživy. První Evropané popisovali Tahiti jako ráj na zemi, kde žijí muži a ženy nevinně, daleko od zkažené civilizace. Zároveň však na ostrov "importovali" alkohol, prostituci a všemožné nemoci, které zdecimovaly původní obyvatelstvo a jeho kulturu. Nicméně alespoň velkolepá přírodní scenérie vnitrozemského deštného lesa, který připomíná velkolepou zelenou pevnost, zůstala zachována. Návštěvníka uhranou vodopády a jezírka ukrytá v bujné vegetaci a také možnost sledovat na vlastní oči koloběh živé vody. Dnes je Tahiti oblíbenou turistickou destinací, ale oproti ostatním ostrovům Francouzské Polynésie není zcela závislý na cestovním ruchu. Produkuje vanilku, olej monoi či známé černé perly a v hlavním městě narazíme na rušný obchodní přístav.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

14. 

Na cestě po Tenerife

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po Tenerife, největším ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu... Tenerife je největším ze sedmi Kanárských ostrovů v Atlantském oceánu. Tenerife náleží z geopolitického hlediska k Evropě, ale geograficky je součástí afrického regionu. Je bohatou pokladnicí kanárské kultury a jedinečné přírody na křižovatce mezi Afrikou, Evropou a Jižní Amerikou. Kanárské ostrovy vznikly vulkanickou činností. Pico de Teide je nejvyšší hora Španělského království i všech ostrovů v Atlantském oceánu a zároveň třetí největší sopka světa. Měří asi 7000 m od úpatí na dně oceánu k vrcholu. Díky tomu, že Kanárské ostrovy nebyly nikdy spojeny s pevninou, je zdejší fauna i flóra odlišná od té na africkém kontinentu. Vyvinulo se zde mnoho endemických druhů. Santa Cruz de Tenerife je hlavním městem provincie a sídlem vlády. Snoubí se v něm historická architektura s moderními stavbami. Jde rovněž o nejvýznamnější námořní přístav v oblasti. Střed ostrova je hornatý, způsob života odlišný od pobřeží. Nicméně i zde se nacházejí místa, kudy kráčela historie, například významná města San Cristóbal de La Laguna a Candelaria, jimž dominují honosné katedrály.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

16. 

Na cestě po Trinidadu a Tobagu

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po nepoznaném tropickém ráji, kde Daniel Defoe čerpal inspiraci pro svůj román Robinson Crusoe, i po oblasti, kde vzkvétá obchod s ropou a plynem a mrakodrapy rostou jako houby po dešti. Malý ostrovní stát v Karibském moři tvoří kromě dvacítky nepatrných ostrůvků dva hlavní, Trinidad a Tobago. Přes svou blízkost jde o dva naprosto odlišné světy. Zatímco Trinidad je rušný ostrov plný ropných rafinérií, dopravního chaosu a nadnárodních společností sídlících v prosklených mrakodrapech, Tobago žije poklidným venkovským rytmem a většinu jeho plochy pokrývá hustý tropický prales. O ostrovy jevilo zájem hned několik námořních mocností – Britové, Francouzi, Nizozemci, Španělé a Litevci. Roku 1763 připadlo Tobago Britům, kteří v roce 1797 obsadili i Trinidad. V roce 1976 se sice stal Trinidad a Tobago republikou, ale stále je členem Commonwealthu. Země je známá pro neobvyklou etnickou směsici obyvatel. Vedle potomků někdejších afrických otroků a Indů, kteří sem byli přivezeni jako pracovní síla po zrušení otroctví, zde žijí menšiny bělochů, míšenců a Číňanů. Není výjimkou najít vedle křesťanského kostela muslimskou mešitu a buddhistický chrám. Země patří k nejlépe prosperujícím státům v Karibiku díky těžbě ropy. Kromě ní se zde těží zemní plyn a vysoce kvalitní asfalt. Leží zde i jedno z pouhých tří světových přírodních asfaltových jezer, jehož povrch vypadá jako vrásčitá sloní kůže. Do duchovního světa odbočíme na tajemném obřadu jedné z křesťanských černošských sekt a v hinduistickém chrámu, který z vděku postavil na mořském břehu jediný muž. Nebude chybět ani hlučný orchestr, hrající na typický karibský hudební nástroj, steel pan, vyrobený z vyřazených ropných sudů. Ostrov Tobago je nepoznaným rájem, který učaroval Daniela Defoa, který zde čerpal inspiraci pro svůj román Robinson Crusoe. Kamera diváky zavede do deštného pralesa i pod hladinu Karibského moře.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

17. 

Na cestě po Vanuatu

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za domorodým bungee jumpingem, rituálem dospělosti a na velké vulkanické představení. Vanuatu znamená v překladu „Náš domov" nebo „Naše země". Toto melanéské souostroví tvoří zhruba 83 ostrovů a ostrůvků seskupených do tvaru písmene Y. Je domovem pro zhruba čtvrt miliónu obyvatel. Historie před příchodem kolonizátorů je nejasná. Prvním Evropanem byl Portugalec Pedro Fernandes de Queirós ve španělských službách. Ten se vylodil v roce 1606 na ostrově Espiritu Santo. Pak si dali Evropané pauzu až do roku 1768, kdy souostroví znovu objevil Francouz Louis Antoine de Bougainville. Po něm přijel v roce 1774 všudybyl James Cook. Od roku 1980 je Vanuatu samostatnou republikou.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

20. 

Sen o Dakaru

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Mnozí sní svůj sen o Dakaru, ale zdaleka ne každému se promění v realitu. Parta nadšenců vyráží s historickou závodní tatrovkou Karla Lopraise po stopách slavné rallye... Rallye Dakar je nejtěžší motoristická soutěž svého druhu. Vytrvalostního závodu off-road vozidel a motocyklů se každoročně mohou zúčastňovat závodníci jak z řad profesionálů, tak i z řad amatérů, kteří běžně tvoří kolem 80 % zúčastněných. Závod byl poprvé odstartován roku 1979, dva roky poté, co se v poušti při dálkovém závodě Abidjan–Nice ztratil a tři dny bloudil motocyklový závodník Thierry Sabine, který se po této zkušenosti rozhodl, že uspořádá dálkový závod napříč Afrikou. Do podvědomí českých fanoušků se rallye Paříž–Dakar zapsala především díky šesti vítězstvím Karla Lopraise za volantem nákladního vozu Tatra (v letech 1988, 1994, 1995, 1998, 1999 a 2001). Ovšem za celých čtyřicet let historie závodu neměli diváci možnost podívat se, jak to vypadá v zemích, kterými trasa závodu vedla, jací tam žijí lidé a čím se zabývají. S partou nadšenců z Dobříče, kteří renovovali historickou tatrovku Karla Lopraise, se znovu vydáme přes Maroko a Mauretánii po stopách slavné soutěže až k senegalskému Růžovému jezeru, které po dlouhé roky bývalo cílem Rallye Dakar. Prostřednictvím archivních záběrů se podíváme i na trať „Dakaru“ v jižní Americe, kam se závod z bezpečnostních důvodů od roku 2009 přesunul. Průvodcem nám bude sám „Monsieur Dakar“ – fenomenální závodník v kategorii kamionů – Karel Loprais.

Přidáno: 25 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste