Autor filmů Jirásek Pavel - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Jirásek Pavel

Vypisuji filmy 1 - 30 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

1. 

Česká loutka 01 Doba kočování

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Česká loutka, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Zkoumání fenoménu českého loutkářství začneme v době, kdy marionetáři kočovali po českém venkově. Historici loutkového divadla (Nina Malíková, Lenka Lešková Dolenská, Jaroslav Blecha a další) nám osvětlí, jaký repertoár hráli, kdo loutky vyřezával a oblékal, jakou roli sehrálo loutkové divadlo v českém obrození, jak vznikl mýtus Matěj Kopecký a co o něm víme. V archivu České televize jsme našli poklady – ukázky tradičního repertoáru – Dona Šajna a Fausta hrané potomky rodu Kopeckých. Jiné loutkohry, které se nedochovaly, pro nás zrekonstruovali členové souboru Buchty a loutky. Staré řezbované marionety jsou nejen svědky dávných časů, ale jsou to i pozoruhodné artefakty a doklady řemeslné zručnosti výrobců loutek – ukážeme loutky ze sbírek Národního muzea, Moravského zemského muzea, Muzea loutek v Plzni i ze soukromých sbírek.

Přidáno: 01 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

2. 

Česká loutka 02 Zlatý věk

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Česká loutka, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Období první Československé republiky až do vypuknutí druhé světové války je právem nazýváno zlatým věkem českého loutkářství. Tzv. rodinné divadlo zažívá pod heslem „Loutkové divadlo do každé řádné české rodiny“ neuvěřitelný rozkvět. Loutkové divadlo se hrálo v každé sokolovně, orlovně, tělocvičně dělnických jednot, dokonce i na farách. To si vyžádalo mohutnou sériovou produkci loutek a kulis. Předlohami se staly kresby národního malíře Mikoláše Alše a některé marionety Matěje Kopeckého. České loutkářství se ale dostává i do kontaktu se světem – v roce 1929 je v Praze založena mezinárodní loutkářská unie UNIMA. Svět loutek se stane i prostorem pro avantgardní experimenty, zajímají se o něj umělci jako Josef Váchal, Josef Kroha nebo Ladislav Sutnar. Ale především vzniknou dvě modernistické loutky, dadaističtí klauni Spejbl a Hurvínek, které díky mistrovství svého stvořitele Josefa Skupy zlidoví.

Přidáno: 01 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

3. 

Česká loutka 03 Po válce

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Česká loutka, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Vývoj světa loutek a loutkářů po druhé světové válce ovlivnily dvě základní události – v roce 1948 byl vydán Divadelní zákon, který postavil loutkové divadlo na úroveň ostatních divadelních žánrů (znamenal ovšem také zánik živnosti kočovných loutkářů) a vedl ke vzniku profesionálních souborů. A v roce 1952 byla založena loutková katedra DAMU. Poválečné období je také poznamenáno vlivem socialistického realismu a sovětského divadla. Most mezi tradicí a modernismem představuje Divadlo Spejbla a Hurvínka – Josef Skupa svým hereckým mistrovstvím i satirickým charakterem svých výstupů dokázal, že postavy Spejlba a Hurvínka zlidověly a přečkaly dějinné turbulence. I když doba byla složitá, Skupa a jeho divadlo byli přijímáni a oceňováni jak na Západě, tak na Východě. Na přelomu 50. a 60. let vstupují na scénu první absolventi loutkářské katedry (Jan Švankmajer, Jiří Srnec) a proměňují tvář českého loutkového divadla. Vývojová iniciativa se pak přesouvá do Hradce Králové, do Východočeského loutkového divadla, budoucího divadla Drak. Na přelomové inscenaci z roku 1965 – Pohádce z kufru – se zásadní měrou podíleli František Vítek a Věra Říčařová. Nová vlna 60. let, která zachvátila celou československou kulturu, se brzy projeví i ve světě loutek.

Přidáno: 01 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

4. 

Česká loutka 04 Kouzlo animace

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Česká loutka, Dokumentární cykly
Staženo:
Anotace:

Divadelní loutka se v rukách takových tvůrců, jako byli Jiří Trnka, Hermína Týrlová nebo Karel Zeman stala loutkou filmovou. Do světa krále filmové animace W. Disneyho vtrhli výtvarníci z malé země se svým výtvarným pojetím a schopností vyprávět pomocí oživlých loutek příběhy. Jiří Trnka dělal filmy úplně jinak – vycházel z národní tradice, měl osobitý výtvarný názor a jako žák Josefa Skupy znal velmi dobře vyjadřovací možnosti loutky. Loutka v jeho filmech funguje sama o sobě, oživuje ji pomocí kinematografických prostředků. Trochu jinou cestou se vydala Hermína Týrlová – pro ni se loutkou stávaly hračky, věci, materiály, které děti znaly ze svého prostředí (Uzel na kapesníku, Vzpoura hraček). Zkušenost Karla Zemana s loutkovým panem Prokoukem se projevila i v jeho známějších filmech jako Ukradená vzducholoď nebo Vynález zkázy, kde kombinoval herce i hravost loutkového světa. I v 50. letech, po zestátnění kinematografie, pokračovala podpora tvorby pro děti a navzdory politickým tlakům a cenzurním zásahům vznikalo množství kvalitních filmů. Trnkovskou tradici od 60. let obohatí či promění první absolventi loutkářské katedry, jako například Jan Švankmajer, Miroslav Štěpánek, Břetislav Pojar. I pro tvorbu současných tvůrců je typické, že dávají přednost silnému výtvarnému názoru před snahou zalíbit se všem (spolupracují s těmi nejlepšími výtvarníky). Filmy Jiřího Barty, Vlasty Pospíšilové, Aurela Klimta a mnoha dalších to přesvědčivě dokládají.

Přidáno: 01 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

5. 

Česká loutka 05 V televizi

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Česká loutka, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Velmi brzy po začátku televizního vysílání pronikly loutky i na tuto novou pevninu. Dnes už si nedovedeme představit, že i loutkové inscenace se vysílaly živě a předtím se několik týdnů zkoušely. Byla založena Loutkoherecká skupina ČST, kde mladí loutkáři naplňovali představy autorů – pomocí maňásků, marionet, ale i postupů černého divadla se učili i nové herectví, vhodné a nutné v novém médiu. Všechny děti tehdy znaly Štěpánku Haničincovou a její loutkové kamarády – medvídka Emánka, Kačenku nebo Čertíka Bertíka. Tyto postavičky byly používány ve vzdělávacích pořadech, ale začaly dětem přinášet také pohádky. Televize hledala obdobu rozhlasového Hajaji, a tak se v roce 1965 zrodil Večerníček. Objevoval se na televizní obrazovce nejprve párkrát do týdne, v roce 1968 už každý den. Loutky pro televizi se proměňovaly – například věrní průvodci Studia Kamarád, Jů a Hele, jsou díky černému divadlu téměř v životní velikosti, jiné loutky se zmenšily. Televizní dramaturgové si všimli také tradičních řezbovaných loutek a začali zaznamenávat staré loutkohry jako Don Šajn v tradičním kočovném provedení, nebo staré loutky používali pro nově vznikající inscenace.

Přidáno: 01 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

6. 

Česká loutka 06 Nová vlna

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Česká loutka, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Začátkem 60. let přinášejí do loutkového divadla nové impulsy výtvarníci. Ať je to Jan Schmid nebo Pavel Kalfus v Liberci, František Vítek a Petr Matásek v Hradci Králové. To si vynucuje proměny scénografie – klasické kukátko je nahrazováno otevřeným jevištěm, na scéně se objevuje živý herec v akci s loutkou, jako to bylo například v přelomové a mezinárodně úspěšné inscenaci Pohádka z kufru z roku 1965. Tyto nové trendy se projevovaly v Naivním divadle v Liberci, v Divadle dětí Alfa v Plzni, ale fenoménem se stalo královéhradecké Divadlo Drak. Zejména v éře režiséra Josefa Krofty a jeho spolupracovníků podařilo vytvořit z loutkového divadla svébytný a plnohodnotný divadelní tvar. Právě výtvarná stránka činí z českého loutkářství něco výjimečného – loutky jsou originální „sochy“, přestávají být typem, který přechází z jedné hry do druhé jako například Kašpárek, ale vznikají pro konkrétní inscenaci. K této výtvarné kvalitě se přidává i volba repertoáru a způsob ztvárnění – čeští loutkáři se vyznačují humorem, sebeironií a trvalým okouzlením z oživlé loutky.

Přidáno: 01 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

7. 

Česká loutka 07 Proměny i návraty

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Česká loutka, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Celospolečenské změny po roce 1989 se projevily i v českém loutkářství. Vedle státem podporovaných statutárních divadel, jež umožňují vznik celosouborových výpravných inscenací, se rodí nezávislá scéna, která funguje na grantovém systému. Tady si vytvářejí svébytný styl soubory jako například pražské Buchty a loutky, brněnské Divadlo Líšeň nebo jihočeské Divadlo Continuo. Pro Buchty a loutky je typické postmoderní mísení nejrůznějších prvků – hraček, loutek malých, velkých i rozbitých a specifický humor. Divadlo Continuo staví na svých loutkářských kořenech, ale vyvíjí se i směrem nového cirkusu a fyzického divadla. Vedle těchto „alternativních“ přístupů, které s tradicí zacházejí zdánlivě s malým respektem, vznikají i představení, která zkoumají historické hodnoty klasických marionet – zmiňme loutkovou operu Don Giovanni v režii Karla Brožka. I v této době přicházejí do světa loutek výtvarníci, kteří používají loutku jako nové médium, například Petr Nikl. Český animovaný film má stále dobré jméno doma i ve světě, ovšem produkce je ve srovnání s dobou minulou velmi malá. Přesto se daří některým tvůrcům realizovat jejich projekty jako například Kuky se vrací Jana Svěráka, Malá z rybárny Jana Baleje nebo Malý pán Radka Berana, loutka se naštěstí vrací i do Večerníčku. V roce 2016 bylo československé loutkářství zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Co vlastně chráníme a co to znamená pro loutku, loutkáře? Poslední díl našeho cyklu na tyto otázky odpovídá takto: je to kontinuita, rovnováha mezi tradicí a dneškem a význam loutky v české kulturní DNA.

Přidáno: 01 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

8. 

Dílna a sklizeň – 30 let mikulovského výtvarného sympozia

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

V srpnu roku 2023 se na zámku v Mikulově odehrál jubilejní 30. ročník Mikulovského výtvarného sympozia, kde se již po tři desetiletí setkávají přední osobnosti české výtvarné scény, aby během měsíce stráveného na mikulovském zámku tvořili, setkávali se a diskutovali o životě a umění. Dokument Pavla Jiráska zachycuje nejen proměny samotné události a její vyhlídky do budoucna, ale také proměny a historii Mikulova samotného, v jehož unikátní umělecké sbírce každý rok přibývají nové artefakty, které už takřka není kam dávat. Mezi účastníky výročního sympozia patřili například Jaroslav Róna, Petr Nikl, František Skála, Zdeněk Lhotský či slovenský výtvarník Laco Teren. Společně s nimi se na kulisách barokního Mikulova vydáme do minulosti sympozia a prozkoumáme jejich měsíční tvořivé úsilí, které vrcholí společnou vernisáží.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

9. 

Magické Hlubiny 01 Řeky a potoky

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Magické hlubiny
Staženo:
Anotace:

Voda je to nejcennější dědictví po předcích, které musíme opatrovat pro naše děti. Krajina byla odpradávna přetvářena člověkem, a nastolená rovnováha přírody a civilizace je často velmi křehká. První sídla vznikala právě na březích řek a potoků, život lidí býval těsně spjatý s koloběhem ročních dob, se záplavami i obdobími sucha. Tajemství říčních tůni rozněcovalo fantazii, teprve rozvoj potápěčské a filmové techniky umožnil důkladně nahlédnout do hlubiny věčného pohybu a mihotavého světla. Někdy máme představu dokumentů o vodních světech spojenou s pestrobarevnými útesy korálových moří. Za dobrodružstvím však není nutné jezdit tisíce kilometrů – stačí objevit mnohotvárnost říček či potoků, které máme těsně za domem. Lucie Výborná pátrá symbolicky po proudu řek: v horních tocích společně s ní nahlédneme do života sivenů, pstruhů, raků či perlorodek. Na středních tocích se necháme unášet expanzí života, nejen rybami, ale i nádhernými vodními rostlinami, dovádějícími korýši a hmyzem. Budeme svědky tření mihulí, či rejdění lipanů. Hluboké říční tůně dolních toků řek přinesou zklidnění i setkání s našimi největšími rybami, poznáme také roztodivné invazivní druhy, které se do naší přírody dostaly teprve v posledních letech. Nechte se fascinovat, poučit i dojmout unikátním seriálem, který vznikal více než 2 roky.

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

10. 

Magické hlubiny 02 Jezera a bažiny

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Magické hlubiny
Staženo:
Anotace:

Poklady skryté v temných hlubinách jezerních vod odjakživa dráždily lidskou představivost. Není to však skryté zlato a drahokamy, co činí tato království bohatými. V šumavském Černém jezeře žije od poslední doby ledové drobný klenot: plavuně šídlatka jezerní, jejíž populace však málem nepřežila důsledky kyselých dešťů. V jihomoravských bažinách a mokřadech zase můžeme zjara pozorovat svatební námluvy modře zbarvených skokanů ostronosých. Oknem do fantastického světa se stane hladina karpatské studánky, kde probíhá neustálý boj o život. Mají mladí čolci šanci, když v jejich teritoriu loví pijavka koňská? Výprava k sesuvovému Skryjskému jezírku se odehrává ve skalnatých kulisách jak vystřižených z exotického dobrodružného filmu, pod hladinou zde shání obživu podivuhodně vyhlížející vranky, příbuzné s mořskými rybami. Klid pestrobarevných rostlin, v nichž pokojně proplouvají početná hejna ryb, nalezne Lucie Výborná v nížinách kolem řeky Dyje. Zdejší říční jezera, jež vznikla na slepých ramenech, patří k nejhojnějším a zároveň nejrozmanitějším přírodním jezerům České republiky. Vodní zátiší jsou rájem ptáků, obojživelníků i rybích predátorů. Svět jezer patří k nejúžasnějším a zároveň nejzranitelnějším místům naší přírody – a jejich důkladné poznání je nejen potřebné, ale i vizuálně fascinující!

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

11. 

Magické hlubiny 03 Lomy a pískovny

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Magické hlubiny
Staženo:
Anotace:

Staré zatopené lomy nejsou pustinou bez života, ale vítaným útočištěm pro ohrožené rostliny a živočichy. Čím to je, že právě na místech, která jsme zničili v honbě za nerostnými surovinami, se nakonec zvířatům tak skvěle daří? Odpověď je jednoduchá: ve středověku se v naší krajině nacházelo daleko větší množství skalisek a mokřadů, než je tomu dnes. Skalnaté svahy lomů vracejí do české přírody místa, která připomínají stepní krajinu či strmé kaňony, mělčiny zase poskytují úkryt obojživelníkům, jejichž bažiny jsme zlikvidovali. V samotných lomových jezerech vzniká pozoruhodná rovnováha rybích společenstev i vodních rostlin. Mnohá místa svojí barevností i množstvím ryb připomínají krásu korálových útesů. Pokud se k lomům nechováme jako k rybníkům – tedy nepřetížíme nádrž populací kaprovitých ryb – jsou právě lomy nejlepším místem ke sladkovodnímu potápění. Lucie Výborná zavede diváky na řadu velmi vizuálních míst – v Lomečku u Starého Klíčova obeplujeme snové podvodní sochy a prozkoumáme útroby naší největší suché podvodní pozorovatelny. Výkleky na Olomoucku jsou nezaměnitelné ve vrcholném létě, kdy se zde vylíhne vždy nová populace asijské medúzky sladkovodní. Objevíme kouzlo nebezpečných zimních ponorů pod ledem, setkáme se s impozantním dravcem sumcem velkým, na jihočeských pískovnách budeme svědky tření okounů. V mělkých nádržích na místech starých těžebních jam Moravského krasu se pokusíme nevyplašit kuňku obecnou, jejíž typický hlas napodoboval Smoljak ve filmu Na samotě u lesa. Je jen na nás, jak se v budoucnu postavíme k rekultivaci pískoven a lomů. Pokud dáme prostor vodě, aby nastartovala uzdravující procesy, odmění se nám příroda stonásobně!

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

12. 

Magické hlubiny 04 Jeskyně a propasti

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Magické hlubiny
Staženo:
Anotace:

Ve fantastických filmech občas hrdinové čelí nestvůrám, které číhají v obřích podzemních jezerech – najdeme ale takové kaverny i ve skutečnosti? Ano i ne. Volnou hladinu musíme hledat v krasových oblastech, kde rozpustné horniny jako vápenec či dolomit umožnily vznik jeskyní. Rozloha našeho největšího podzemního jezera v Bozkovských dolomitových jeskyních však činí 320 metrů čtverečních. Přestože se jedná o místo relativně malé, je jeho smaragdová voda nádherná. Nejvíce podzemních toků najdeme na území Moravského krasu. Společně s Lucií Výbornou můžeme ve světle baterek obdivovat roztodivně tvarované krápníky, ale i periodickou ledovou výzdobu v jeskyni Piková dáma. Amatérská jeskyně je pak proslulá nejen svou délkou přes 40 km, ale i drobnými jeskynními živočichy: blešivci, žížalami či chvostoskoky. Naší druhou nejdelší jeskyní je systém Rudické propadání – Býčí skála, kde se v kaňonovitých chodbách jeskyňáři musejí brodit vodou či překonávat desítky metrů žebříků. Česká Republika se honosí i jedním celosvětovým unikátem: nachází se u nás nejhlubší zatopená propast světa! Ne, není to známá Macocha, ale Hranická propast nedaleko lázní Teplice nad Bečvou. Prvenství jí bylo přiřknuto až v roce 2016, kdy ze břehu naváděný robot klesl více než 400 m pod hladinu, ani zde však nenarazil na dno, pouze došel kabel. Speleopotápěči zde v extrémních hloubkách připravují další expedice. Vždyť tato propast byla vytvořena nezvykle: vývěry minerální vody z hlubiny, a proto není vůbec jisté, kde je její dno. Některá tajemství přírody stále čekají na svoje objasnění.

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

13. 

Magické hlubiny 05 Rybníky a přehrady

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Magické hlubiny
Staženo:
Anotace:

Umělé vodní nádrže utvářejí od nepaměti charakter české a moravské krajiny. Rybníky nepatří pouze do jižních Čech, ale jejich kaskády vznikaly po celém našem území, s výjimkou horských oblastí. V současnosti máme zhruba třetinu rybníků oproti stavu na přelomu 16. a 17. století, přesto se jedná o vodohospodářsky mimořádně důležitá díla. Rybník, resp. rybniční soustavy totiž dokáží zadržovat vodu v krajině efektivněji než přehrada. Menší zastíněné vodní plochy totiž za horkého počasí lépe čelí odparu, rybník navíc dokáže prosytit vodou i okolní podloží. Z potápěčského hlediska je poměrně obtížné zkoumat život pod jejich hladinou, rybníky sloužící k chovu kaprovitých ryb bývají kalné. Výjimku představuje Velký Bolevecký rybník u Plzně, případně některé drobné rybníčky poblíž pískovcových skalních měst s křišťálovými přítoky. Pozorování života v přehradách je pak závislé na roční době, některé nádrže se zjara a někdy i na podzim vyčistí díky přirozeným procesům – toto okno však nebývá delší než několik dnů. Běžně proto potápění vyžaduje baterku a pevné nervy, neboť viditelnost klesá k jednomu metru a do hlubin neproniká téměř žádné sluneční světlo. Stavby přehradních nádrží, jakkoliv jsou pro současnou civilizaci nezbytné, představují ekologickou zátěž: ničí totiž druhovou rozmanitost a ukládá se v nich fosforem a dusíkem nasycené bahno, které způsobuje přemnožení sinic. Vizuálně je však svět přehrad i rybníků fascinující a patří k tomu nejkrásnějšímu, co v naší přírodě můžeme pozorovat

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

14. 

Magické hlubiny 06 Člověk a voda

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Magické hlubiny
Staženo:
Anotace:

V České republice už nelze najít divočinu, kterou bychom mohli považovat za skutečně původní přírodu nedotčenou člověkem. Ať chceme nebo ne, žijeme v kulturní krajině, která je po tisíce let přetvářena pro potřeby civilizace. Kupodivu i v místech, která lidé změnili nejvíce, můžeme najít pozoruhodné biotopy, kde vzniká nová ekologická rovnováha. Na chráněné druhy čolků či hadů narazíme přímo v centrech měst, měsíční krajina severních či západních Čech se zase díky vodě může změnit v podivuhodně mnohotvárná místa, kde se daří dravým rybám i vodnímu rostlinstvu. Ponory na jezeře Most, které lze zatím provozovat pouze za účelem hydrobiologických výzkumů, patří z hlediska průzračnosti vody k nejlepším, jaké lze u nás podniknout. Není zde neobvyklé během několika minut potkat desítky štik, sumce i stohlavá hejna drobnějších ryb. Vše v krajině zatopených hájků, které dotvářejí nesmírně sugestivní atmosféru. Pokud přírodě poskytneme čas, pokud rozumně odstartujeme rekultivace zničených území, pokud dobře promyslíme opravy již dříve zregulovaných koryt, dokáže voda vyléčit i zdánlivě nezhojitelné šrámy. Voda je to nejcennější bohatství, které jsme zdědili po předcích, a právě na ní závisí život našich dětí!

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

15. 

Moravský Manchester

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Co utvářelo podobu města Brna a život jeho obyvatel v posledních dvou stoletích? K čemu odkazují architektonické památky i kulturní a společenské tradice? Nový dokument P. Jiráska odhaluje slavnou historii brněnské textilní produkce, díky níž se v 19. století měnilo Brno v moderní evropskou metropoli... Dokument představuje brněnský textilní průmysl (vlnařství) a fenomén Brna, kterému se přezdívalo moravský (také rakouský) Manchester. Základní osou snímku není jen samotné textilnictví, ale zejména ekonomické, kulturní a společenské dějiny Brna. Významná moravská textilní historie se nejen zapsala do genetiky města, ale také se stala součástí evropského a světového kulturního dědictví. Vytvořila současnou urbanistickou strukturu města Brna, stejně jako jeho dobovou slávu v podobě exportu látek po celém světě (Asie, Amerika, západní a východní Evropa atd.) a prezentací vybraných látek na světových výstavách (Paříž, Londýn, Chicago atd.) Linie příběhu představuje zrod moderního evropského města i osudy mezinárodně úspěšných textilních baronů z Moravského Manchesteru v letech 1780 – 1945 – Köffilera, Salma, Offermannů, Löw-Beerů, Tugendhatů a dalších významných magnátů. Dokument končí rokem 1948, kdy byly textilní továrny znárodněny a pozvolna začal jejich přerod do podoby současných tak zvaných brownfields. Existence továrních objektů je v budoucích letech ohrožena. V rámci projektu se tak nabízí možnost nejen poukázat na problém, ale také se zasadit o případné obnovení či renovaci bývalých továrních budov pro účely kulturních prostor, rezidenčního bydlení či částečné zavedení menších textilních trhů, kde by se mohli prezentovat současní čeští návrháři a designeři.

Přidáno: 30 Led 2024
Pro stažení se přihlaste

16. 

Na houby 01 Z jara

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Houbaření je jedno z mála dobrodružství, které si člověk může dopřát i v moderní době. Aby však výprava do lesa neskončila na nemocničním lůžku, je potřeba se v houbách přeci jen trochu vyznat. Když tedy tata (Arnošt Goldflam) zjistí, že jeho kluk (Josef Polášek) nepozná kulinářsky tak vyhlášenou houbu jako je smrž, neváhá ani na minutu a žene kluka na první putování za houbami. Jeho profesorská nátura mu však nedá – nechce houby pouze sbírat, ale touží představit klukovi celou českou mykologii a její historii.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

17. 

Na houby 02 Hitparáda hřibů

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Druhá výprava zavede diváky do lesů na jihozápadě České republiky. Mezi tuzemskými praktickými houbaři mají hřibovité houby jasný náskok před ostatními druhy. Zatímco mnohé chutné lupenaté druhy jsou pokládány za prašivky, hřiby v kuchyni nepohrdne žádný kuchař. Zvlášť pokud se jedná o jeden ze čtyř druhů tzv. pravých hřibů, mezi které řadíme hojný hřib smrkový a dubový a vzácnější hřib borový a bronzový.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

18. 

Na houby 03 Kozí hřiby

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Během sběru však našim houbařům přálo štěstí – opět se jim podařilo najít nejen nejobvyklejší druhy křemenáčů a kozáků většinou vázané na březové a osikové háje, ale i vzácnější a méně vídané odrůdy. Překvapením pro mnohé praktiky může být také informace, že hřib strakoš, jedna z nejhojnějších chutných hub, je druh klouzka. Od klasických klouzků, jako je např. modřínový, se však liší tím, že nemá klobouk se slizkou kůží, která tak často odrazuje houbaře. Klouzek, ač jinak velmi chutný, vyžaduje od sběrače nejlépe už přímo v lese rychlou úpravu – totiž sloupnutí slizkého a prakticky nestravitelného povrchu klobouku, který by jinak slizem potřísnil i jiné houby v košíku. A co si nakonec tata s klukem z hub uvaří? Falešný kozákový ovar!

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

19. 

Na houby 04 Magické muchomůrky“

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Tata – Arnošt Goldflam, vyráží s maminkou nejprve do pražské pobočky České mykologické společnosti, kde seženou doprovod nadmíru povolaný. Mykolog Jan Borovička patří k předním znalcům muchomůrek. Ve své práci se zaměřuje na analýzu vzácných kovů v muchomůrkách, včetně zlata a stříbra. Podobně jako jiní odborníci pak výše zmíněnou muchomůrku červenou považuje za houbu sice zdraví nebezpečnou, ale nikoliv tak silně, jak se dříve domnívali naši předkové. Vysvětlí, jaké jsou rozdíly mezi několika nejtypičtějšími muchomůrkami: citrónovou, růžovkou, tygrovanou a šedivkou. Zejména mezi posledními třemi druhy hrozí záměny opět s fatálními důsledky, muchomůrka tygrovaná jen těsně zaostává za muchomůrkou zelenou v zákeřnosti. Znalý houbař si však především vynikající muchomůrku růžovku, neboli masák, nemůže splést. Tato muchomůrka nese několik typických znaků – od masově zabarveného třeně nohy, po subtilnější znaky na prstýnku a okraji klobouku. A že je to houba chuťově vynikající se opět přesvědčí naši houbaři v závěru dílu.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

20. 

Na houby 05 Lysohlávky až na konec

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Zcela netradičně se do lesa vydává hned celá trojice laických průvodců. Maminka (Marie Ludvíková) s tatou (Arnošt Goldflam) vyzvednou vyléčeného kluka (Josef Polášek) přímo z nemocničního lůžka. Než se však dostanou k nálezu nechvalně proslulých lysohlávek, projdou ještě dlouhou a strastiplnou houbařskou cestu. Nejprve potkají předního fotografa hub Jaroslava Malého, který je seznámí se základními zásadami obrazového sběru. Mykolog Jan Borovička pak volí netradiční cestu po starých haldách plných olova a hlušiny, která zbyla v okolí Příbrami po dolování uranu. Informace, které si připravil, jsou nadmíru zajímavé. Houby nejenže dokážou absorbovat do své plodnice neuvěřitelné množství kovů, ale tato schopnost má v přírodě svoje opodstatnění – houby tak chrání kořeny stromů před chemickou kontaminací. Zároveň však Jan Borovička vyvrátí některé zažité mýty o domnělé radioaktivitě hub. Tyto poplašné zprávy, které se vyrojily po havárii jaderné elektrárny Fukušima, nemají reálný základ. Detailně pak seznámí naši trojici s charakteristickými znaky populárních bedel a pečárek, neboli žampiónů. Zejména mezi pečárkami je třeba dát pozor nejen na záměnu s muchomůrkou zelenou, ale také na pečárku zápašnou, která může přivodit velmi nepříjemnou lehčí otravu. A co lysohlávky? Maminka má konečně štěstí a nachází exempláře lysohlávky tajemné. Konzumaci této houby však rozhodně nelze doporučit – stavy, které vyvolává, mohou mít fatální zdravotní následky a lysohlávka je také podobná některým smrtelně jedovatým čepičatkám. Ze světa jsou skutečně popsány případy záměn s tragickými následky!

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

21. 

Na houby 06 Nejen o václavkách

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Jan Holec je navíc vynikající vypravěč, který opět dokáže k houbám strhnout i tak odmítavého posluchače, jakého hraje Josef Polášek. V lese Jan Holec přiblíží mnoho druhů, které laici šmahem odbývají slovem „žabina“. Barevnou krásou mezi nimi vyniká lakovka ametystová, elegantní bizarností zaujme špička žíněná a chuťově jsou přitažlivé nejrůznější druhy václavek, a to nejen známá, ale s jinými druhy často zaměňovaná václavka obecná. Václavkám také bude patřit závěr dílu, tata a kluk se pokusí o svoji verzi oblíbeného václavkového guláše.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

22. 

Na houby 07 Pavučince a čirůvky

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Tahle situace nepotkala tatu (A. Goldflama) a jeho kluka (J. Poláška) poprvé. Vždyť už do jeskyní s nimi kdysi vyrazila trojice mírně nezvedených synků. A tentokrát jich bude ještě o jednoho víc: na výlet za houbami se vydává i jejich malá sestřička. Mykolog Jan Holec je naštěstí na houbařské výpravy s hyperaktivními dětmi zvyklý a vezme to jako příležitost poučit drobotinu o tom, jaký význam mají houby pro celý lesní ekosystém. Hned první houba, kterou v kopřivách nalezne, patří k našim nejvzácnějším – pavučinec olšový je zapsán do červené knihy ohrožených druhů. Na tomto druhu Jan Holec objasní nejen celou problematiku mnohdy zákeřně jedovatých pavučinců, ale udělá základní exkurs do role, kterou houby v přírodě zastávají.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

23. 

Na houby 08 Holubinky a rizce

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Holubinky tvoří z hlediska určování zajímavou výjimku mezi ostatními houbami. Jejich jedlost a nejedlost se totiž dá určit přímo z chuti syrové houby. Pokud zanechává plodnice palčivou stopu na jazyku, jedlá není. Co je při takové identifikaci bezpodmínečně nutné? V první řadě poznat, že se vůbec o holubinku jedná – tedy nezaměnit holubinku s jiným druhem houby. Ačkoliv již podzim značně pokročil a přízemní mrazíky začaly zpomalovat růst plodnic, podařilo se houbařům najít nejen slušnou úrodu ryzců smrkových, ale i některé lahodné druhy holubinek. Při ochutnávání se pak všichni prakticky přesvědčili, že zejména holubinka vrhavka je pro svou ostře palčivou chuť, po níž je jazyk jako v ohni, opravdu nepoživatelná. Holubinka vrhavka je ostatně jako jediná holubinka pokládána za mírně jedovatou. Snad ji naši houbaři včas odstraní z košíku, dříve, než se pustí do přípravy dalšího houbového pokrmu!

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

24. 

Na houby 09 Lišky, kuřátka a břichatky

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Role odborného průvodce na tradiční výpravě do lesa se posléze zhostil Oldřich Jindřich, jeden z našich předních amatérských mykologů. Slovo amatér v tomto případě znamená pouze to, že pana Jindřicha vědecká mykologie neživí, z hlediska odbornosti patří k našim nejpřednějším znalcům právě například kuřátek. Kuřátka, břichatky, lišky a další příbuzné houby patří k nejbizarnějším a zároveň nejkrásnějším ozdobám lesa. Mnohdy mohou připomínat kouzelný svět podmořských korálových útesů. Přestože se často jedná o houby nejedlé a někdy dokonce jedovaté, také tentokrát dojde i na praktické tipy, co můžeme bez obav sbírat a konzumovat. Potěšující je, že se do našich lesů začínají vracet lahodné lišky – Oldřich Jindřich, v civilu profesionální kuchař, z nich učí tatu a kluka uvařit koprovou omáčku.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

25. 

Na houby 10 Teplomilné

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Z výtvarného ateliéru míří tata a kluk do lesa za mykologem Oldřichem Jindřichem, s nímž se pokusí proniknout do tajů teplomilných hub. Nahlédnou do tajuplného života houby květnatec Archerův – houby, která se do Evropy dostala až z tropů. Objeví jednu z posledních lokalit, kde se na našem území dá nalézt přísně chráněná muchomůrka císařka, která je v jižních zemích, např. Itálii, vyhledávanou delikatesou. Jako už po několikáté dojde na krátký rozbor zažitých houbařských mýtů a pověr. Chutnou tečkou za celým příběhem budou houbové bramboráky, které Oldřich Jindřich připraví na rozpáleném lávovém kameni.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

26. 

Na houby 11 V pralese

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

O některých druzích hub praktický houbař vyrážející s košíkem do lesa vůbec nepřemýšlí, natož aby se v nich vyznal. Tata (A. Goldflan) a kluk (J. Polášek) proto společně s mykoložkou Helenou Deckerovou vyrážejí do původního smíšeného beskydského lesa, aby si udělali pořádek v dřevokazných houbách – zejména v nádherných druzích chorošů. Patří mezi ně nejen vcelku hojný troudnatec, který na Valašsku od nepaměti lidé využívali nikoliv v gastronomii, ale k výrobě předmětů denní potřeby. Helena Deckerová najde i druhy chorošů daleko vzácnější a nebudou mezi nimi chybět vzácné druhy zapsané na červený seznam. Pochopitelně se však v lesních zákoutích skrývají i houby jedlé – naši průvodci si tak zkompletují svoji sbírku úlovků o ryzce jedlového či o špičku cibulovou. Obdivovat ovšem budou i korálovec jedlový, jehož půvabné plodnice, jak už název napovídá, ze všeho nejvíce připomínají bizarní podmořský svět.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

27. 

Na houby 12 V pěstírnách

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Úžasné na tom je, že uměle pěstované houby neztrácejí nic na svých chuťových a léčebných vlastnostech oproti houbám, které můžeme nalézt v lese. Houby se proto pěstují nejen pro gastronomické účely, ale vyrábějí se z nich nejrůznější léky a preparáty, které slouží jako doplněk stravy při léčbě mnoha těžkých chorob – zejména některých nádorových onemocnění. Společně s panem Jablonským tata a kluk zmapují celý proces pěstování – od injektáží mycelia do substrátu, z něhož houby rostou, až po sklizeň. Dojde i na některé exotičtější druhy hub – v pěstování se totiž mnohému učíme od Japonců a Číňanů, u nichž má tento obor starší tradici než v Evropě.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

28. 

Na houby 13 Pozdní sběr

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Na houby, Přírodopisný
Staženo:
Anotace:

Přijměte pozvání na poslední houbařskou výpravu s dvojicí věčně se hašteřícího taty (A. Goldflam) a kluka (J. Polášek). Zjara zahájili svoje výpravy za houbami s mykologem Vladimírem Antonínem, kterého symbolicky požádají o pomoc i při svém závěrečném houbařském lovu. Nejprve však navštíví výtvarnou galerii – houby se v moderním umění staly velmi silnou výtvarnou ikonou a v nedávné době proběhlo několik pokusů zmapovat toto téma systematicky.

Přidáno: 30 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste

29. 

Vinyl

Autor: Jirásek Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Dokumentární film vypráví o historii gramofonových desek v českých zemích od období první republiky až po současnost. Popisuje český hudební průmysl na základě historie a současnosti jednoho z největších výrobců vinylu ve světě – ve středočeské Loděnici. Příběh představuje osudy hudebních společností (soukromých a státních) a jejich producentský vztah k výrobě gramofonových desek, odhaluje zákulisí producentství, ukazuje vývoj studiového nahrávání hudby, vývoj marketingu a prodeje, fenomén sběratelství i designu alb jako svébytného výtvarného žánru. Film se zaměřuje na dvě výrazné hudební epochy minulosti – 30. a 60. léta – a na současnost. Pro období první republiky vedle představení vydavatelství jako Ultraphon, Esta je zásadní popsání činnosti hudebníka a vydavatele R. A. Dvorského. Prostřednictvím unikátních dobových archivů a výpovědi odborníků představuje historii z vydavatelství Supraphon a Panton. V té době začali spolupracovat se začínající gramofonkou v Loděnici. Ukážeme vývoj nahrávacích a záznamových technologií stereofonní desky i její cestu dál přes dobovou síť distribuce až k zákazníkovi. V 60. letech se rodí vinylová deska jako artefakt, jejíž přebal se stává plnoprávným uměleckým úkolem. Pamětníci vypráví o pro dobu komunismu typických alternativních cestách, jak se dostat k albu zahraničního interpreta – o vinylových burzách a dovozu ze zahraničí. V 70. až 80. letech představuje nejen vrchol „vinylu“, ale i nástup konkurence jiných hudebních médií, která vedla ke krizi „vinylu“ v 90. letech. Současnost, kdy CD a DVD jsou nahrazena online sdílením, je ve znamení renesance vinylu jako fyzického nosiče. Ukazujeme začátky tohoto zmrtvýchvstání v 90. letech spojené s taneční scénou a celkový návrat toho již světového fenoménu vydávání vinylových desek. Současnou praxi v produkci vinylové desky představuje ve filmu proces nahrávání, masteringu a listování nové desky slavné a dnes již etablované kapely Mydy.

Přidáno: 21 Bře 2024
Pro stažení se přihlaste

30. 

Za svobodné Brno

Autor: Jirásek Pavel, Polák Martin
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Osudové momenty konce druhé světové války z moravské metropole. Historický dokument o drastickém konci dlouhodobého soužití tří etnik na území města Brna. Silné německé a židovské menšiny, žijící v Brně od středověku, se zpravidla dokázaly s českým živlem sžít a formovaly významně podobu města. Radikalizace a nástup Adolfa Hitlera k moci však přivedl brněnské Němce do tábora nacistů a do války. Začala doba etnických čistek, při nichž Brno mělo postupně o svou jedinečnost přijít. Dokument zachycuje období druhé světové války, zejména pak od podzimu 1944, kdy bylo Brno masivně bombardováno, až do května 1945, kdy došlo k živelnému odsunu německých obyvatel Brna na rakouské hranice. Osu vyprávění tvoří zkušenosti českého redaktora Lidových novin a spisovatele Bedřicha Golombka, který své osobní útrapy i strádání celého města po celou dobu války písemně zaznamenával. Jeho syrové reportážní a dokumentární svědectví o tom, jak okupaci prožívali „lidé všedního dne", vyšlo v roce 1945 hned po skončení války jako kniha s názvem Co nebude v dějepise. Hrané pasáže vycházející z Golombkovy knihy jsou doplněny a konfrontovány se vzpomínkami žijících pamětníků, kteří zastupují různé strany tehdejšího konfliktu. Jejich autenticita je podpořena řadou nově objevených či obrazově restaurovaných archivních záběrů.

Přidáno: 08 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste