Autor filmů Maixnerová Šárka - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Maixnerová Šárka

Vypisuji filmy 1 - 21 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

1. 

Děti narozené dvakrát 01

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Děti narozené dvakrát, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

V prvním dílu se seznámíme s některými „rodiči“ a začínáme s nimi procházet celé martyrium náhradní péče. Například s Věrou, pěstounkou na přechodnou dobu. Měla v přechodné pěstounské péči už dvanáct dětí. Holčička, kterou má právě u sebe, je třináctá. Právě začíná proces tzv. „navazování“ na náhradní rodiče... Hana a Jiří se rozhodli stát pěstouny na přechodnou dobu. „Jejich“ první holčičku do roka a do dne v pořádku odevzdali adoptivním rodičům a do další přechodné péče dostali Míru s Downovým syndromem. Mírovi ale stát a jeho úředníci další rodiče nenašli... Romana je pěstounka na přechodnou dobu, stejně jako Věra nebo Hanka s Jiřím. Zatím páté dítě, holčičku, má u sebe necelé čtyři měsíce. Přijímala ji po úrazu hlavy z dětského centra. Teď jí ale leží na poště dopis s rozhodnutím soudu, podle kterého musí děvčátko do zařízení vrátit... Jana a Petr jsou žadatelé o osvojení. Pro adopci se rozhodli po neúspěšných pokusech o umělé oplodnění i rodinné tragédii. Poctivě procházejí celým systémem i konzultacemi s dospělou adoptovanou kamarádkou... Monika a Václav jsou žadatelé o osvojení a ve svém kraji se po deseti měsících nedočkali ani prvního termínu příprav. Rozhodli se proto, že si změní trvalé bydliště a požádají, zda by nemohli přípravu absolvovat v pražské organizaci... Pěstouni Andrea s manželem měli tři požadavky: chtěli sourozeneckou skupinu tří a více dětí, zdravé a majoritního etnika. Po sedmi letech, kdy byli celou dobu jako pěstouni neobsazení, dostali dva poloromské brášky, přičemž jednomu z nich byla diagnostikována porucha autistického spektra a další postižení. Vláďa a Michal hledali cestu k dítěti až v Americe, nakonec ji našli doslova za humny. A místo jednoho mají dnes děti tři... Kdyby nebylo hostitelské péče, která právně neexistuje, Dagmar s Lukášem by dnes nejen neškolili další zájemce o ni, ale hlavně by se Lukášův osud vyvíjel zcela jinak. I osudy mnoha lidí široko daleko. Jak se budou další příběhy těchto rodičů a dětí dál vyvíjet?

Přidáno: 31 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

2. 

Děti narozené dvakrát 02

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Děti narozené dvakrát, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Osudy jednotlivých pěstounů a “jejich“ dětí se dál vyvíjejí. Přechodná pěstounka Věra a zájemkyně o svěřenectví Jana se vydávají k soudu. Ten má rozhodnout, zda bude holčička svěřena do péče někomu z biologické rodiny, nebo jí domov poskytne právě Jana s partnerem a dcerou Aničkou... Přechodní pěstouni Hana a Jiří mají za sebou zásadní rozhodnutí: handicapovaného Míru do ústavu nedají. Tím ale přestávají být přechodnými pěstouny a stávají se poručníky. Což v praxi znamená: rodiči dítěte s Downovým syndromem... Přechodnou pěstounku Romanu v momentě našeho dalšího setkání čeká lidsky nelehký krok, který právě nařídil soud: musí okamžitě vrátit holčičku, kterou má čtyři měsíce také rozhodnutím soudu v přechodné pěstounské péči, do zařízení proto, aby jí mohla denně navštěvovat biologická maminka původně zbavená svéprávnosti. Romana se rozhodla požádat o svěření holčičky do péče proto, aby tohle dítě nebylo každého půl roku rozhodnutím soudu někde jinde... Jana s Petrem plán osvojení pojali velkoryse. Kvůli budoucímu dítěti se přestěhovali do domku u lesa, zařizují mu dětský pokoj a shromažďují všechny dostupné informace o adopci. Jejich kamarádka Diana má ty správné z vlastní zkušenosti. Je adoptovanou dcerou maminky, která se o ni nedokázala postarat... Monika s Václavem musejí absolvovat psychologické posouzení nejen jich dvou, ale i jejich syna Artura. Jde o to, zda přijme nového sourozence. O výsledcích psychologického posouzení jedou hned informovat organizaci, u které absolvují přípravy... Andreu, poté, co se po sedmi letech a jednom vlastním dítěti dočkala svěření dvou chlapců do pěstounské péče, ze seznamu pěstounů vyřadili. Dnes se i s manželem vydali do Prahy na pohovor k psycholožce, který by jim měl otevřít cestu k další pěstounské péči... Zatímco Lukáš vyrůstal v dětském domově, nedaleko byla velká a otevřená rodina paní Dagmar. Byly v ní děti biologické i pěstounské a jednoho dne, díky přátelství s jedním ze synů, do ní přišel i Lukáš. A díky hostitelské péči se pomalu stal její součástí... Pro stejnopohlavní páry právní prostředí České republiky zatím nenabízí bezpečnou formu náhradního mateřství. Většina z nich se proto obrací na prověřené americké agentury. Tuto cestu nastoupil i Vláďa s Michalem. O to větší bylo jejich překvapení, když jim letitá kamarádka doslova „odvedle“ nabídla, že jim dítě odnosí.

Přidáno: 31 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

3. 

Děti narozené dvakrát 03

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Děti narozené dvakrát, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Homosexuálnímu páru Vláďovi a Michalovi se splnil jejich životní sen založit rodinu dokonce trojnásobně. Vláďa podniká a je pánem svého času, takže může být s dětmi naplno. Michal je ale klíčovým manažerem nadnárodního korporátu a pracuje od rána do noci. Právě veze domů překvapení: dal výpověď, aby také mohl být více s dětmi... Nám již známá Romana má díky dalšímu rozhodnutí soudu holčičku z dětského centra opět v péči doma. Jenže se před pár dny dozvěděla, že se holčičce narodil bratříček. Přitom se zatím definitivně nerozhodlo ani o osudu dívenky, ani o možnostech její biologické matky. Jede se poradit za sestrou, která je zkušená pěstounka... Teď už může v tomhle příběhu pomoct jen soud. Do konce natáčení, na jaře 2023 definitivně nerozhodl. Holčička je zatím svěřena do péče Romaně, která pozastavila výkon přechodné pěstounské péče a bratříček je v přechodné pěstounské péči jinde... Hana a Jiří Míru do vytypovaného ústavu nedali. Naopak, stali se jeho poručníky a dali mu své jméno. Jejich rozhodnutí se netýká ale jen jich a Míry, ale i dvou jejich dospělých dětí. Jakuba a Kateřiny... Andrea je aktuálně s nejmenší dcerou doma a všechny starší děti chodí do školek a škol. Hledala školku pro postiženého z dvojice chlapců, které má v péči, aby se sblížil i s jinými dětmi než s těmi z rodiny. Našla nejen školku, ale i ředitelku s letitou zkušeností s inkluzí... Jana a Petr absolvují kolečko papírování, pohovorů a školení, aby mohli být zařazeni do evidence žadatelů o osvojení. Podali žádost na městský úřad, mají za sebou šetření sociální pracovnice u nich doma a čekají, až je kraj zařadí do povinného cyklu příprav. A tak mezi tím aspoň chodí na nepovinná školení... Nově se seznamujeme s Klárou Trubačovou, ředitelkou střediska náhradní rodinné péče, spolku, který se už od roku 1994 věnuje ohroženým dětem. Jsou dnes už jednou z mnoha organizací, které poskytují služby osvojitelům, pěstounům i dětem. I s propagátory hostitelské péče, Lukášem a Dagmar, se setkáváme na školení. Pořádají ho pro pracovníky OSPODu, zaměstnance dětských domovů, neziskové organizace a samozřejmě pro ty, kteří se chtějí stát hostiteli. Dokud tu bude fungovat jediný dětský domov, může se hostitel hodit... Jsme v Ústí nad Labem, ale zázrak se nestal. Nejsme na úřadě, ale v dobrovolnickém centru. Monika s Václavem si plánované osvojení realizují aspoň náhradní formou. Stali se klienty místního dobrovolnického centra, které jim zprostředkovalo kontakt s chlapcem z dětského domova. Taková drobná hostitelská péče.

Přidáno: 31 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

4. 

Děti narozené dvakrát 04

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Děti narozené dvakrát, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Znovu se setkáváme s nám již známými "náhradními rodiči", ale přibývají i další příběhy. Věra čeká na „své“ čtrnácté dítě. Má se narodit nezletilé mamince, která se už před porodem rozhodla, že dá dítě k adopci. Tenhle skřítek by tedy mohl teoreticky do adopce rovnou. Prakticky se ale musí naplnit tříměsíční zákonná lhůta, kdy biologická matka může své rozhodnutí ještě změnit. Proto musí každé dítě do adopce přes přechodného pěstouna... Lidé, kteří o malé tvorečky pečují, zakládají barevné kufříky, do nichž postupně ukládají drobné předměty – vzpomínky na jednotlivé úseky života dětí na cestě k druhému narození. I v příběhu pěstounky Michaely hraje právě kufřík velkou roli: Michaela je po mozkové obrně odmala na vozíku. Vystudovala a je zcela samostatná. V zákoně i ve specifických požadavcích na náhradní rodiče se nikde nepíše, že by se jimi nemohl stát člověk s postižením. Bohužel si to mezi řádky vložili úředníci, a tak si musela Michaela dítě z ústavu i na biologických rodičích vysoudit... Za nápadem životního kufříku stojí organizace Šafrán, která, jak se ukázalo, velmi prozíravě kufříky sleduje a eviduje. Jana s Petrem mají za sebou psychologické posouzení. Tyhle pohovory většinou zakládají na soukromé zajímavé debaty i nová odhalení. Zatímco Jana s Petrem trvají definitivně na adopci u Moniky s Václavem se situace změnila. Absolvovali přípravy v pražské Dobré rodině a v rámci školení a setkávání s dalšími žadateli a školiteli došli k závěru, že nebudou trvat jen na osvojení, ale že jsou připraveni stát se případně i pěstouny... Hana s Jiřím pěstounství jednou provždy pověsili na hřebík kvůli Mírovi. A Míra se díky tomuto rozhodnutí stal jejich synem a spolu se staršími sourozenci dnes tvoří běžnou rodinu, která přede dvěma lety vznikla náhradní rodinnou péčí... Už je všechny můžeme občas potkat jen ve školce, kam chodíme s dalším hrdinou našich příběhů, chlapcem s poruchou autistického spektra od Andrey... Hostitelská péče, která v zákoně není ukotvena, pomohla Lukášovi nejen s nalezením životní cesty, ale i k jeho vlastní rodině, vzdělání a práci. A dokonce i k odpuštění biologickým rodičům... Jaroslava a Miloslav jsou další pěstouni na přechodnou dobu, jejich náručí už prošly čtyři děti. Poslední holčička, kterou mají u sebe, má dnes velký den, seznamuje se svou pěstounkou Hankou. Hanka žije s partnerkou Andreou, která je pěstounkou už léta a na nápad vzít si dítě do pěstounské péče Hanku přivedla. A tak jsou dnes Hanka i Andrea obě pěstounky, dohromady jimi být ale nesmějí. Říkají, že nejsou normální rodina, ale rodina, kde se lidi mají rádi... S Vláďou, Michalem a jejich početnou rodinou se loučíme o jednom klidnějším večeru, kdy vyrazili do divadla jenom tátové s Eliškou. Počkáme teď pár let, až děti povyrostou, aby i ony mohly říct, jak se jim v téhle rodině žije a co na to lidi...

Přidáno: 31 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

5. 

Děti narozené dvakrát 05

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Děti narozené dvakrát, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Naše „stálice“ pěstounka Věra se s většinou „svých“ dětí a jejich rodinami vídá minimálně jednou za rok. Vejdou se například do veřejné herny... Sotva Jaroslava s Miloslavem odevzdali holčičku do rukou pěstounky Hanky a vybrali si povinnou dovolenou, zazvonil u nich další telefon z porodnice. Tentokrát si Jaroslava jede pro chlapečka. S novým dítětem se ale nezapomíná na to, co odešlo. Paní Jaroslava je právě v čilém kontaktu s pěstounkami Hankou a Andreou, které si před třemi týdny odnesly domů holčičku... Když Lukáš uvažoval nad profesí, bylo jasné, že ideální bude zúročit životní zkušenosti. A tak nejen, že s Dagmar, svojí hostitelkou a pozdější pěstounkou, školí zájemce o hostitelskou péči, ale především je vychovatelem ve svitavském Alfa centru, středisku výchovné péče. S Lukášem a jeho rodinou biologickou, hostitelskou, pěstounskou i pracovní se v tomto dílu loučíme. Neloučíme se ale s myšlenkou hostitelské péče, která může být zatím jedinou další šancí na rodinné zázemí pro děti ze všech typů zařízení... Jana s Petrem sdílejí s kamarádkou Dianou její životní zkušenosti a díky ní vědí, co všechno je může na cestě s adoptovaným dítětem potkat. Jak víme z předešlých dílů, Diana totiž prošla snad vším, co je na životní cestě opuštěného a adoptovaného dítěte možné... Monika s Václavem prošli dlouhou a složitou cestu k tomu, aby se stali řádně proškolenými adepty na osvojení. Díky přípravám v Dobré rodině dokonce původní záměr přehodnotili a připustili, že se případně stanou i pěstouny. S ředitelem Zdeňkem Soudným se znovu snaží přijít na to, proč byla jejich cesta ke konečnému výsledku tak komplikovaná... A aby toho nebylo málo, za chvíli zazvoní řediteli telefon s prosbou, s níž se nikdy za dvacet let praxe v oboru nesetkal. A navíc se musí najít řešení ihned. Má jen pár dní na to, aby se postaral o narychlo evakuovaný ukrajinský sirotčinec s padesátkou mentálně postižených dětí. Když Rusko napadlo Ukrajinu, bylo nezbytné před nečekanou agresí evakuovat především ty nejvíc bezmocné. Těžko říct, jestli je tahle péče dočasná nebo trvalá. Je prostě lidsky naprosto nezbytná. Válka ze dne na den vtrhla i do rodiny Andrey. Anhelina, kterou přijali jako dceru přátel, aby jí zajistili lepší budoucnost, se jednoho dne probudila a zjistila, že u ní doma začala válka. Bojí se o své blízké, o přátele, a navíc jim ve škole vysvětlila učitelka, že začali Ukrajinci střílet sami na sebe. Anhelina se přesto chystá do plánovaných tanečních, protože žije teď a tady... Čím víc času trávíme se našimi hrdiny, jako by náhradní rodinná péče chtěla ukázat celou škálu svých možností: všechny krásné, ale i velmi těžké okamžiky. Ještě jednou se vracíme k Věře, volali jí, že místní OSPOD musel akutně odebrat z rodiny dva sourozence, a vezou je na 48 hodin rovnou k ní. Vzápětí je v pondělí odvezli a rozdělili ke dvěma přechodným pěstounům...

Přidáno: 01 Lis 2023
Pro stažení se přihlaste

6. 

Děti narozené dvakrát 06

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Děti narozené dvakrát, Dokumentární cykly, Dokumentární filmy
Staženo:
Anotace:

Jak již víme, náhradní rodinná péče má v Česku dlouhou a proměnlivou historii. Už profesor Zdeněk Matějček, legenda české pediatrie, prokázal v šedesátých letech minulého století, že dítě vyrůstající, byť v náhradní rodině, je do života lépe vybaveno než to, které vyrůstá v ústavu. Stále znovu se o tom přesvědčujeme... Chlapce vhodného do adopce si Věra přivezla na jaře rovnou z porodnice. Na nové rodiče společně čekali sedm měsíců. Nedávno se konečně objevili. Jmenují se Lucie a Roman a všichni si padli do oka. Dnes společně vyrážejí k soudu podat žádost o předběžné opatření, které by jim mohlo dovolit odvézt si skřítka domů už za sedm dní... Chlapeček, kterého si přivezla z porodnice Jaroslava, čekal na rodiče o několik měsíců déle, než bylo nutné. Biologická maminka nestihla včas u soudu potvrdit své původní rozhodnutí a soudkyně neschválila předběžné opatření. Nicméně dočkali se všichni. Chlapec, osvojitelé i přechodní pěstouni, kteří budou za čtrnáct dní volní pro další potřebné dítě... Díky tomu, že se Monika s Václavem při přípravách rozhodli stát případně i pěstouny, ozval se i u nich „kouzelný“ telefon velmi brzy. Už týden navazují kontakt s chlapcem, který je aktuálně v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc...Jana s Petrem prošli zákonným i individuálním procesem příprav na osvojení. Každým dnem se mohou stát rodiči. Jestli se jimi stanou zítra nebo za rok ví jen Bůh, u kterého slouží budoucí teta Diana... Peníze, dávky a podpora všeho druhu pro naše hrdiny nebylo podstatné téma. Ale je důležité vědět, že vedle zákonné odměny je tu i pomoc dobrovolníků a Andrea vysvětluje, že jde především o úhel pohledu na věc: pokud je někdo ochoten dávat, neměli by se oni zdráhat dobře míněné dary brát. Po téměř dvouletém natáčení jsme byli svědky přijetí a předání devíti dětí a mnohých proměn života několika párů i jednotlivců.

Přidáno: 01 Lis 2023
Pro stažení se přihlaste

8. 

Krása na prodej

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Zakladatelka českého modelingu Milada Karasová a její zpověď o všech podobách krásy a ženskosti i těžkém údělu hvězd... Zatímco antičtí filozofové vycházeli z představy, že krása je jednota ducha a těla, dnes se nacházíme v období narcistické krásy. Potrpíme si na slova různorodost, originalita a individualita člověka. Přitom má současný mediální obraz „jedinečné ženy“ zcela standardizovanou podobu. Své o tom dodnes ví hledačka české ženské krásy Milada Karasová (1950), která začínala jako modelka v bývalém Československu. Bez kadeřníka, make-up artisty v bývalém ÚBOKu, kde nahradila Ivanku Trump. V roce 1988 ji oslovila francouzská agentura Madison Models, aby pro ně hledala modelky. Měla oko pro krásu a zcela změnila život např. Evě Herzigové, Pavlíně Němcové, Simoně Krainové, Tereze Maxové, Daniele Peštové a mnoha dalším dívkám. Koncem roku 1989 si založila vlastní modelingovou agenturu Czechoslovak models, první a vlastně jedinou úspěšnou agenturu, se kterou spolupracovaly hvězdy dalších oborů jako Tono Stano, Liběna Rochová, Robert Vano a další. Ve filmu vystupují všichni, kteří Miladu Karasovou na její cestě za krásou doprovázeli a spolu s ní vydávají svědectví o podobě českého modelingu minulého i dnešního.

Přidáno: 26 Led 2023
Pro stažení se přihlaste

9. 

Na konci sil

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Tři nemocnice ve stavu nouze. Obsazená kovidária, vyčerpaní zdravotníci, beznaděj i jiskřičky naděje... Štáb režisérky Šárky Maixnerové natáčel po roce trvání doby covidové ve třech českých nemocnicích na odděleních rizikové péče o těžce nemocné pacienty. V nemocnici v Kolíně, ve Fakultní nemocnici v Motole a v Hranicích. Zachycuje nesmírné úsilí lékařů a zdravotníků o přežití každého nemocného, jejich radost z úspěšného léčení i jejich traumata a frustrace z množství úmrtí těch, kteří svůj boj se zákeřnou nemocí prohráli. Jsme svědky zoufalství i naděje, seznámíme se s příběhy nemocných, vyléčených, i těch, kteří o ně pečují. Přes veškerý stres neztrácí nemocniční personál optimismus, a i když se mnohdy zdá, že všichni jsou na konci svých sil, jedou dál… Film je věnovaný zdravotní sestře Věře Hanušové, první české oběti onemocnění COVID-19 z řad zdravotníků.

Přidáno: 11 Kvě 2022
Pro stažení se přihlaste

10. 

Na vlastní duši

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Obyčejný svět v jeho denních podobách je pro některé lidi s vážnou psychiatrickou nemocí opravdu těžké a nežitelné místo. Naopak psychiatrická nemocnice je pro mnohé místo bezpečné, a proto mnozí pacienti jen těžko hledají motivaci nemocnici opustit. Dokument Na vlastní duši vás provede šesti životními cestami lidí s podobnou diagnózou. Každá z cest vede jinam. Autoři dokumentu představují lidi s vážnějším spektrem psychiatrických diagnóz, kteří všemi dosavadními prezentačními síty propadali. Sledovali jejich cestu k propuštění do „normálního“, běžného života. To, kam jdou, jak se vypořádávají s běžnou denní rutinou, i to, proč se případně do nemocnic vracejí. Filmaři začali pracovat se šesti pacienty, kteří byli vybráni vnitřními i vnějšími týmy reformy k propuštění a terminologicky se z nich stali klienti sociálních služeb. Se dvěma se v půli cesty natáčení museli rozloučit, protože „na svobodě“ byl kvůli jejich nemoci svět příliš těžké místo k životu. Dokument představuje i řadu lidí z nemocnic a z terénu. Všichni mají jednoho společného jmenovatele: starost o pacienta (klienta) a všichni to s ním myslí dobře. Co je to ale „dobře“ je ryze individuální, a navíc se „dobro“ v čase a situaci mění. Pokud má psychiatricky nemocný člověk rodinu, přátele, funkční sociální vazby, ekonomické zázemí, žije se mu násobně lépe a má větší šanci se s denními starostmi vypořádávat. Problémem je, že je to právě vážná psychiatrická diagnóza, která ho o vše z toho dokáže rázem připravit. Zcela nové komunikaci se učí jak zdravotnický, tak sociální personál – zejména té společné, kde zdravotníci mají zažitou ochranu pacienta a sociální pracovníci dbají na svobodu klientů. Co je vhodné pro jednoho, není vhodné pro druhého. Co je vhodné pro jednoho teď, není pro něj vhodné jindy. Sama reforma jednoho segmentu zdravotnictví nemůže vyřešit problémy pacientů, pokud se nepřidá sociální složka – zejména bydlení, práce a mínění majoritní společnosti. Úspěšná reforma navíc, kromě spolupráce zdravotnictví a sociálních služeb, předpokládá to nejtěžší: změnu stavu poměru majoritní společnosti k psychiatricky nemocným lidem. Většina z nás je pro zlepšení jejich životních podmínek. ALE, stále ještě ne blízko mě.

Přidáno: 09 Úno 2023
Pro stažení se přihlaste

11. 

Péče o duši 01 Příběhy duše a práce

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

Známý herec, průvodkyně turistů a nezaměstnaný básník prozrazují, jak se u nich naplno projevila deprese a co jim pomohlo začít zase pracovat... „V plný fyzický kondici najednou nejste schopní vyjít z domu, udělat banální úkony, prostě se to tělo nedá používat...“ Herec a režisér Miroslav Hanuš, ale i průvodkyně Pavla Kasalová a básník Ondřej Hložek vzpomínají na stavy ve svém životě, kdy jim deprese bránila ve všem včetně práce. „Divný je na tom taky to, že když mi bylo nejhůř, tak si toho skoro nikdo nevšiml, to prostě nevypadá jako zlomená noha, a člověk taky tak nechce vypadat, tak to nedává nijak najevo, ještě by tomu podlehl víc... Ve smečce, když dá zvíře najevo slabost, tak je vyloučený, takže v tomhle smyslu je hrát, že jsem v pořádku nebo že na tom nejsem tak špatně, stejně klíčový pro herce i neherce,“ svěřuje Miroslav Hanuš ve filmu režisérovi Jiřímu Podlipnému. Ten natočil první díl dokumentárního cyklu Péče o duši, věnovaný duševnímu zdraví a práci. Hlavně tomu, jak je snadné pro pacienta s duševním onemocněním o ni přijít a jak náročné je práci si dlouhodobě udržet v rámci léčby, která trvá roky. „Projevuje se to jako úzkosti, deprese, veliké pocity viny, sebedestruktivní myšlenky a neuspokojení ve vztazích plus problémy s prací,“ vyjmenovává Pavla Kasalová: „Pro mě kolo znamená nabrat energii, přestat přemýšlet negativně, vyjet do přírody, zapojit to tělo, je to strašně důležitý, jako prevence, je to prostě kruciální číslo jedna.“ Pořadatel literárních akcí a básník Ondřej Hložek přiznává duševní nemoci i výhodu inspirace: „Mám spoustu manických fází, během kterých já píšu, chrlím doslova texty, ale nestalo se mi za posledních pět let, že bych vytvořil báseň v depresivní fázi, vždycky je to v manické fázi. Manická fáze, to je orchestr, to je ohňostroj, to je spousta nápadů, spousta věcí, řada taky zůstane nedokončených, protože jak to napětí vstane, tak rázem i upadne...“

Přidáno: 21 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

12. 

Péče o duši 02 Narodit se po druhé

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

Michala celá léta všichni považovali jen za feťáka. Až v terapeutické komunitě se zjistilo, že má duální diagnózu, neléčené psychiatrické onemocnění překryté závislostí na drogách... „V těchto místech jsem prožil ty největší krize a čekání na detox, abych mohl jít do léčby. Měl jsem psychózy, čekal jsem na to jak na smilování, byly tam myšlenky i na sebevraždu...“ Vyprávění dnes čtyřicetiletého úspěšně léčeného Michala Růžičky má mnoho temných momentů, naštěstí s dobrým koncem. „Halucinace, slyšiny, takový myšlenky, že jsem kousek od kolejí, že skočím pod vlak, protože jsem tady seděl a čekal jsem, jestli tam hupsnu nebo nehupsnu,“ vzpomíná Michal na dobu předtím, než se dostal do terapeutické komunity Magdalena. Režisér Petr Hátle ho ve svém filmu Narodit se podruhé přivádí do komunity už jenom na návštěvu s ohlédnutím za léčbou. „Michal dokázal po dvaceti letech těžké drogové závislosti začít abstinovat a naučil se žít s diagnózou schizofrenie,“ vysvětluje režisér. „Navíc se o své drogové minulosti i nemoci rozhodl otevřeně mluvit a nabízí pozitivní zprávu o tom, že lze vystoupit z osobního pekla a žít smysluplně i po letech závislosti.“ K vysvobození vede dlouhá cesta přes detox, léčbu a pobyt v terapeutické komunitě, jak vysvětluje terapeut z Magdaleny Pavel Hanzal: „Když k nám přijde nový klient, tak to, co je důležitý, je naučit ho pravidlům, ale ještě důležitější je ho přijmout. Protože on se ještě nepřijal, a aby to mohl někdy udělat, tak to musíme udělat jako první. Musíme ho přijmout tak, jak je, a pak mu můžeme pomáhat, zkusit mu dodávat odvahu a podporovat ho, aby nelhal, aby nám začal věřit, aby nelhal ani sobě... Já tam s nimi žít už venku nebudu, takže jestli mně lžou, tak dobrý, ale oni lžou sobě, to je horší... Takže aby se uměli radovat, aby se naučili si rozumět, co se ve mně odehrává, co cítím. Sprostý slovo od E, to jsou emoce, protože pro ně je to strašně komplikovaný...“ Jak se Michalovi podařilo vrátit se do normálního života, najít si práci a přítelkyni a obnovit zničené vztahy v rodině, vypráví film Narodit se podruhé z dokumentárního cyklu Péče o duši.

Přidáno: 21 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

13. 

Péče o duši 03 O moci, bezmoci a rovnováze

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

„Hrdinové našeho dokumentu o lidských právech v psychiatrii jsou výjimeční tím, že se na jedné straně dokázali vypořádat s traumatizující zkušeností s omezujícími prostředky v psychiatrii, ale nejenom to, oni se dokonce začali v reformě psychiatrie angažovat, a svou negativní zkušenost tak využívají k tomu, aby se situace zlepšila,“ přibližuje režisér Tomáš Klein děj svého dokumentu z prostředí psychiatrické léčebny Bohnice. V rámci probíhající reformy psychiatrické péče zdravotníci procházejí kurzy, které je mají naučit větší empatii s pacienty, kteří jsou vzhledem ke svému stavu drženi na klinikách nedobrovolně, z rozhodnutí soudu. S tím souvisí otázka, kde je hranice mezi omezením osobní svobody v zájmu pacienta a manipulací, která mu už ubližuje? „Poměrně dlouho mi ta psychóza dojížděla, než zabraly léky, tak můžu říct, že jsem odpor nějaký kladl, takže jsem prvních čtrnáct dní na Neklidu strávil první čtyři dny na sledovací místnosti na kurtech, a pak jsem byl na samotce. Co jsem vypozoroval na ostatních pacientech, tak jak někdo projevil nějaký nezvyklý chování, jeden kluk si tam cvičil tajči, druhý kluk běhal po chodbě, tak dostal ampulku modrý medicíny a šel si prostě lehnout, anebo byl zavřený na pokoji nebo prostě přikurtovaný. Základní problém, co jsem tam vnímal, byl ten, že se tam nemáte, co se týká lidských práv, na koho obrátit, a druhá věc je, že nemáte s kým konzultovat svůj zdravotní stav...“ vzpomíná na svou hospitalizaci Jan Botlík, další z hrdinů filmu Tomáše Kleina. Tohle by měla změnit kontrola kvality péče v psychiatrii, které se v bohnické nemocnici věnuje Jan Běhounek, zároveň profesí psychiatrická sestra na ambulantním oddělení: „Tady jsem si kdysi dávno na vlastní kůži vyzkoušel, jak se může cítit člověk, který je přikurtován. Doslova jsem se nechal svými kolegy přikurtovat, lomcoval jsem s těmi kurty, nemohl jsem se z toho dostat, a to samo o sobě by ještě nic neznamenalo, kdyby, byť ze srandy, nevstoupil do téhle místnosti tehdy můj šéf, nedržel v ruce cévku pro cévkování močového měchýře a neřekl, byť ve vtipu, tak mě ho kluci podržte, já ho zacévkuju. Ten zážitek u mě hodně proměnil další smýšlení o tom, jak vlastně přistupovat k lidem, u kterých je nutný použít toho omezení, a je to myšlenka, kterou s sebou táhnu i do nácviků, ve kterých se snažíme a budeme snažit trénovat personál, pokud možno tak, aby k těm omezením vůbec nemuselo dojít.“ Na zdravotníky jako klíčové partnery v reformě psychiatrické péče se zaměřuje ve svém filmu i režisér Tomáš Klein: „Na druhé straně je to zdravotní bratr, který je součástí příliš pomalu se reformujícího kolosu české psychiatrie, který měl tu odvahu se v rámci projektu simulované medicíny taky nechat přivázat k posteli, těmto hrdinům podívat do očí a společně hledat cestu ke změně.“

Přidáno: 21 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

14. 

Péče o duši 04 Marie v hlavě

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

Poprvé se pořezala ve třinácti letech a od té doby nesčetněkrát. Co vede mladé lidi k sebepoškozování a díky čemu se mohou zachránit? ... „Marie mě upoutala svou extrémní vnímavostí, vysokou inteligencí a neobyčejně černým smyslem pro humor,“ říká režisérka Zuzana Kirchnerová o hlavní protagonistce svého filmu Marie v hlavě. „Zároveň byla schopná velmi dobře domyslet, co pro ni zveřejnění jejího příběhu bude znamenat, a i přesto se rozhodla do toho jít, protože chce pomoct ostatním lidem s tímto problémem,“ vzpomíná režisérka. Marie Vonzino studuje na univerzitě a na první pohled by nikdo neřekl, že může už od dětství mít vážné psychické problémy s nutností psychiatrické péče. „Většinou se pořežu ve sprše, takže se potom sprchuju dál, čekám, až se to zastaví, pak vylezu ze sprchy a jdu dál,“ vypráví Marie v dokumentárním filmu. „To první, co se mi vždycky po řezání dostane, je hrozná úleva. Nemusím řešit školu, nemusím řešit vztahy s rodiči, s bráchou, nemusím řešit to, že nezapadám mezi vrstevníky, můžu řešit jenom to, že teď mi tady teče krev a já se o to musím nějak postarat, aby po mně nezůstala krvavá koupelna.“ V posledních letech výrazně vzrostl počet dětí a dospívajících s psychickými poruchami. Podle WHO až 20 % dětí a dospívajících zažije nějakou formu duševního onemocnění. Navíc polovina prvních příznaků duševních onemocnění se projeví již před 14. rokem věku a až tři čtvrtiny před 24. rokem věku. Většina nemá k dispozici včasnou pomoc, nebo ji ani nevyhledává, a to z mnoha různých důvodů včetně stigmatizace. Další faktor toho vývoje je pandemie covid-19, která ovlivnila duševní zdraví množství dětí a dospívajících. Jedním z jejích důsledků je i nárůst sebepoškozování a sebevražedných úmyslů u mladé generace. „Já jsem se už dopředu domnívala, že situace v dětské psychiatrii nebude jednoduchá. Ale i tak mě naprosto šokovalo, jak moc je péče o dětské pacienty nedostupná,“ říká k tématu režisérka Zuzana Kirchnerová. „Zároveň mě velmi nemile překvapilo, že i třicet let po revoluci jsme daleko za západními standardy, že se fatálně nedostává individualizované péče a že se děti z psychiatrických hospitalizací často vracejí v horším psychickém stavu, než v jakém byly v době nástupu do zařízení, které jim mělo pomoct,“ vyjmenovává filmařka hlavní problémy dětské psychiatrické péče.

Přidáno: 21 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

15. 

Péče o duši 05 Matky, které našly sílu žít

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

Jak najít duševní rovnováhu po traumatu, které člověka zasáhlo náhle a zvnějšku? Tři matky ve filmu Olgy Sommerové se do psychiatrické péče dostaly po tvrdých ranách osudu – velké rodinné tragédii, znásilnění v dospívání a po přepadení nezvaným návštěvníkem doma v ložnici. Když opadl prvotní šok, časem se dostavily vážné psychické problémy... „Stalo se to v roce 2015, my jsme vjeli s manželem do myčky. A kdyby tam on nebyl, v tu chvíli, tak mně by bylo jedno, jestli tu myčku rozbiju, ale já bych z toho auta musela utéct. Hrozný pocit, že se udusím. Ale on tam byl, tak mě chytil za ruku, a já jsem mu říkala, je mi špatně, mluv na mě, anebo vylez a zařvi, ať to zastaví, ať pustí nás ven, protože já musím dýchat. To byl první náznak, že se něco děje, že něco není v pořádku,“ vzpomíná Pavlína Peniaško. „Prostě všechno je špatně. Nechce se ti jíst, nechce se ti ani umýt, učesat a ustrojit se, a pak nejhorší je, když přijdeš k lékaři a tam ti psycholog nebo psychiatr řekne, víte co, kupte si svetr a běžte k holiči a ono to bude dobrý. Protože vcelku vypadáte dobře. Tak to tě úplně dorazí,“ vypráví Renata Stehlíková. Moderátorku Lucii Vopálenskou dohnala děsivá zkušenost z nočního vloupání. „Já jsem pořád čekala, že ten člověk přijde znova. Nebyla jsem schopná jít do kuchyně, přes kterou přišel skrz okno, nebyla jsem schopná tam umýt nádobí skoro dva roky. Postupně jsem přestala zvládat spoustu věcí, bála jsem se lidí, blízkosti, to ovlivnilo moje vztahy, protože jsem nemohla s nikým žít,“ popisuje Lucie. Film režisérky Olgy Sommerové Matky, které našly sílu žít, vypráví o tom, že překonat vážné trauma s psychickými následky jde vhodnou medikací a psychoterapií, ale je to běh na dlouhou trať.

Přidáno: 21 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

16. 

Péče o duši 06 Blízcí duševně nemocných

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

Každý třetí Čech má podle Národního ústavu duševního zdraví psychické problémy. Mnoho lidí tak zažívá osobní zkušenost s duševní nemocí u blízkého člověka, ale jen pár z nich dokáže o svém každodenním vypětí mluvit s okolím, natož na kameru. Na pečujících spočívá často hlavní tíha zodpovědnosti, chybí jim informace, a také dostupné a individuálně zaměřené služby. Režisér Oskar Reif našel dvě obětavé rodiny, které mohou vyprávět... Silva byla od dětství extrovertní a činorodé dítě. Od stanovení ADHD přes panické ataky se její velká citlivost vyvinula až k duševní nemoci. „Ty její problémy jsme vždycky neidentifikovali jako projev duševní choroby,“ vzpomíná maminka Barbora Chrudinová. „Člověk pořád pochybuje, když se ta nemoc pohybuje na pomezí, jestli je to nemoc nebo není, Silva sama se také někdy obviňovala z toho, že si to jenom vymyslela, takže je to v tomhle trošku záludný. Pokud to dítě nemá jednoznačnou psychiatrickou diagnózu, tak se můžou odehrávat i dost vážné problémy, aniž se to projeví navenek. Pak se rodiče třeba diví, že dítě spáchá sebevraždu, že vždycky bylo v pohodě. Ale ono v pohodě asi nebylo, jen to nedávalo najevo.“.. Michalova maminka Jitka Kovařinská byla před lety svědkem jeho skoku z okna v pátém patře. Dodneška mu pomáhá postavit se zpátky na vlastní nohy fyzicky i společensky. Michalovy problémy spustila před maturitou smrt tatínka. „Začaly se u něj objevovat zvláštní stavy, že byl ve velmi silném smutku, zničehonic to vystřelilo do extrému, že byl zase veselej a šťastnej, pak zase nemluvil,“ vzpomíná jeho bratr Jan. „Na začátku to vnímání z jeho strany bylo, nic nepotřebuju, jsem jenom smutnej a naštvanej, ale když se ty jeho stavy hromadily dál a zjistili jsme, že nám rozprodal polovinu bytu, tak jsme na něj vyvíjeli tlak. Potom jsme ho našli jednoho dne ve sklepě...“ Silva i Michal měli štěstí na milující rodinné příslušníky, díky kterým žijí svůj život většinou mimo zdi nemocnice. Péče o ně je ale pro celou rodinu nesmírně náročná a nedá se zvládnout bez pomoci zvenku.

Přidáno: 22 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

17. 

Péče o duši 07 Začarovaný kruh

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

Alžběta v dětství utekla od matky, která ji surově bila. Renata byla při cyklistických závodech svědkem smrtelné nehody jiné závodnice. V dospělosti jsou obě klientkami psychiatrických nemocnic, každá s trochu jinou diagnózou, ale opakovaně. „Deprese je podle mě naprosto změněný stav prožívání a vnímání věcí okolo sebe. To je stav, kdy máte na zádech železnou kouli a ta vás tlačí do země a na kolena. A u toho všeho jste si vědomi svojí nedostatečnosti, že nefungujete a ani nebudete,“ bilancuje Renata, která do svých dvaceti let vrcholově sportovala. „Na Renatě mě zaujala především její chuť se léčit a víra v celý zdravotnický systém, kterou nabourala až jedna negativní zkušenost. Přestože je Renatina diagnóza celkem závažná a rezistentní vůči lékům, vždy podstupovala další a další hospitalizace s nadějí, že tentokrát jí lékaři pomohou,“ vypráví režisérka Rozálie Kohoutová. „Než jsem se dostala na psychiatrii, denně jsem běhala deset patnáct kilometrů, jezdila jsem závody s psím spřežením, věnovala jsem se výcviku psů, jezdila jsem na koni,“ vypráví veterinářka Alžběta. „Pak jsem skončila v nemocnici a za rok jsem nabrala padesát kilo. Oni místo aby tomu člověku pomohli, tak ho nacpou práškama, a nic, vůbec nic!“ Alžběta se do projektu Péče o duši přihlásila sama prostřednictvím výzvy na obrazovce České televize, protože se o svoji zkušenost s opakovanými hospitalizacemi chtěla podělit. „Alžběta je v něčem Renatiným opakem. Hodně jsme se bavily o tom, že kdyby s ní někdo v dětství smysluplně mluvil a pracoval, nemusela by možná být v dospělosti hospitalizovaná,“ říká režisérka Rozálie Kohoutová. „Člověk se musí vyrovnat se svou diagnózou, řeší, jak navázat ve vztazích, co v práci, ve škole a podobně. Většinou je psychicky velmi oslabený a blízký zhroucení. Skoro všechny příběhy, které jsem vyslechla, končily několik měsíců po první hospitalizaci opět v nějakém psychiatrickém zařízení. Aby zde pacient dostal na několik měsíců pevný režim, skupinové a individuální terapie, 3x denně jídlo a ustlanou postel a... byl opět propuštěn... a zase hospitalizován... a takhle stále dokola...“ přibližuje téma režisérka Rozálie Kohoutová. „Uvědomila jsem si, že opakované hospitalizace celý zdravotnický systém zatěžují několikanásobně více, než kdybychom investovali do prevence.“

Přidáno: 22 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

18. 

Péče o duši 08 Zase doma

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

Duševní nemoc není něco, co by si člověk pořídil dobrovolně. Je s vámi neustále. Stává se součástí vašeho života i domova. Domov je také ústředním tématem snímku režiséra Martina Páva, který sleduje snahu dvou lidí se schizofrenií, Zdeňky a Milana, vybudovat si po letech zápasu s nemocí vlastní bydlení. Zdeňka po 17 letech léčby prochází rozvodovým řízením se svým manželem a poprvé v životě bydlí sama. „Přišlo to v roce 2000, Štědrý den byl ještě v pohodě, pětadvacátého už na mě rodina pozorovala nejistotu a nezvyklé pohyby a šestadvacátého jsem se začala houpat v křesle, spadla mi hlava a přestala jsem mluvit. Nevěděla jsem ani, kdo jsem, já byla úplně mimo. Manžel okamžitě zavolal záchranku, která mě odvezla na psychiatrii. Vzpomínám si, že jsem v noci nemohla spát a chodila jsem na chodbu, dívala jsem se do nebe na ty hvězdičky, a slyšela jsem hlasy, jak mluví: Zdenko, pojď za námi nahoru, tady ti bude s námi dobře.“ Milan strávil v jihlavské léčebně celkem 22 let: „Devatenáct dní před koncem vojny jsem se nervově sesypal, šel jsem do Vojenský nemocnice, začal jsem se bát, že mě stíhá nějaká mafie, že mně někdo chce něco udělat.“ ... Pro režiséra Martina Páva bylo setkání s hrdiny filmu životní zkušeností: „Jak v Milanovi, tak ve Zdeňce je cítit velká životní síla a optimismus, což mi místy přišlo až neuvěřitelné vzhledem k těžkostem, které si nosí v sobě... V době, kdy jsme s Milanem natáčeli, pro něj byly stále novinkou činnosti jako zalít si čaj nebo cestovat MHD. Zdeňka se zase celý život starala o manžela a o děti. Svoji potřebu pečovat o ostatní si nyní nahrazuje v chráněné dílně ve Fokusu v Českých Budějovicích, kde ráda a často vaří pro ostatní klienty.“ Ve filmu Zase doma jsou vidět roušky a respirátory, točilo se v době pandemických omezení: „Pandemie bych řekl, že témata duševního zdraví oholila na kost. Skupinové programy, kam lidé trpící duševním onemocněním často docházeli, byly omezené na nutné minimum, nebo zcela zrušené. To se týkalo jak Zdeňky, tak Milana. Zdeňka se snažila držet kontakty s klienty z chráněné dílny alespoň telefonicky. Milan si během pandemie našel na chráněném bydlení přítelkyni Jitku, kolem které se otáčel jeho život. Díky pandemii vyšla ještě více na povrch důležitost skupinových programů pro duševně nemocné. Bylo vidět, jak pro ně představují jediné záchytné body v této nenormální době,“ shrnuje režisér Martin Páv.

Přidáno: 22 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

19. 

Péče o duši 09 Psychóza

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, péče o duši
Staženo:
Anotace:

Psychóza je vyhrocený psychiatrický stav, s nímž nemocný sám nic neudělá,“ přibližuje režisérka Dagmar Smržová. „Nedá se rozmluvit, vysvětlit, pozastavit, laik si s ním většinou neví rady. Člověk v psychóze musí především dostat léky ve vysokých dávkách, a měl by být izolovaný, aby co nejrychleji získal pocit bezpečí. V psychóze se totiž cítí jako nahý, bez jakékoli ochrany a opory. Ostatním lidem se jeví jako nebezpečný, nevyzpytatelný, agresivní. Díky malé dosavadní osvětě lidé většinou neví, že se jedná o zoufale vystrašeného člověka,“ vysvětluje režisérka, která pro svůj film oslovila tři ženy s bezprostřední zkušeností s psychózou v rodině. Pavla Hradecká má tři magisterské diplomy a v dětství ani dospívání psychickými obtížemi netrpěla. „A pak přišel ten moment, kdy jsem odjížděla na služební cestu do Francie,“ vzpomíná. „Odjížděla jsem tam jako člověk trošku unavený, ale v plné síle, zpátky jsem se vrátila jako paranoidní blázen. Já jsem se probudila ve čtyři ráno a viděla jsem místo prosklených dveří v paneláku obrovský rudý telefon, pak jsem se podívala na svůj telefon, tam jsem viděla rudou záři. Slyšela jsem kroky nad sebou a myslela jsem si, že ten člověk z bytu nade mnou mě jde zabít. Opravdu jsem reálně slyšela, jak chodí, jak si jde zavolat výtah a jak jde do patra. Při představě, že bych halucinovala tak, že bych slyšela zvonek, tak si umím představit, že bych třeba skočila z okna,“ vypráví Pavla svoji extrémní zkušenost s psychotickou atakou. Pomoc při těchto stavech je v České republice v rukou rychlé záchranné služby. S tou jezdí také lékařka Gabriela Bedrnová, jejíž syn trpí stejným onemocněním. „Když jedeme na psychiatrickou indikaci, může to být třeba první ataka té nemoci. Musím to zkonzultovat s psychiatrem, zavolat do léčebny, a ještě se mi nestalo, že by mi ho nevzali. Našeho Pavla takhle odváželi už čtyřikrát,“ popisuje lékařka. „Je zlej, strašně mě obviňuje, pořád někde poletuje, nejí, nespí, vejde do toho pak nějaký drogový exces, alkohol. Pak už to nevydržím, opakovaně jsem musela volat záchranku, to mám zjednodušený, protože mě tam každý zná.“ Záchranáři se do vyhrocených situací dostávají u celého spektra diagnóz, agresivní může být i diabetik s nízkou hladinou cukru nebo uživatelé pervitinu v toxické psychóze, kteří mají velkou sílu a necítí bolest. „Když si vzpomenu, kolik psychotiků jsme odváželi, tak to je jeden z deseti, kteří končí spoutaní na břiše pod dohledem policisty, je to výjimečný, většinou se domluvíme. Já se snažím být slušná a hodná, aby to šlo po dobrým,“ popisuje Gabriela Bedrnová. Psychóza člena rodiny zasahuje celou rodinu, potvrzuje Jitka Machová, jejíž syn žije v detenčním zařízení opavské věznice. „Když byl v práci první rok, tam se to rozjelo. Křik, agrese naprosto nezvladatelná, on stál proti mně a neviděl mámu. Viděl toho zlýho, to nebyly jenom hlasy, on je viděl, opravdu reálně viděl nějaký zrůdy. Stupňovalo se to, pak se k tomu přidaly drogy, protože víme, že drogy jim uleví. Já jsem spala v kuchyni na kanapi, což znamená, že jsem nespala, protože on v noci žil, vařil, chodil, mluvil, budil, křičel, dostával záchvaty. Ty nástupy potom byly horší a horší, v noci jsme končili na ulici, protože jsme museli utéct...“

Přidáno: 22 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste

20. 

Případ „Anička“ 2024

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, V Širších souvislostech
Staženo:
Anotace:

Stovky znásilnění, roky ponižování, týrání a vyhrožování. Neuvěřitelný příběh, za který si násilník odnesl od soudu podmínku, rozvířil společenskou i odbornou debatu o tom, jak přistupovat k podobným činům a jejich obětem... Podle průzkumu agentury Ipsos z roku 2023 pro iniciativu Pod svícnem osobně zažilo domácí násilí 30 procent žen, nejčastěji ze strany svého partnera. Sedmdesát procent obětí domácího násilí se s tím nikomu nesvěřilo. Polovina obětí si nese podle průzkumu následky i po letech. Aktérka sledovaného příběhu, kterou stejně jako ostatní novináři označuje autorka dokumentu jako Aničku, je v péči psychiatrů po třetím pokusu o sebevraždu. Poté, co krajský soud změnil tříletý nepodmíněný trest okresního soudu nad jejím otčímem na podmínku. Krajský soud v Brně využil institutu „doznání viny“, kdy už je vyslýchán jen pachatel. Původně byla tato novela implementována jako ochrana oběti před nekonečnými výslechy. Otčím Aničku v letech 2020 až 2022 zhruba dvěstěkrát znásilnil, natáčel v intimních chvílích na video, vyhrožoval jí a týral i její matku. Pil, do domácnosti jezdila policie a byl opakovaně trestně stíhán. Dívka v dokumentu Šárky Maixnerové velmi otevřeně popisuje celý, mimořádně mrazivý příběh. A odborníci k němu dodávají ještě mrazivější pohled na aktuální situaci. Jsou totiž přesvědčeni, že takových situací se právě teď může odehrávat celá řada a nikdo o nich neví. Je to tak jeden příběh z mnoha podobných, o kterých se na pozadí událostí české politické, justiční a mediální scény zatím neví.

Přidáno: 01 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

21. 

Solitér Jiří Sozanský

Autor: Maixnerová Šárka
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé, Životopisný
Staženo:
Anotace:

Nevšední dokumentární portrét výtvarníka Jiřího Sozanského, nenápadného i určujícího fenoménu české výtvarné scény posledních bezmála šedesáti let... Výtvarník Jiří Sozanský je rytířem české kultury a rytířem českého boxu. Mohl být i nositelem státního vyznamenání v oblasti umění a kultury za rok 2019, na které ho navrhla Poslanecká sněmovna. Elegantně ho ale tenkrát odmítl rozhovorem v Lidových novinách. Je jedno, jestli člověk potká nejdřív jeho a pak jeho dílo, nebo obráceně. Obojí je čitelné, srozumitelné, robustní a rovné. Byl zedníkem, kulisákem, brigádničil u restaurátorů, které vedl Olbram Zoubek – tam vzniklo jejich životní přátelství. A konečně… je také absolventem pražské AVU, ateliéru prof. Františka Jiroudka a celoživotním souputníkem Jiřího T. Kotalíka. Jeho dílo je ve sbírkách našich i světových galerií (od NG po Pompidou). Vystavoval v bombardovaném Sarajevu, ve věznici u Madridu, jeho památník je v Táboře Vojna u Příbrami, ve Valdicích, pravidelně vystavuje v Terezíně, podílel se na výběru konečné podoby rodného domu Jana Palacha… V dokumentu jsme svědky toho, jak se Jiří Sozanský noří do mezních situací a zkoumá kořeny zla a dobra a komponuje je do svého díla. Zkoumá obličeje a grimasy zla a přepisuje je deníky Speera, zkoumá obličeje dobra a vpisuje do nich texty Frankla. Jeho dílo funguje jako lék proti amnézii a alternativním pravdám.

Přidáno: 23 Úno 2023
Pro stažení se přihlaste