Autor filmů Navara Luděk - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Navara Luděk

Vypisuji filmy 1 - 4 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

1. 

Krok do prázdna Jana Masaryka aneb dokonalý zločin

Autor: Albrecht Josef, Navara Luděk
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Osobnosti
Staženo:
Anotace:

Otázka smrti Jana Masaryka budila a stále budí pozornost veřejnosti. Byl zavražděn, či spáchal sebevraždu? Nebo mají pravdu ti, kdo hovoří o nešťastné náhodě? Mimořádný a stále živý zájem o tuto tragickou hádanku potvrdilo i vysílání seriálu Přísně tajné vraždy (2010), kde právě díl věnovaný smrti ministra Masaryka vyvolal nejvíce ohlasů diváků. Ti se svěřovali se svými poznatky, či přímo svědectvími. Tvůrčí tým ostravských dokumentaristů oslovil na základě těchto podnětů nejen některé z pamětníků a příbuzných Jana Masaryka, ale i špičkového forenzního biomechanika Jiřího Strause, psychiatra Cyrila Höschla, historiky, badatele a řadu další autorit. Případ byl velmi důkladně šetřen bezprostředně po události, následně pak v letech 1968, 1969, 1993 -1996. Pokaždé přicházely v úvahu tři možné verze: nešťastná náhoda, sebevražda nebo úmyslné zabití. Vždy znovu se ozývaly pochybnosti. Naposledy se jím zabýval Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu v letech 2001–2003. Oficiální závěr, který byl tehdy přijat, je: vražda, pachatel neznámý. Málokterý český osud je tak svázán s osudem vlasti, jako osud Jana Masaryka. Pro mnohé to nebyl únorový převrat, ale až jeho tragická smrt, co znamenalo definitivní konec demokracie v Československu. Hodinový dokument přibližuje nejen poslední okamžiky Masarykova života, usiluje zároveň o současný pohled na jeho působení ve službách československé diplomacie, na jeho rodinné vazby, jeho povahu a jeho podíl na dramatických historických událostech spojených s moderní historií země. Využívá také vzpomínek dosud žijících příslušníků rodiny a dalších lidí, kteří byli Janu Masarykovi v době popisovaných událostí nablízku.

Přidáno: 23 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

2. 

Mlynáři od Babic

Autor: Navara Luděk
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Nová fakta a svědectví o nikdy neobjasněné vraždě v babické škole. Vlna násilných represí změnila v padesátých letech životy stovek rodin na Třebíčsku. Obec Babice na Třebíčsku se tragicky zapsala do moderních českých dějin v roce 1951. Název "Babice" ovšem slouží k pojmenování drastických represálií, které ve skutečnosti zasáhly celý okolní kraj. 2. července 1951 zazněla střelba v budově babické školy. Čtyřčlenná skupina vedená údajným americkým agentem Ladislavem Malým zaútočila v babické škole na schůzi národního výboru. Zůstali po ní tři mrtví. Dodnes není zcela jasné, kdo a na koho střílel, protože událost nebyla řádně vyšetřena. Ale komunistický režim vyšetření nepotřeboval. Zahájil odplatu. V devíti skupinách bylo za takzvanou akci Babice odsouzeno sto osob, z toho deset k trestu smrti. Střelba v babické škole se tak stala záminkou pro akce komunistické tajné policie, které měly za úkol likvidovat především na režimu nezávislé skupiny obyvatel: věřící, soukromé zemědělce, živnostníky. Jedním z těch, kteří dostali trest smrti, byl i Jaroslav Melkus, který se samotnými Babicemi neměl nic společného. Rodina Melkusových ale měla mlýn u Lukova a pozemky v okolí. Za mřížemi se ocitl jeho bratr mlynář Alois a jeho manželka Božena Melkusová byla rovněž odsouzena. Za to, že neudala svého muže, dostala trest čtyři a půl roku vězení... Veškerý majetek byl samozřejmě konfiskován. Televizní dokument se pokusí ukázat dosud spíše jen tušený široký záběr perzekucí, které dolehly na celý kraj a neměly v tuzemsku obdobu. Terčem brutálního zatýkání se stali sedláci i kněží. Někteří z nich zemřeli na šibenici a jejich rodiny byly vystěhovány.

Přidáno: 29 Dub 2022
Pro stažení se přihlaste

3. 

Muž, který přecenil českou duši aneb Útěky Josefa Brykse

Autor: Navara Luděk, Navara Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé, Životopisný
Staženo:
Anotace:

Angličané o něm natočili film, u nás nesměl být ani pohřben. Unikátní příběh dlouho zapomenutého letce, který dostal Řád britského imperia a v komunistickém lágru ho umučili k smrti. Osud plukovníka Josefa Brykse, pilota RAF, nositele Řádu britského impéria, nezdolného a odvážného člověka, zná dnes málokdo. Odměnou za jeho službu národu mu byl komunistický kriminál, v němž v roce 1957 zemřel. Hned po válce o něm v Anglii natočili film nazvaný Srdce v zajetí, rovněž hollywoodský snímek Velký útěk v hlavní roli se Stevem McQueenem je inspirován skutečnými příběhy, ten Bryksův nevyjímaje. Širší veřejnost si jeho jméno uvědomila až loni v říjnu, kdy u příležitosti státního svátku převzala vdova po Josefu Bryksovi z rukou prezidenta ČR Řád bílého lva, udělený jejímu muži in memoriam. Dokument o válečném letci a pozdějším vězni komunistického koncentračního tábora vypráví o osudu, který ovlivnily dva režimy, jejichž zločinnost dnes nikdo nepopírá. Dramatickou osou příběhu jsou útěky – z protektorátu, z nacistického i komunistického zajetí. Za války, po sestřelení, jich Josef Bryks podnikl celkem pět. Po komunistickém převratu chtěl přejít přes železnou oponu a pokoušel se o útěk i z kriminálu. Kromě faktů z Bryksova života se dokument opírá především o výpovědi pamětníků: manželky Trudie, která žije ve Spojených státech, spolubojovníků Otakara Černého (Cambridge, Anglie) a Petra Uruby (Praha) i spoluvězňů. Připomínáme, že Josef Bryks byl rehabilitován posmrtně až v květnu 2006. Do té doby platil stále tzv. zbytkový trest za zběhnutí. Byl vyznamenán Řádem britského impéria, in memoriam mu byla udělena Cena města Olomouce a byl povýšen do hodnosti podplukovníka. Osud svého muže zpracovala Trudie Bryksová v knize naděje a beznaděje, kterou v roce 2003 vydalo nakladatelství Votobia. Centrum publicistiky a dokumentu televizního studia Ostrava jej připomnělo poprvé v rámci cyklu Příběhy železné opony (2006). Dokumentární film vyrobilo Kraus House production a Centrum publicistiky a dokumentu televizního studia Ostrava. Podepsáni pod ním jsou dramaturgyně Lenka Poláková, vedoucí výroby Bára Drahoňovská, producent Pavel Paleček, scenárista Luděk Navara, kameraman Petr Kožušník a režisér Ján Novák.

Přidáno: 11 Kvě 2022
Pro stažení se přihlaste

4. 

Pochoduj nebo zemři

Autor: Navara Luděk
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Po převratu v roce 1948 se řada Čechů a Slováků aktivně zapojila do boje proti komunismu. Ve službách cizinecké legie a později i americké armády bojovali a umírali v nelidských podmínkách na bojištích ve Vietnamu. Válka ve Vietnamu je stále kontroverzní téma. Jednalo se o vrcholný střet studené války, který neměl žádné vítěze, jen poražené. Vietnamská válka tak zůstává citlivým tématem mezi veterány, pro Francouze i Američany. Pro českého a slovenského diváka zdánlivě odtažité téma… Přitom právě vietnamská válka je plná paradoxů, které ukazují, jak se člověk nečekaně ocitne uprostřed událostí, které ani s odstupem času nedokážeme jednoznačně vysvětlit. Dlouhá léta byli Češi a Slováci bojující ve válce ve Vietnamu označováni československým totalitním režimem za zločince a pomatené dobrodruhy. Příběhy těchto Čechů a Slováků tak pro nás představují neznámou kapitolu dějin. Bojů v daleké džungli se zúčastnil překvapující počet našich rodáků. Celkem 1620 Čechů a Slováků bojovalo a umíralo na vzdáleném bojišti jihovýchodní Asie. Spojoval je společný boj o přežití a mnohé z nich i touha bojovat proti komunismu, před kterým utekli z rodné země. Film scenáristů Luďka Navary a Ladislava Kudrny a režiséra Michaela Kaboše je prvním a zároveň posledním zachycením autentických osudů žijících pamětníků.

Přidáno: 08 Úno 2024
Pro stažení se přihlaste