Autor filmů Polák Martin - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Polák Martin

Vypisuji filmy 1 - 3 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

1. 

Svět podle Muchy

Autor: Polák Martin, Valnohová Sára Markéta, Vávra Roman
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Dokumentární film režiséra Romana Vávry o osudu Alfonse Muchy, geniálního kreslíře a selfmademana, jehož sláva se zrodila takřka přes noc. Jeho plakáty, užité umění a obrazy se staly světoznámé. Přesto neváhal opustit Paříž na vrcholu svého úspěchu, aby uskutečnil svůj umělecký sen – monumentální dílo pro svůj národ. Umělecký odkaz Alfonse Muchy má dvě tváře – tu celosvětově zpopularizovanou v podobě plakátů a jeho dekorativních prací z oblasti užitého umění, a druhou, známou nám v ČR, v podobě bolavého sporu o osud Slovanské epopeje. Příběh Alfonse Muchy vypráví syn Jiří, který zpracovává jeho paměti a psaním se vyrovnává s odkazem svého otce. Jiří Mucha se pohybuje v prostorách starobylého bytu na Hradčanském náměstí, který je plný odkazů na Alfonse Muchu. Archivní dokumenty, mezi kterými je i několik dosud nikdy nepublikovaných, je korespondence a Muchovy nevydané paměti, které sepsal ve 30. letech minulého století. Realizace doku-drama je možná díky spolupráci s Nadací Alfonse Muchy a dalšími filmovými archivy po celém světě. Odborné zázemí filmu tvoří přední světoví odborníci na Muchovu tvorbu. Natáčelo se na jaře a v létě 2019 v České republice (například v bytě na Hradčanském náměstí v Praze, kde dlouhá léta žil Alfonsův syn Jiří Mucha), v Paříži, Japonsku a v USA.

Přidáno: 16 Kvě 2022
Pro stažení se přihlaste

2. 

Španělská Chřipka

Autor: Polák Martin, Šimák Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Ve stínu první světové války přišla jedna z nejstrašnějších epidemií v dějinách lidstva. I v novém samostatném Československu umírali lidé po tisících. Nemoc stíhala všechny generace, nevyhnula se ani spisovateli Franzi Kafkovi. Dokumentární portrét jedné katastrofy pohledem přeživších, svědků, odborníků i bohatého archivního materiálu... Léto roku 1918, už čtvrtý rok zuří krvavá válka. O život přišly miliony lidí, v Haliči, na Soči a na západní frontě. Navíc se šíří fáma o záhadné nemoci, která poutá na lůžko s vysokou horečkou a prudkými bolestmi i ty nejzdatnější vojáky. Nad zákopy se již valí mlhy nadcházejícího podzimu, když chřipka zaútočí podruhé. Tentokrát ukáže, svou smrtelnou tvář. Nejen v polních nemocnicích sténají stovky umírajících, lapají po dechu, dusí se křečovitým kašlem. Chřipka si vybírá oběti v několika vlnách až do roku 1920. Nejprve je jich šest milionů, dvanáct, dvacet, padesát, ne-li dokonce sto po celé zeměkouli. Znepokojivá otázka zní – jak jsme mohli na miliony oběti takzvané španělské chřipky zapomenout a zříct se tak možnosti vzít si z tehdejšího utrpení poučení? Dokumentární film o největší pandemii v dějinách lidstva spolu s pohledem věhlasného spisovatele Franze Kafky, který se sám chřipkou nakazil. Součástí příběhu jsou animace vycházející z autentických výpovědí lidí, jejichž příbuzní pandemii zažili. Film je chronologicky vyprávěným příběhem této velké pandemie na území bývalého Rakousko-Uherska, kterou autoři zasazují do současného kontextu a vyvozují z něj důsledky pro dnešní dobu. Téma je společensky významné, neboť i přes dnešní obrovský pokrok medicíny, vědci stále neznají mnoho klíčových informací o virech, které jsou schopny neustále mutovat a ohrožovat společnost. Film představuje průběh chřipky, její různé vlny, klinický obraz obávaných zápalů plic, stejně tak jako osudy známých osobností, které patří k milionům umírajících: Egon Schiele, Bohumil Kubišta, Guillaume Apollinaire a další. Tento příběh vrhá zcela jiné světlo na konec první světové války, který máme spojený jen se vznikem republiky a klade možná i dnes v České republice aktuální a polemickou otázku, zda politické, i když převratné události, nejsou méně důležité než smrt tisíců lidí. Jaké priority má mít společnost v časech epidemie?

Přidáno: 16 Kvě 2022
Pro stažení se přihlaste

3. 

Za svobodné Brno

Autor: Jirásek Pavel, Polák Martin
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Osudové momenty konce druhé světové války z moravské metropole. Historický dokument o drastickém konci dlouhodobého soužití tří etnik na území města Brna. Silné německé a židovské menšiny, žijící v Brně od středověku, se zpravidla dokázaly s českým živlem sžít a formovaly významně podobu města. Radikalizace a nástup Adolfa Hitlera k moci však přivedl brněnské Němce do tábora nacistů a do války. Začala doba etnických čistek, při nichž Brno mělo postupně o svou jedinečnost přijít. Dokument zachycuje období druhé světové války, zejména pak od podzimu 1944, kdy bylo Brno masivně bombardováno, až do května 1945, kdy došlo k živelnému odsunu německých obyvatel Brna na rakouské hranice. Osu vyprávění tvoří zkušenosti českého redaktora Lidových novin a spisovatele Bedřicha Golombka, který své osobní útrapy i strádání celého města po celou dobu války písemně zaznamenával. Jeho syrové reportážní a dokumentární svědectví o tom, jak okupaci prožívali „lidé všedního dne", vyšlo v roce 1945 hned po skončení války jako kniha s názvem Co nebude v dějepise. Hrané pasáže vycházející z Golombkovy knihy jsou doplněny a konfrontovány se vzpomínkami žijících pamětníků, kteří zastupují různé strany tehdejšího konfliktu. Jejich autenticita je podpořena řadou nově objevených či obrazově restaurovaných archivních záběrů.

Přidáno: 08 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste