Autor filmů Šáchová Renata - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Šáchová Renata

Vypisuji filmy 1 - 13 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

2. 

Folklorika: Hlasy zvonů

Autor: Šáchová Renata
Kategorie: Dokumentární filmy, Folklorika, O tradicích
Staženo:
Anotace:

Již téměř pět tisíc let doprovázejí lidstvo hlasy zvonů. Odměřují lidem čas, zvou je k modlitbě, volají do práce či do boje. Bijí na poplach nebo oznamují příchod svátků. Slýcháme je při křtech, svatbách i na pohřbech. Moderní doba jako by se jich nedotkla – hlas zvonu se za celá tisíciletí nezměnil. Kupodivu se nezměnily ani samotné zvony. Mnohé z těch, které unikly válečným požárům, pamatují celá dlouhá staletí. Ale i zvony novější a nejnovější vypadají a znějí prakticky stejně jako zvony z dob dávno minulých. A co je nejpozoruhodnější? Přes veškerý technický pokrok a moderní výrobní postupy, které vytlačily mnohá tradiční řemesla, se prastaré řemeslo zvonařské v podstatě nezměnilo. To, že dnešní zvonaři odlévají zvony stejným způsobem, jako je odlévaly generace mistrů před nimi, uvidíme v několika zvonařských dílnách na jihu i východě Čech.

Přidáno: 07 Říj 2021
Pro stažení se přihlaste

9. 

Folklorika: Šupinami vyšívané

Autor: Šáchová Renata
Kategorie: Dokumentární filmy, Folklorika, O tradicích
Staženo:
Anotace:

Výšivka z rybích šupin je bezesporu velmi zajímavou regionální lidovou technologií. Svůj původ má zřejmě na Třeboňsku, odkud se v druhé polovině 19. století rozšířila i dále do jižních Čech. Výšivka dokonce přečkala i zánik lidových krojů. V závěru 19. století se uplatnila také na výzdobě ženského oděvu inspirovaného městskou módou. S rybími šupinami se setkáváme na dámských zástěrách, sukních a živůtcích, které kdysi nosily manželky vlastníků rybníků či správců hospodářských dvorů. Dekor z rybích šupin se používal i na různých módních doplňcích, jako jsou límce, kabelky, polštářky nebo střevíčky. Postup jejich zpracování je poměrně komplikovaný, protože šupiny se musí vyprat, usušit, vyžehlit, vystřihnout a nakonec našít na hedvábí nebo samet. Dnes téměř zapomenutou technologii propagují studentky oděvní školy z Třeboně, výtvarnice Kateřina Závodová či držitelka titulu Nositel tradice lidových řemesel Ludmila Dominová z Hluboké nad Vltavou. Ta se věnuje především výrobě krojovaných panenek z jihočeských Blat, na nichž tuto neobvyklou výšivku s úspěchem uplatňuje.

Přidáno: 19 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste

13. 

V širších souvislostech Od ponku na síť

Autor: Šáchová Renata
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, V Širších souvislostech
Staženo:
Anotace:

Truhláři Kůsové jsou starým šumavským rodem, který pochází z Kůsova pod Zadovem. První písemné doklady o tomto rodu se objevují už v roce 1635 a ve svém díle ho zmiňuje i spisovatel Karel Klostermann. Miroslav zdědil svůj řemeslný um po dědovi a otci, jeho mladší syn Zdeněk pokračuje v tradici jako už čtvrtá generace. Starší syn Václav Kůs je kastelánem hradu Kašperk. Kůsovi patří k větvi s rodovým jménem Andres, takže na vizitkách si vládce kašperskohorského truhlářství hrdě píše celé jméno – Miroslav Kůs Andres. Po večerech usedá truhlář Miroslav k internetu a prostřednictvím svých článků na sociální síti šíří povědomí o kulturním dědictví spjatém se šumavským regionem. Od roku 2015 pořádá Městské kulturní středisko Vimperk a také spolky Šumava Litera a Knihy über Grenze festival Šumava Litera. V roce 2020 hodnotila porota i nabídku webových stránek, blogů, facebooků, audio a video materiálů s tematikou Šumavy. Cenu Šumava virtuální získala tehdy právě facebooková stránka s příspěvky Miroslava Kůse.

Přidáno: 13 Bře 2024
Pro stažení se přihlaste