Autor filmů Škopková Jana - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Škopková Jana

Vypisuji filmy 1 - 38 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

7. 

Nejkrásnější treky Evropy 01 Lofoty I.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Norské Lofoty tvoří více než 80 ostrovů. Ty nejsevernější leží až 300 km za severním polárním kruhem. Jako první výšlap na Lofotech si Kamila vybrala cestu na skalní útvar Svolvargeita, který se tyčí nad městečkem Svolvar. Začíná svižným tempem po širokých pevných schodech, ale šetřete silami a radši je nepočítejte. Prý je jich 1240. Všechny lezecké cesty vedou na velký roh Svolvarské kozy, jak zní její název v překladu. Nahoře z něj můžete ještě přeskočit na ten menší roh, který je asi o metr a půl níž. Zajímavé setkání v přístavu s Geirem Halvardem Nilssenem přivedlo Kamilu i k pozvání na jeho loď, s níž právě vyjížděl na moře čistit nalovené ryby. Geir byl původně profesionálním fotbalistou a dnes se živí rybolovem. Lodí zajeli také do zátoky, kde mohli pozorovat nádherné přelety mořských orlů, kteří žijí celoročně na okolních skaliscích. Některé treky jsou jedinečné a zapamatujete si je navždy. Kamila dala na doporučení místních obyvatel a vydala se na horu Offersoykammen. Trek je krásně udržovaný a z jeho vrcholu spatříte ostrov Vestvagoya, tyrkysové moře, fjordy i další ostrovy a také vrcholky hor v dálce. Náročnost místních treků není v překonávání velkých nadmořských výšek, ale v tom, jak strmou cestu na vrchol si vyberete. Krásnou přírodu a teplá jezírka si ještě užijeme v příštím dílu, kde vyzkoušíme další treky z lofotských ostrovů.

Přidáno: 29 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

8. 

Nejkrásnější treky Evropy 02 Lofoty II.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Lofoty jsou nejen ostrovy s bohatým rybolovem za polárním kruhem, ale také místo krásných treků na vysoké skály v pohoří Lofotské stěny. Některé tady začínají nově vybudovanými schody, čímž Lofoťané zabraňují devastaci kopce a nebezpečnému pádu kamení. Kamila si vybrala trek na Reinebringen, který je obtížnější díky převýšení přes 600 m, ale vyhlídka na nejkrásnější rybářskou vesnici Reine stojí za ten výšlap. Červené rybářské domky, kterým se říká rorbu, jsou obklopené sušárnami, na něž se po lovné sezoně vyvěsí tuny ryb. Vysušení jejich masa se ponechá čistě přírodním podmínkám. Mezi jednotlivými treky Kamila neodolala a zkusila si rybaření. Ostatně na Lofotech probíhá nejdéle trvající sezonní rybolov na světě a rybaření z lodi je tady samozřejmě jednou z turistických atrakcí. Půjčí vám vše potřebné a dostanete i školení, jak na to. Proč se o Lofotech říká, že jsou perlou Severu? Kde jinde najdete skvělé sušené tresky, moře plné ryb, kouzelné červené rorbu a jedinečné Lofotské pohoří, jehož skály se zvedají z mořské hladiny. A navíc na mnoho z nich vedou krásné treky!

Přidáno: 29 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

9. 

Nejkrásnější treky Evropy 03 Madeira

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Madeira bývá nazývána ostrovem věčného jara. Dařilo se tu cukrové třtině, prosperuje tu vinná réva, projít se můžete i vavřínovým pralesem. K tomu všemu je potřeba dostatek vody, a tak Portugalci brzy začali budovat kanály, jimiž vodu ze severu ostrova, kde prší téměř denně, převádějí na jeho jižní stranu. Zavlažovacím kanálům se říká levády a jsou vyhloubené ve skalní stěně nebo vedené tunely. A právě kolem nich vedou ty nejpříjemnější treky, které zvládnou i začátečníci. Kamila si vybrala i náročnější trasu, která spojuje dva horské vrcholy Madeiry – Pico do Areeiro a Pico Ruivo. Měří asi 8 kilometrů a nocleh pod vrcholem vám přinese krásný zážitek z ranního východu slunce. Ale představíme si i treky k vodopádům nebo do stálezeleného lesa Fanal, který tvoří vavřínové stromy. Listy vavřínu neboli bobkové listy používáme při vaření, ale historicky měly i ušlechtilejší využití. Vavřínový věnec patřil vítězům a tak se můžete po náročném treku cítít i vy...

Přidáno: 29 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

10. 

Nejkrásnější treky Evropy 04 Francie I.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Krásných treků jsou v Evropě stovky. Ale jeden je výjimečný – je nejvyšší. Výstup na Mont Blanc končí ve výšce 4808 metrů na pomezí Francie a Itálie. Cest na vrchol je mnoho, ty hodně těžké zdolávají horolezci. Různě zdatní milovníci hor si mohou vybrat ze čtyř pěších túr. Kamila s horským vůdcem a kamarádem Petrem si vybrali Cestu tří vrcholů. Předem navštívili v Chamonix továrnu, kde původně v 19. století kováři z rodiny Simondů založili malou manufakturu. Dnes je tu prosperující výroba horolezeckého a sportovního nářadí. Cepín a mačky si tu vybrala i Kamila a společně s Petrem vyjeli poslední lanovkou kvůli špatnému počasí na horskou boudu Cosmique, která je vybavená jako ubytovna až pro 148 horolezců. Předpověď třídenní bouře se naplnila a vítr v síle přes 130 km v hodině strhnul i část plechového opláštění budovy. Nucený pobyt na chatě ve čtyřkilometrové výšce měl jedinou výhodu – tělo se postupně aklimatizovalo a Kamila s Petrem se tak připravovali na den, kdy je počasí pustí na cestu k vrcholu Mont Blancu.

Přidáno: 29 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

11. 

Nejkrásnější treky Evropy 05 Francie II.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Cesta na vrchol Mont Blancu Kamily a jejího kamaráda, horského vůdce Petra, pokračuje. Bouře a vítr je po pět dnů držely s několika španělskými horolezci na horské boudě Cosmique v nadmořské výšce 3600 metrů. Kromě četby, povídání či hraní piškvorek vyráželi, pokud počasí dovolilo, na krátké kondiční túry. Nejčastěji směrem k Mont Tacul, kde je Bossonský ledovec s nejstrmějším srázem. Až přišel den D nebo vlastně noc, kdy se s čelovkami na helmách zařadili do světelného hada dalších stoupajících, kteří si vybrali Cestu tří vrcholů. Co nazvala Kamila kolmicí a kde měla opravdu strach, uvidíte v tomto dílu.

Přidáno: 29 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

12. 

Nejkrásnější treky Evropy 06 Itálie

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Itálie je pro nás spojená s krásným zimním lyžováním, ať už jde v oblasti Dolomit o Cortinu d´Ampezzo, Oberegen, Val Gardenu a další. Ale méně známé je, že jsou v horách i kilometry pěších tras a značených treků. Kamila tentokrát vybírala ty nejkrásnější právě z oblasti Dolomit. Začala pohodovým okruhem v Alpe di Siusi, kde je největší vysokohorská pastvina v Evropě, chráněná UNESCO. Je také výchozím bodem do vysokých hor. Vydáme se až na skalní hřeben Seceda. S horolezectvím tam začínal i Reinhold Messner. Čeká vás pětihodinový výšlap s převýšením 1250 metrů. Kromě náročnějších turistických stezek jsou tady i těžké cesty, které vedou přes nejvyšší vrcholy. Pokud se na ně vypravíte, potřebujete horolezecké vybavení. Na nejmohutnější vrchol Sas Rigais musíte přes dvě ferraty. Via ferrata znamená italsky železná cesta. Mnoho jich vzniklo během první světové války. Když Itálie vyhlásila válku Rakousku-Uhersku, začalo se bojovat i v Alpách na dolomitské frontě. Obě armády ve vysokých nadmořských výškách pomocí železných skob, žebříků a fixních lan stavěly na skalách cesty, po kterých přesouvaly zásoby, vojáky, zbraně i munici. Ukážeme si i treky na skalní masiv Cinque Torri, který získal své jméno podle pěti hlavních vrcholů. Kolem nich jsou další sloupy a menší věže. A na závěr sejdeme z vysokých hor dolů k překrásnému ledovcovému jezeru.

Přidáno: 19 Lis 2024
Pro stažení se přihlaste

13. 

Nejkrásnější treky Evropy 07 Island I.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Island je další zemí, kde vyzkoušíme s Kamilou několik různých pěších treků. Podmanivý ostrov omývaný ledovými vodami severního Atlantiku, leží na geologickém zlomu, kde se od sebe snaží odloučit už po miliony let kontinentální desky. Ostrov tepe nezkrotnou energií z hlubin země, která v mohutné erupci vytváří nový povrch, jenž je okamžitě vystaven drtivé síle ledovců, divokých řek a mrazivých větrných bouří. Putování začne Kamila v Národním parku Thingvellir. Kdykoli sem přiletíte, máte šanci, že se jedna z desítek aktivních sopek probudí, protože v hlubině země se posunují Eurasijská a Severoamerická litosférická deska. Trhlina mezi nimi se nazývá Silfra a v nejhlubším místě má hloubku 37 m. Můžete se jako Kamila potopit do studené vody, která je výjimečně čistá a průzračná. Říká se, že viditelnost je až do sta metrů. Většina vody je z 50 km vzdáleného ledovce Langjökull. Po osvěžující koupeli se tedy vydáme na trek. A u vody zůstaneme. Autobusem se dostanete do kempu, kde začíná cesta, která má hezký název – Laugavegur, neboli cesta vody. Je to trek krásnou severskou přírodou, v níž sopečná aktivita vytváří gejzíry a lávová pole. Jsou tady největší evropské ledovce i velké vodopády. Poznáte, že označení Islandu jako země ohně a ledu, je opravdu trefné.

Přidáno: 19 Lis 2024
Pro stažení se přihlaste

14. 

Nejkrásnější treky Evropy 08 Island II.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Po Islandu se Kamila pohybuje už několik dní. Trek, který si vybrala, se jmenuje Cesta vody. Z brodění se stává celodenní zábava. Voda je pěkně studená, protože stéká z ledovců, které pokrývají sopky. Jen občas jsou na trase zbudované pevné dřevěné můstky. Kolem je kamenitá pustina, mechy, lišejníky, ale místy i drobné kvetoucí rostlinky. K údolí, kterým protéká řeka Markarfljót, vede 8 km dlouhý trek. Kaňon je až 200 m hluboký, špatně dostupný a dostat se dolů je hodně komplikované. Na ceduli u cesty se dozvíte, že mechy jako první před 400 miliony let osídlily suchou krajinu severu. Tady vytvořily obrovský lákavý koberec, který má výšku i 60 cm. Ale pozor, po mechu se tady šlapat nesmí, pro místní jde o téměř posvátné místo. Plánovanou cestu k ledovcovým polím už Kamila neuskutečnila díky zprávě z informačního centra o stavu islandských sopek. Po 14 dnech se otočil vítr a poprvé je možné se podívat k aktuálně činné sopce Fagradalsfjall. Zážitek ze setkání s ohnivým hadem lávy je nezapomenutelný. Za návštěvu stojí i vesnice Vík í Mýrdal, kde žije jen pár stovek lidí. Díky Golfskému proudu je to nejdeštivější pobřežní místo na Islandu. I když vám pravděpodobně cestou trochu zaprší, má smysl vyrazit na treky po okolí. Na úbočí jedné z nejaktivnějších sopek Katly nedávno objevili v ledovci novou jeskyni. Kvůli barvě ledu se jí říká Černá jeskyně, i když je tady i hodně odstínů modré. Poslední islandský 10 km dlouhý trek má naopak termální cíl. Vede údolím Reykjadalur, zelenou krajinou vřesů, mezi kouřícími sopečnými fumaroly, termálními prameny a také pasoucími se ovečkami. Některá jezírka jsou tak horká, že se ke koupání vůbec nehodí. Ale můžete si zkusit v nich uvařit vajíčko...

Přidáno: 19 Lis 2024
Pro stažení se přihlaste

15. 

Nejkrásnější treky Evropy 09 Švýcarsko

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Švýcarsko je zemí s více než 70 000 km značených turistických tratí. Jsou tu široké cesty určené pro rodiny s kočárky, příjemné stezky pro každého milovníka turistiky i náročné alpské treky, vedoucí po skalních hřebenech a ferratách. Horolezci tady zdolávají ty nejtěžší lezecké cesty Evropy. Kamilu samozřejmě nejvíc lákal Hardergrat, hřebenová túra, která se objevuje mezi nejslavnějšími treky celého světa. Z obou stran hřebenové stezky jsou srázy, které v některých místech padají do hloubky 1500 metrů. Důležité jsou proto trekingové hole, dost vám při výstupu pomohou. Jednodenní trek Hardergrat je oblíbený i tím, že za hezkého počasí nabízí výhledy na nejvyšší vrcholy regionu, Mönch, Jungfrau, Schreckhorn a Eiger. Na ten vede jednodenní sedmikilometrová túra podél severní stěny, která je většinou převislá, stéká po ní stále voda a mnohá místa jsou pokrytá ledem a sněhem. Působí mysticky už z dálky. Poprvé se o její zdolání pokusili němečtí horolezci v roce 1935. Nepřežili. Od té doby se místu říká Bivak smrti nebo Vražedná stěna. Trek pod Eigrem, pohledy na Matterhorn, feratta 600 m nad údolím i ledovcová jezera vás při putování po téhle alpské zemi opravdu nadchnou. A je pravda, že si tady podle svých možností vybere trek opravdu každý. Můžete vyrazit s dětmi i prarodiči, na ty, co mají nachozeno, čekají náročné horské túry a ti, co milují adrenalin, mohou vyrazit na stěny čtyřtisícovek.

Přidáno: 19 Lis 2024
Pro stažení se přihlaste

16. 

Nejkrásnější treky Evropy 10 Černá Hora

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Černá Hora je jednou z nejméně zalidněných evropských zemí a dá se říci, že je rájem zatím málo prozkoumané horské turistiky. Na první trek Kamila vyrazí v národním parku Durmitor, který je od roku 1980 součástí světového přírodního dědictví. V jeho středu se rozkládá vápencové pohoří stejného jména. Na nejvyšší horu parku Bobotov Kuk se chystá hned ráno vybavená sušeným jídlem a teplým oblečením, protože počasí se tady rychle mění a trek je dlouhý 11 km. Bobotov Kuk byl díky své izolované poloze dlouho neobjeveným vrcholem. Poprvé na něm stanul rakouský kartograf Oskar Baumann v roce 1883. Hora byla dlouho považovaná za nejvyšší černohorský vrchol. Teprve nedávno se zjistilo, že u hranic s Albánií jsou tři vyšší hory. Cesta vede lesním porostem a za ním se objeví horské louky plné květin. Jsou prostoupené vysokými vápencovými štíty, z nichž mnohé mají výšku přes 2 kilometry. Je to zvláštní krajina vzniklá silně zvrásněnými druhohorními vápenci s mnoha jeskyněmi i hlubokými závrty. Do pohoří Maganik, kde je Treštěni Vrh, kam jezdí čeští speleologové, je potřeba jít s horským vůdcem. Jinak je šance, že tu zabloudíte. Společně můžete vyrazit do labyrintu skalních věží a krasových závrtů, který je ohraničený řekami s názvy Zeta, Morača a Mrtvica. Na náhorní plošině je jedna puklina vedle druhé, propasti mají hloubku, že nevidíte dno. Trek vede doslova pralesem kolem ledové řeky Mrtvice a může se vám stát, že za celý den nepotkáte vůbec nikoho. Černá Hora má místy drsné terény, ale ve vzpomínkách vám zůstane jako něco opravdu jedinečného a divokého.

Přidáno: 19 Lis 2024
Pro stažení se přihlaste

17. 

Nejkrásnější treky Evropy 11 Slovinsko

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Nejkrásnější treky Evropy
Staženo:
Anotace:

Svou nabídkou treků v nádherné přírodní scenérii patří Slovinsko mezi nejvyhledávanější evropské země. Kde jinde začít, než u jezera Bled. Leží mezi celoročně zasněženými vrcholy hor a bývá označované za jeden ze symbolů Slovinska. Obejdete jej dokola po sedmikilometrovém treku, z něhož se dá odbočit na stezky vedoucí i na vedlejší kopce. V Triglavském národním parku pak Kamila vybrala trail na méně známý vrchol Debela Peč. Pokud se na něj nevydáte velmi prudkou severní stěnou, tak na jižní straně vyjdete nahoru 11 km dlouhou stezkou, kde louky střídají smrkové a modřínové porosty. Jde o krásný trek s převýšením nějakých 750 m. Výstup na nejvýchodnější dvoutisícovku Julských Alp Debela Peč rozhodně stojí za to. Vodopád Peričnik připomíná vodopád Seljalandsfoss na Islandu. Ten se také dá obejít ze všech stran. Všude kolem je vodní tříšť, což je v létě příjemné osvěžení. Pokud se u nás říká, že všechny cesty vedou do Říma, Slovinci to mají jinak – u nich všechny cesty vedou na Triglav. Opravdu sem můžete přijet opakovaně a pokaždé se vydat na vrchol po jiné stezce. Dolů se dá jít stejnou cestou, nebo využít sousední trek Čez Prag, který je považovaný za nejjednodušší výstupovku. Na závěr zvolila Kamila Soča trail, který začíná u pramene řeky, jenž vyvěrá v nadmořské výšce 1050 metrů pod vrcholem slovinské ikonické hory Jalovec, kde je jeskyně s podzemním jezerem. Řeka Soča pak protéká Triglavským národním parkem a ústí do Jaderského moře. Místy vede trail podél jejího břehu a můžete se v její neuvěřitelně zelenomodré vodě vykoupat.

Přidáno: 19 Lis 2024
Pro stažení se přihlaste

18. 

Světem na kole 01 Kamčatkou, zemí sopek

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Světem na kole
Staženo:
Anotace:

Po 8000 km cesty přistávají cyklisté, Roman Kalabus s Tomášem Tothem, v Petropavlovsku. Před letištěm na ně čekají průvodci po Kamčatce s velkými upravenými auty, jež jsou schopna dopravit je i kola až k 600 km vzdáleným sopkám. Rozlehlé sopečné plato tu totiž tvoří jen lávový písek, prach a kameny a je poměrně složité se v takové krajině orientovat. Kamčatka byla navíc ze strategických důvodů dlouhou dobu pro cestování uzavřená, ovládaná pouze armádou, turisté se sem dostali až po roce 1990. V téměř nedotčené přírodě je tady 160 vulkánů, z nichž je 29 činných. Žijí tu sobi, třou se zde lososi a kamčatské krajině i proto dominuje několik tisíc hnědých medvědů. Pro dobrodruhy na kolech ideální prostředí.

Přidáno: 23 Čvc 2024
Pro stažení se přihlaste

19. 

Světem na kole 02 Lesothem, zemí s jednou hranicí

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Světem na kole
Staženo:
Anotace:

Dva špičkoví bajkeři, Roman a Tomáš se tentokrát vydávají do Jižní Afriky, kde na pomezí JAR a Lesotha hledají nejen originální místa pro sjezd na kole, ale také stopy evropských kolonizátorů, kteří zdejší krajinu ovlivnili nejvíce... Budeme se pohybovat na území tří států, kterými prochází Drakensbergské pohoří neboli Dračí hory. Tento pás hor se pyšní výjimečnými místy chráněnými UNESCO, leží tady tři národní parky a mnoho přírodních rezervací. Navštívíme městečko Memel, ležící ve výšce 1650 m n. m., tedy asi jako naše Sněžka. Ochutnáme biltong, kořeněné sušené hovězí, antilopí nebo pštrosí maso, které se tady suší vcelku ve velkých kusech. Uvidíme jedno ze dvou lyžařských středisek Jižní Afriky, které se v létě mění v slavný bikepark Kapoko.

Přidáno: 23 Čvc 2024
Pro stažení se přihlaste

20. 

Světem na kole 03 Jihoafrickou republikou, zemí Dračích hor

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Světem na kole
Staženo:
Anotace:

Co všechno se dá sjet na kole? Dva špičkoví bajkeři, Roman a Tomáš pokračují v putování Jižní Afrikou. Absolvují nejlepší jihoafrické traily v Howiku, navštíví jezero v JAR – Svatá Lucie a zbyde jim čas i na návštěvu hrochů... V této části výpravy se vydáme na trail do okolí lesothského Afriski, do lyžařského střediska, které leží ve výšce 3000 m n. m. V létě se areál mění na cyklistický park Kapoko. Jeho autorem je několikanásobný mistr světa ve sjezdu na horských kolech, Jihoafričan Greg Minnaar. V jeho okolí je spousta krásných trailů po pasteveckých cestách vyšlapaných kozami a ovcemi. Po přejezdu hranice, kde leží Sani pass neboli matka všech průsmyků, se vypravíme na kótu 2880 m n. m., kde startuje sjezd po jedné ze strmých stěn Drakensberského pohoří. Jedna z nejúchvatnějších horských silniček světa byla otevřená v roce 1948 – ještě v roce 2020 měl sjezd 23 kilometrů po nezpevněné cestě.  Bohužel dnes už je to jen 9 km, spodní úsek, i když stále vede krásnou krajinou, je už vyasfaltovaný.

Přidáno: 23 Čvc 2024
Pro stažení se přihlaste

21. 

Světem na kole 04 Eswatini, královstvím jeskynních maleb

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Světem na kole
Staženo:
Anotace:

Co všechno se dá sjet na kole? Dva špičkoví bajkeři, Roman a Tomáš pokračují ve svém putování do Eswatini, známějšího jako Svazijské království v jižní Africe. Navštíví vodopády, setkají se s obřími krokodýly, vystoupají na vulkanickou desku Sibebe Rock, v dalším dílu nového cestopisného cyklu... Kousek za hranicemi s Jihoafrickou republikou slézají Roman s Tomášem z kola a jedou se podívat do Přírodní rezervace Phophonyane, která se tu rozkládá na ploše 600 ha. I když jsou v Eswatini vyšší vodopády, ty nejznámější jsou právě ty zde – Phophonyane Falls. Navštíví i druhou nejvyšší horu Eswatini – Ngwenya, jejíž vrchol je ve výšce 1829 m n. m., nebo jeskyni, kde se ve Swazijsku nejlépe dochovaly kresby křováků.

Přidáno: 23 Čvc 2024
Pro stažení se přihlaste

22. 

Světem na kole 05 Atakamou, nejsušším místem světa

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Světem na kole
Staženo:
Anotace:

Roman s Tomášem se tentokrát vypravili do Chille, kde navštívili městečko San Pedro de Atacama. Toto místo, které bylo kdysi součástí Bolívie, si zvolili jako svou základnu. Nachází se ve výšce 2,5 km nad mořem, kde kdysi Atakamové vystavěli hliněné město. Pozůstatky této civilizace jsou viditelné v rozlehlé pevnosti Pukara de Quitor. Po pronájmu auta se bikeři vydali k nejbližším kopcům. Po několika problémech s koly, které letecky přepravovali přes půl světa, se jim podařilo vyšlápnout na vrchol. Odměnou jim byl 7 km dlouhý sjezd nádhernou krajinou. Cestou objevili staré cesty v solném podloží, po kterých jezdily vozy tažené koňmi a osly. Na konci sjezdu dorazili ke kapli San Isidro.

Přidáno: 23 Čvc 2024
Pro stažení se přihlaste

23. 

Světem na kole 06 Chile, země mnoha tváří

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Světem na kole
Staženo:
Anotace:

Co všechno se dá sjet na kole? Dva špičkoví bajkeři, Roman a Tomáš dále cestují po Chile. V dalším dílu nového cestopisného cyklu je čeká jízda studeným větrem od moře, na sopečném podkladu a navštíví výběžek Punta de Choros, kde žije 80 procent celosvětové populace Humboltových tučňáků... Během své výpravy do Chille se Tomáš a Roman dostali na nejvyšší místo v Atakamské poušti, odkud měli výhled do Bolívie. Obdivovali rostliny na svazích sopek a setkali se s Viscachami, které považovali za činčily. Po návštěvě jedné z observatoří se vydají na 20 km dlouhou cestu po nepříliš náročném terénu. Nerostné bohatství bylo důvodem, proč v tomto nehostinném kraji žije skoro milion lidí. Po návratu do San Pedra je čeká poslední výlet do Duhových hor. Během jízdy na kole v Atacamě objevili staré petroglyfy. Nakonec odjeli k oceánu a nechali za sebou Andy.

Přidáno: 24 Čvc 2024
Pro stažení se přihlaste

24. 

Světem na kole 07 Madagaskarem, zemí lemurů

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Světem na kole
Staženo:
Anotace:

Co všechno se dá sjet na kole? Dva špičkoví bajkeři, Roman a Tomáš přelétají na Madagaskar, ikonický ostrov v Indickém oceánu, do hlavního města Antananarivo. Navštíví Národní park Andringitra, vesničku Andonaka, kde lidé naučili lemury jíst banány... Přiletěli na Madagaskar, největší ostrov afrického kontinentu, s očekáváním zvláštních živočichů a rostlin. Po příletu do hlavního města Antananariva, které leží v tropickém pásmu, ale díky své nadmořské výšce 1400 metrů je tam příjemné počasí i v létě, se vydali nasát atmosféru města. Navštívili nádraží z doby francouzské koloniální nadvlády a život v hlavním městě se odehrává hlavně na ulici. Půjčili si auto s řidičem a vyrážíme s řádně připevněnými koly. Projížděli krajinou, která s jejich představou zeleného ostrova neměla moc společného. Navštívili Národní park Andringitra, který je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO v rámci ochrany deštných pralesů.

Přidáno: 24 Čvc 2024
Pro stažení se přihlaste

25. 

Světem na kole 08 Madagaskarem, zemí dvou světů

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Světem na kole
Staženo:
Anotace:

Roman a Tomáš cestují s koly jedinečným místem planety, druhým největším ostrovem světa, Madagaskarem s jeho unikátní biodiverzitou. Devět z deseti druhů rostlin a živočichů je endemických. Přestože je to převážně křesťanská země, většina lidí věří v animismus. Vesnice žijí jednoduchým způsobem života, závislým na zemědělství, nejspíš i proto je Madagaskar jednou ze čtyř nejchudších zemí světa. Přestože byla většina pralesů vykácena, existuje snaha chránit původní přírodu, zejména prostřednictvím národních parků. Typickými živočichy jsou chameleoni a lemuři. Bikeři zavítají i ke kmeni Bara, který praktikuje polygamii a žije blízko národního parku ISALO a do hlavního města Antanarivo.

Přidáno: 24 Čvc 2024
Pro stažení se přihlaste

26. 

Vinorodé břehy 01 Vinorodé břehy Rýna I.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Vinorodé břehy
Staženo:
Anotace:

Putování za vínem, jehož hrozny dozrály na strmých vinicích na březích Rýna, začneme plavbou lodí po středním Rýnu. Je to část řeky, kterou vymezují města Mohuč a Koblenz. Říká se, že je to její nejkrásnější část, protože se tady kroutí údolími obehnanými vysokými břehy i skalami. Vinná réva se tu pěstuje už od dob, kdy zde přebývala římská vojska. Jan Vala nás zavede do velkých prosperujících vinařství Eberbach a Johannisberg a také na vinohrad u zámku Vollrads. Dozvíme se třeba, proč v minulosti mohli mniši z Eberbachu vozit po Rýnu své víno na prodej do Kolína nad Rýnem, aniž by museli platit mýtné, kterým odrůdám vinné révy kromě ryzlinku rýnského se tu daří a proč jsou bílá vína z této oblasti oblíbená po celém světě. A také proč se majitel vinařství pan Becker označuje za průkopníka suchých vín a skleněných zátek.

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

27. 

Vinorodé břehy 02 Vinorodé břehy Rýna II.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Vinorodé břehy
Staženo:
Anotace:

Při našem putování po vinohradech na březích Rýna jsme narazili na několik míst, o nichž se říká, že se tam zrodil rýnský ryzlink. Jedním z nich je vinařství Johannisberg, jež vede již 17 let Stefan Doktor. Místo je to slavné. Koupil ho kdysi Karel Veliký a poprvé tady vyrobili víno s přívlastkem pozdní sběr. Sladká vína odsud se celosvětově proslavila, ale byla tak drahá, že si je nemohl dovolit koupit ani americký prezident Thomas Jefferson, jak si poznamenal do svého deníku, který si psal při návštěvě Evropy. Proplujeme pod řadou slavných mýtných hradů, ale na jednom se musíme zastavit, na hradě Stahleck. Už proto, že se tady oženil Karel IV. s Annou Falckou. Hrad chránil Bacharach, kde navštívíme vinaře a zároveň známého operního pěvce Friedricha Bastiena. V čele dalších vinařství jsme našli i zástupce mladé generace. Cecília Jostová, původně archeoložka, se obloukem vrátila k rodinným tradicím a stala se tak už sedmou generací vinařů hospodařících na strmých vinicích na březích Rýna.

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

28. 

Vinorodé břehy 03 Vinorodé břehy Rýna III.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Vinorodé břehy
Staženo:
Anotace:

Pokračujeme plavbou po Rýnu, na jehož březích jsou strmé vinice, v nichž pěstování révy je už dlouholetou tradicí a předává se z generace na generaci. Rodina Müllerova zůstala u produkce vína i po druhé světové válce, kdy mnoho vinařů svou profesi opustilo a přešli na jednodušší a lépe placenou práci. Vytrvalost se jim vyplatila, protože podloží tvořené břidlicí je poměrně měkké, takže kořeny vinné révy sahají do velké hloubky a mají tak dostatečný přístup k vodě, která jinak po strmých svazích rychle odtéká. Ryzlink rýnský tady začal svůj úspěšný příběh a proslavil německé vinařství po celém světě. Hrad uprostřed Rýna nám připomněl, že až do roku 1867 se zde tvrdě vybíralo mýtné. Ostrovní celní hrad Pfalzgrafenstein společně s hradem Gutenfels a pod ním opevněným městečkem Kaub vytvořily místo, kde mýto zaplatil opravdu každý. Komu by se také chtělo do žaláře na dřevěný plovák ve studni...

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

29. 

Vinorodé břehy 04 Vinorodé břehy Mosely I.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Vinorodé břehy
Staženo:
Anotace:

Z Rýna jsme zamířili na řeku Moselu a zakotvili naši loď ve Winningenu, protože nás čekalo setkání s vinařem Reinhardem Löwensteinem. Už odmala slyšel od svého otce, že je třináctou generací a musí v rodinné tradici pokračovat. Rezolutně to odmítl a chtěl se podle svých slov stát svobodným člověkem. Dozvíte se, proč se nakonec mladý rebel k vinařství vrátil a proč mu přezdíváme spiritualista. V plavbě po řece pokračujeme, výhledy z lodi jsou úchvatné, i když hradů a zámků je na březích Mosely méně než na Rýnu. Ale jedna zřícenina hradu nás upoutala. Hrad kdysi patřil rodu Metternichů, z něhož pocházel i nám dobře známý diplomat, později ministr zahraničí a státní kancléř rakouského císařství, Klemens Metternich. Další slavné vinařství je v Zellu a proslavilo se vínem Schwarze Katz. Legenda vypráví, jak se černá kočka dostala do názvu i na vignetu láhve. A minout nemůžeme v Bernkastelu vinařství pana Molitora, jehož vína dostala v hodnocení německých vín jedenadvacetkrát maximální počet sto bodů. Je relativně snadné vyrobit víno, které je dobré, říká obchodní ředitel tohoto vinařství Daniel Kiowski. Víno, které dobře chutná a které můžete koupit kdekoli. Ale rozdíl mezi obyčejnými víny a opravdu speciálními je ten, že poslepu podle chuti poznáte, z jaké vinice víno pochází. Protože víno z určitých vinic má velmi individuální chuť, kterou nelze zkopírovat a kterou jinde prostě nenajdete.

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

30. 

Vinorodé břehy 05 Vinorodé břehy Mosely II.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Vinorodé břehy
Staženo:
Anotace:

Další zastávkou při plavbě po řece Mosele bylo vinařství Olivera Haaga, který se snaží pracovat ekologicky v souladu s přírodou a zachovat kulturní krajinu i pro další generace, jak sám říká. Tak třeba neplaší ptáky létající do vinohradu hlukem ani laserovými paprsky. Ale přiznává problém s trochu jinou škodnou. Divočáci a jeleni ke konci sklizně neomylně poznají ty nejvyzrálejší hrozny, dostaví se na vinici, postaví na zadní a s chutí jemně otrhávají sladkou úrodu. Ale pokud je na okolních stromech dostatek ovoce, není pro ně vinohrad tak lákavý. Ve vinařské obci Piesport nás uvítal Johannes Haart z tradiční vinařské rodiny, jejíž počátky jsou písemně doložené už v roce 1337. Kromě oceňovaných vín tu mají jednu raritu, na kterou jsou pyšní. Během stavby nové silnice archeologové odkryli jednu z největších římských technických památek z druhého století, kterou tvořila velká lisovna vinného moštu se sedmi nádržemi. A také dřevěný lis, který po renovaci může sloužit dál. Při pátrání v historii vinařských domů v této oblasti bylo také často zmiňováno jméno mocného trevírského arcibiskupa Balduina. Kartuziánské mnichy třeba obdaroval vinicemi a my se dnes od Marcela Tyrella dozvíme více o osudech karthauserhofského vinařství, osmého nejstaršího na světě. A také odkud se vzal kočkodan na etiketě jejich láhví s vínem.

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

31. 

Vinorodé břehy 06 Vinorodé břehy Mosely III.

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Vinorodé břehy
Staženo:
Anotace:

Okolí města Bernkastel-Kues se považuje za moselské vinařské srdce. Kotvíme naši loď v Bernkastelu, od nějž je kousek vinařství Doktor Hugo Thanisch, kde už pátou generaci hospodaří ženy. První vinařkou se stala vdova po Hugovi Tanischovi a určitě netušila, že jednou v budoucnu se jejich vinice Doktor stane nejdražší německou vinicí. V roce 1921 byl v tomto vinařství na strmých březích Mosely sklizen první suchý výběr z hroznů. Ale kromě těchto starých rodových bohatých vinařství jsou tu stovky malých vinařů, kteří na svých vinohradech sami pracují a snaží se zvládat i marketing. Peter Weis a jeho syn Matthias třeba zkoušejí americký způsob prezentace vína, který je časově méně náročný než osobní degustace. Na opačném pólu je vinař Ernst Loosen, jeden z největších německých obchodníků s vínem, který prodává víno do 80 zemí světa. A vyrábí i opravdu speciální vína, která leží roky v sudu na kalu a jejich chuť po stáčení je fantastická a naprosto svěží. Ale odpovídá tomu i cena za jednu láhev, je rovněž fantastická...

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

32. 

Vinorodé břehy 07 Vinorodé břehy Sáry

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Vinorodé břehy
Staženo:
Anotace:

V závěrečném dílu cyklu putujeme po vinicích, které se rozkládají na strmých březích řeky Sáry. Jsou tu velké vinohrady, jejichž majitelé jsou nepřehlédnutelné osobnosti. Ve Wiltingenu nás čekal majitel s polským jménem Roman Niewodniczanski. Kvůli hodně složitému příjmení mu tady všichni říkají „Niwo“. Měří přes dva metry a rád hraje volejbal. Jeho vinařství má novou moderní, elegantní architekturu, která je dokonale přizpůsobená výrobě a prezentaci vína. Jenomže majitel není vůbec typický vinař. Dědeček a otec byli polští jaderní fyzikové, tchán majitel německého pivovaru. Sledujme tedy, jak klikatá byla Niwova cesta k pěstování a výrobě vína. V čele druhého velkého vinařství stojí člověk, který do třiceti let nepil alkohol vůbec a ve čtyřiceti ochutnal první sklenku červeného vína. Günther Jauch o sobě hovoří jako o učedníkovi ve vlastním vinařství, který pořád pendluje mezi prací v televizi a vinařstvím v Kanzemu. Vystudovaný novinář moderuje v německé televizi nejen zábavné pořady, ale již 25 let i pořad Chcete být milionářem. V roce 2023 získal prestižní ocenění Vinař roku. Od té doby čelí otázkám, jak se mohl stát tak úspěšným vinařem, když o víně neměl donedávna ani ponětí?

Přidáno: 15 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

33. 

Za rybami po Česku 01 Rozkoš

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Za rybami po Česku
Staženo:
Anotace:

V prvním dílu seriálu se seznamujeme s oběma protagonisty. Vyhlášený kaprař David Fořt je držitelem rekordu v úlovku největšího kapra v Česku. Milana Enčeva bere jako učedníka, protože ač ho rybaření zajímá, nikdy se mu aktivně nevěnoval. Oba se společně s objemnou profesionální výbavou na lov kaprů vypraví na břehy vodní nádrže Rozkoš. Ne nadarmo se jí říká Východočeské moře – toto vodní dílo, ležící na potoku Rozkoši v Úpsko-metujské tabuli je se svými více než tisíci hektary osmou největší přehradou v České republice. Kvůli místním omezením lovu tu lze ryby chytat pouze na extrémní vzdálenost, je tedy nutné používat vrhače návnady. Kromě samotného lovu kaprů, a to jak přes den, tak v noci, se ale s Milanem podíváme i do nedalekého Babiččina údolí, do Ratibořic či na nedalekou zříceninu hradu Rýzmburk.

Přidáno: 18 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

34. 

Za rybami po Česku 02 Lipno

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Za rybami po Česku
Staženo:
Anotace:

V druhém dílu seriálu se vyrážíme s oběma protagonisty na největší tuzemskou vodní plochu, na Lipno. Vyhlášený kaprař David Fořt vysvětluje svému učedníku, Milanu Enčevovi, zákonitosti lovení ryb, ale také základy „čtení“ vodních toků a pravidla zacházení s lovenými rybami. Vzhledem k blízkosti Šumavy je tady už citelně chladněji, takže plánovaný lov pstruhů a sivenů není ani pro zkušené rybáře úplně snadná činnost. Ne nadarmo je muškaření považováno za královskou disciplínu rybolovu, protože nahazovat nástrahy těsně nad hladinou vyžaduje už určitou zkušenost. David nám vysvětlí rozdíly mezi muškami, ale naučí Milana i základní techniku „švihání“, dozvíme se i jak si zamotat vlastní umělou mušku. Kromě toho se dozvíme i co musí rybář udělat, když se mu vlasec s návnadou zasekne v hloubce pod kamenem. A samozřejmě si přiblížíme i místní zajímavosti, jakou je 160 metrů hluboko umístěná turbína mezi Lipnem a Vyšším Brodem, nebo vyšebrodské Cisterciánské opatství.

Přidáno: 18 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

35. 

Za rybami po Česku 03 Novomlýnské nádrže

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Za rybami po Česku
Staženo:
Anotace:

Výprava do revíru Novomlýnských nádrží nezačíná nejlépe – je horko, voda v dolní Mušovské nádrži je plná chaluh a ryby neberou. David ale ví, že tady lze ulovit i 25 kilové kapry, takže to nechce vzdát. Milan proto mezitím zkoumá místní zajímavosti. Odhalí při tom stopy zdejší tragédie, kdy se před sto lety na potopeném voru utopilo 31 dětí. Na jiné myšlenky nakonec přijde v nedalekém archeoparku Pavlov. Zdejší archeologická naleziště na svazích vápencového hřebene Pavlovských vrchů představují i v celoevropském měřítku jeden z nejvýznamnějších sídelních areálů, jaké Homo sapiens v období před 30 000 lety v Evropě vytvořil.

Přidáno: 18 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

36. 

Za rybami po Česku 04 Praha

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Za rybami po Česku
Staženo:
Anotace:

V hlavním městě vysvětlí David Milanovi, co je to urban fishing, proč nejsou ryby ve městě plaché i jak vlastně uprostřed velkého města ryby chytat. Je třeba mít je neomezenou výbavu, protože po městě se rybář dopravuje často hromadnou dopravou. Zato na rybáře ve městě čeká poměrně pestrá nabídka ryb. Kromě Vltavy se pokusí lovit i na břehu největšího pražského potoku, Botiči ale také třeba u trojského jezu.

Přidáno: 18 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

37. 

Za rybami po Česku 05 Orlík

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Za rybami po Česku
Staženo:
Anotace:

Na začátku listopadu se David s Milanem vydávají lovit ryby na Orlík. Protože podzim je jedno z nejúspěšnějších období v rybářském roce – ryby se před zimou cpou, aby mely zásoby tuku – oba doufají v bohaté úlovky. Orlík je zajímavý tím, že třetina candátů ulovených v českých vodách je vytažená právě tady. Vyzkoušejí si tedy lov přívlačí, Milan se jde podívat na sumce, kterého nikdy neviděl. Kromě lovu si společně prohlédneme i přehradu, jejíchž výška 91 metrů ji řadí na první místo z celé vltavské kaskády nebo hrad Zvíkov, který stojí nad soutokem Vltavy s Otavou.

Přidáno: 18 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste

38. 

Za rybami po Česku 06 Labe

Autor: Škopková Jana
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Za rybami po Česku
Staženo:
Anotace:

Tato část seriálu nás zavede na břehy nejdelší české řeky, Labe. Do jeho vod se vrací lososi i bobři, ale nás bude tentokrát zajímat spíš trofejní kapr, kterých tu několik žije. Podíváme se tady na rybí přechod vodní elektrárny i na nedaleký hrad Střekov. Milan se seznámí s prací strážců povodí Labe i s prací porybných, hlídajících dodržování pravidel lovu ryb.

Přidáno: 18 Říj 2023
Pro stažení se přihlaste