Autor filmů Štingl Pavel - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Štingl Pavel

Vypisuji filmy 1 - 5 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

2. 

Piš, Kafka, piš

Autor: Štingl Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé
Staženo:
Anotace:

Franz Kafka a jeho dílo – tentokrát s groteskní nadsázkou a humorem. Ohlédnutí za originálním kabaretem, ve kterém se členové Divadla Sklep David Vávra, Jan Slovák, Lenka Vychodilová a Monika Načeva inspirovali Kafkovými texty a jeho osudy. Dokument o představení divadelní skupiny David Vávra-Honza Slovák-Lenka Vychodilová-Monika Načeva. Natáčení vzniklo spontánně, z potřeby uchovat vzpomínku na úspěšné představení, které vycházelo z motivů fragmentů i některých ne zcela známých děl Franze Kafky. Výsledkem je hravý a místy absurdní /jak jinak/, výjimečný dokument nejen divadla samotného, který je doplněn i mimodivadelními vstupy, kresbami a vzpomínkami v Nadaci Franze Kafky.

Přidáno: 25 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

3. 

Raport o velké válce 03 Jako hladová zvěř

Autor: Štingl Pavel
Kategorie: Dokumentární cykly, Dokumentární filmy, Raport o velké válce
Staženo:
Anotace:

Velká válka zastihla české muže v různých koutech světa, ale pro drtivou většinu odvedenců z Čech, Moravy a ze Slezska se stala osudovou jejich příslušnost k rakouské vlasti. Pluk za plukem směřoval na východní bojiště vstříc Rusům. Vojáci v modrošedých uniformách proudili také směrem jižním – na Bělehrad a do hloubi Balkánu. Nikdo netušil, jaké utrpení tam na mnohé z nich čeká. Tisícovky českých vojáků upadly do zajetí a byly nuceny ustupovat spolu se srbským vojskem až do Albánie. Pochod to byl vyčerpávající, muže kosil hlad, nemoci i surovosti věznitelů. Do zajateckých táborů v Itálii se tehdy dostal málokdo…

Přidáno: 28 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

4. 

Šil jsem u Kubiše

Autor: Štingl Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Různé, Životopisný
Staženo:
Anotace:

Silný příběh dvaadevadesátiletého sedláka a ve všech dobách soukromého hospodáře Aloise Denemarka ze Znojma, který byl posledním blízkým, kdo se setkal s atentátníkem Janem Kubišem před jeho smrtí; nacisti mu vyvraždili rodinu, sám prošel komunistickým vězením, přišel o dceru, a přesto se nevzdal. Autoři dokumentu jej zaznamenali v maximálním souznění s osobním rytmem vyprávění starého pána, bez jakéhokoliv hudebního doprovodu a v rytmu, který diváka vede k pokornému prožitku a k bezprostřední úvaze nad zmiňovanými fakty. Poutavé vyprávění zkušeného hospodáře, který i v úctyhodném věku stále obdělává své políčko, kouří, hraje na harmoniku a rád posedí s přáteli nad sklenkou dobrého vína, dokreslují ve filmu archivní snímky z osobních rodinných alb. V intimní kameře Míry Janka tak může nerušeně zaznít hluboké porozumění životu, okolní přírodě i lidské povaze. Jeho život – to je absurdita 20. století v kostce. Dobře znal celou rodinu Kubišovu. S Janem Kubišem trávil poslední předválečné Vánoce a byl také zřejmě posledním blízkým, kdo s ním mluvil těsně po atentátu na říšského protektora R. Heydricha. Při následných raziích přišel o celou rodinu, sám vyvázl jen zázrakem. Ani po válce ale neměl mít klid – nejprve vše vypadalo nadějně, hospodařil, starostoval – ale potom se z něj stal kulak, skončil na několik let ve vazbě a v táborech PTP s posudkem o napomáhání nacistům při dopadení atentátníků. Znovu se nevzdal, znovu začal žít pro svou rodinu a hlavně pro své čtyři dcery. Osud si ale opět vybral krutou daň – tu nejmladší a nejmilejší mu brutálně zavraždil sadistický vrah, který dostal nižší trest, než navrhovali jemu samotnému za odpor proti kolektivizaci. V dokumentu s ním procházíme místy, která v sobě nesou ozvěnu životů, z nichž většina se už vypráví v minulém čase. Do nich se mísí úvahy o událostech, které měly možná proběhnout jinak, kdyby je ovšem neovlivnila náhoda, politická situace, vyhrocená atmosféra ve společnosti nebo manipulace lidskými osudy. Spolu s Aloisem Denemarkem můžeme procítit radost ze společenských změn na konci století. Po roce 1989 mohl začít znovu hospodařit. A hlavně, po desítkách let se konečně dočkal i loňského odhalení důstojného památníku hrdinům – atentátníkům na R. Heydricha. Osobně se slavnostního otevření zúčastnil, osobně se při tom setkal s předsedou Senátu a poprvé také mohl zapálit svíčku v kryptě cyrilometodějského chrámu v Resslově ulici, kde na atentátníky čekala smrt. A to vše v šatech, které mu v třicátých letech nechala maminka ušít u bratra Jana Kubiše.

Přidáno: 16 Kvě 2022
Pro stažení se přihlaste

5. 

Velký smutek

Autor: Štingl Pavel
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Smuteční mašinerie po úmrtích Stalina a Gottwalda, od nichž v těchto dnech uplynulo 70 let, měnová reforma, politické procesy. Rok 1953 jako rok absolutní beznaděje pohledem režiséra P. Štingla... Rok 1953 byl absolutním vyvrcholením společenské beznaděje. 5. března 1953 zemřel Josif V. Stalin. V Československu byl vyhlášen státní smutek a země se zahalila do černého. 14. března 1953, v den, kdy mělo povinné truchlení skončit, se občané dozvěděli, že zemřel Klement Gottwald. V březnu 2023 si připomeneme 70. výročí Velkého smutku. První dva březnové týdny roku 1953 nemají v dějinách Československa obdoby. Nařízený smutek zasáhl do života všech občanů. Truchlilo se na školách, v továrnách, na úřadech… O necelé tři měsíce později přišla měnová reforma, která řadu lidí připravila o celoživotní úspory. Dokument je obrazem dobové každodennosti, zprostředkovává tíživou atmosféru velkého smutku, událostí roku 1953 i jeho místo v kontextu celé komunistické éry.

Přidáno: 04 Bře 2024
Pro stažení se přihlaste