Autor filmů Vašíček Roman - Digitální knihovna zrakově postižených Mathilda

Autor: Vašíček Roman

Vypisuji filmy 1 - 20 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

1. 

Na cestě po -Bádensku

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do středověkých uliček Kostnice, kudy kráčel Mistr Jan Hus, do hvozdů Schwarzwaldu, tolik připomínajícího Šumavu, ale také do města Baden-Baden, které ohromí lázněmi i příběhy hráčů z vyhlášeného kasina... Bádensko tvoří polovinu Spolkové země Bádensko-Württembersko. Jde o pořádný kus Německa – třetí největší Spolkovou zemi – a proto jsme ji rozetnuli dle historických hranic, aby přednost dostalo Bádensko. Jak Bádensko přiblížit? Třeba takto: „Kdo miluje českou Šumavu, musí se v Bádensku cítit jako doma.“ Vždyť významnou část pokrývají zaoblené kopce, jejichž úpatí zdobí zemědělské usedlosti, stráně voní kvítím, a kam oko dohlédne, pohladí Schwarzwald, tedy známý Černý les. Obrovská lesní plocha vyplňující jihozápadní příhraničí Německa s Francií. Jen nejpřísněji chráněná oblast zabírá plochu přibližně deset tisíc hektarů. Jde o nejstarší přírodní chráněné území v Německu. I zdejší kuchyně není pro Čechy neznámá. Je totiž hodně kalorická a pivkem „podlitá“. Vyhlášený je schwarzwaldský pršut a sladkou specialitou je višňový schwarzwaldský dort. Paní Ramona při jeho přípravě spotřebuje litr (!) smetany a navíc kakaový korpus je řádně prolitý „kirschem“, což je místní třešňovice. Vpravdě dort výhradně pro dospělé. Při natáčení jsme nemohli vynechat výrobu „schwarzwaldek“, protože svého času patřívaly zdejší kukačky k rodinnému stříbru i u nás. Jistě, kukajícím hodinám už dávno odkukalo, ale bádenská takzvaná hodinářská cesta, s mnoha živými dílnami, nás vrátila do doby, kdy domácnosti vonívaly dřevem. Město Baden-Baden dává zapomenout na tradiční venkov, ale linku noblesy starých časů neztratíme, protože Baden-Baden je centrem lázeňství. Už Římané tady relaxovali v solných termálních pramenech a dnešní Karakalské lázně (neplést s těmi v Římě) patří ke špičce v lázeňství. Posledních dvě stě let sem jezdívali šlechtici a šlechtičny…a renomovaní spisovatelé…a populární herci…, aby podléhali hazardu. A že jich bylo! Natáčení v Kurhausu, tedy budově proslulého kasina, bylo takovým majstrštykem. Opravdu se nestává často, aby majitel kasina pustil kameru k hracímu stolu, a už vůbec se nestává často, aby veřejnoprávní medium podalo z takových míst obrazovou zprávu.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

2. 

Na cestě po Calvadosu

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do kraje jabloní za historií slavného sýru, originálními deštníky a ochutnávku šnečí speciality... V roce 1588 ztroskotala u francouzského pobřeží španělská válečná fregata El Calvador. Skále, na které skončila, se začalo říkat Calvados a posléze tak byla pojmenována celá oblast v Dolní Normandii. Dnes je Calvados jedním z 83 francouzských departamentů. Jeho název vyvolává libou představu jablečné pálenky, která se vyrábí ze zdejšího cideru. Ostatně tento stále převážně zemědělský kraj je doslova protkán jabloňovými sady. Proslul však rovněž výrobou lahodného sýru Camembert i jako rodiště neohroženého dobyvatele Viléma I.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

3. 

Na cestě po jihu Bulharska

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě od mořské pláže až k nejvyšší hoře Balkánu a od horských vesnic až do města, které je starší než Atény nebo Řím... Napadlo vás někdy při lenošení na pláži kdesi na jihu Bulharska, co je za vašimi zády? Že jste o tom nepřemýšleli? Odpověď zní: hory. Dokonce nejvyšší horu celého Balkánského poloostrova najdete právě tady. Má název Musala. Na mapách vypadá jih Bulharska dost „podezřele“ – často velké zelené plochy a jen tu a tam okreska. Cesty se klikatí…kličkují mezi kopci. Zdejší pohoří Rila, Pirin nebo Rodopy jsou spojeny v takzvaný Trácko-makedonský masiv. Zemská kůra tady praskala už v době předprvohorní. Jde o nejstarší část Balkánského poloostrova (!). Skály jsou rozlámané, místy špičaté a ostré, při širším pohledu s mnoha příkrými zdvihy, jež střídají hluboké příkopy a průsmyky. Na hraně jednoho z nich ční pevnost Asenovgrad. Strategické místo zpřístupňující cestu k Egejskému moři. Však si jej také hlídali už Thrákové. Po tomto národu zbylo v Bulharsku bezpočet stop. Od pevností, přes hrobky, svatyně nebo tisíce a tisíce artefaktů, včetně zlatých masek. Ovšem nad všemi ční skalní město Perperikon. V jeho kulisách vyzpovídáme archeologa Ovčarova. Perperikon objevil před dvaceti lety a od těch dob se mu říká bulharský Indiana Jones. Mimochodem tomu filmovému je trochu podobný. Asi nepřekvapí, že v kraji tak odlehlém se kdysi usadili mniši. Žijí tu dodnes a jejich svatostánky, třeba kláštery Roženský, Rilský nebo Bačkovský, se během staletí staly architektonickými skvosty. Na bohoslužbu vpustí mniši kohokoliv, i zvídavé turisty. Těm už v bráně kláštera začne údivem padat čelist. Alespoň našemu miništábu se to přihodilo. Nevýhodou řídce osídlených regionů je nedostatek pracovních příležitostí. Lidé proto odcházejí. Ve zdejších horách není o vylidněné vesnice nouze, bohužel. Vesnici Ondritsi, nedaleko řeckých hranic, zachránila německá komunita. Žijí tu v souladu s přírodou, pěstují i chovají vše, co potřebují. Jejich nakažlivý smích probudil ztichlé Ondritsi opět k životu, jak sami uvidíte. Němci se tu usadili nedávno, místo vybral jejich šaman. Údajně tady ze země sálá energie. Možná na tom něco bude, protože na jih Bulharska se kdysi, také prý za pozitivní energií, přistěhovala i slavná baba Vanga. Věštkyně, jejíž věhlas si nezadá s Nostradamem. Je zajímavé, že pár desítek metrů od domku, kde Vanga žila, vyvěrají termální prameny. Lidé sem chodí i v zimě. Věří, že jim zdejší voda pomáhá. Jde o takové „lázně nadivoko“. A ryze na balkánský způsob – bez kudrlinek, okázalostí, zato tu panuje příjemná atmosféře. Rádi natáčíme kulinářské dovednosti a tentokrát jsme měli opravdu štěstí. Zachytili jsme prozpěvující a výřečnou paní Ljubimku, když pekla domácí chléb, tradiční pečivo k snídani a mladé jehně – tedy pitu, banici a agněžko. No, může být něco bulharštějšího?

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

5. 

Na cestě po Krkonoších

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do nitra Sněžky, květinové Noemovy archy, za stavitelem roubenek a za lyžníky a jejich „termácení“ po boudách. Připravil R. Vašíček Krkonoše jsou naším nejvyšším a nejdrsnějším pohořím. Čtyřiapadesát vrcholů je vyšších než tisíc metrů a sníh tu leží i šest měsíců v roce. Všemu vévodí Sněžka a my jsme se nevydali jen na její vrchol, ale i do jejího nitra, z něhož se těžilo železo, měď a arzén, který využívaly jako čeřidlo zdejší sklárny. S botaničkou Petrou Šťastnou se vypravíme k Labské boudě, kde roste jeřáb sudetský, a poté navštívíme obdobu novodobé archy Noemovy na Špicberkách - zahradu ohrožených krkonošských druhů rostlin ve Vrchlabí. Ve Špindlerově Mlýně oslavíme příchod nového roku, v Rokytnici zažijeme Pašeráckej vejkend a potkáme se s Martinem Roubalem, který pokračuje v tradici budování roubených chalup.

Přidáno: 03 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

7. 

Na cestě po Maramureši

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na rumunskou tancovačku, veselý hřbitov a za unikátními dřevěnými kostely... Jen málokde v Evropě ještě najdete kraj, kde by lidé poměrně běžně chodili v tradičním krojovém oblečení. V Maramureši tomu tak je. Starosvětskou atmosféru této rumunské župy dotvářejí dřevěné kostely, z nichž osm je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. I když kolem hlavního města Baia Mare funguje těžařský průmysl, jde převážně o zemědělskou oblast, kde také nefalšovaní bačové každý rok na jaře vyhánějí svá stohlavá stáda do maramurešských kopců. Děje se tak většinou v období kolem pravoslavných velikonočních oslav, které jsou v Maramureši vysoce autentickým zážitkem. Návratem do starých časů je i působivá jízda parní úzkokolejkou údolím horské řeky Vaser, která je pojmem i pro české vodáky.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

8. 

Na cestě po polských Krkonoších

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za naše humna do muzea miniatur, přestěhovaného kostela a za gurmánskou specialitou, která se připravuje čtyři dny... Krkonoše jsou naše nejvyšší hory, ale téměř jedna jejich třetina se nachází v Polsku. Kdysi šlo o jednolitý kraj, pro který hranice nic neznamenaly. Za komunismu tomu ovšem tak nebylo, staré vazby se nicméně obnovují a jejich symbolem je železní trať z Kořenova přes Harrachov do Jakušic a Sklářské Poruby, resp. Szklarske Poreby. Motoráček tu začal jezdit v roce 2010, po dlouhých pětašedesáti letech. I na polské straně vzkvétají lyžařská střediska a tradiční řemesla pomalu vytlačuje turistický průmysl. Z minulosti se tu však dochovalo mnoho architektonických perel včetně unikátního vikingského kostela z dalekého severu a zvídavý cestoval také ocení řadu zajímavých muzeí.

Přidáno: 21 Led 2025
Pro stažení se přihlaste

11. 

Na cestě po Savojských Alpách

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do zasněženého lyžařského ráje k nejvyšší hoře Evropy, do útrob ledovce či za trhovci v ulicích okouzlujícího města Annecy... Savojské Alpy jsou pro lyžaře velmi oblíbenou částí Alp, najdeme je převážně ve Francii. Vévodí jim hora Mont Blanc, jež je nejvyšší horou Evropy a vypravíme se k ní závratnou lanovkou. Navštívíme také největší lyžařský areál světa Tři údolí. Půvabné městečko Annecy s vodními kanály je jedna ze vstupních alpských bran. Zdejší bleší trh je prý jeden z nejmalebnějších z celé Francie. Nejznámější savojské druhy sýrů jsou reblochon a raclette. Ten první má zajímavou historii, ten druhý nezvyklý způsob konzumace. Během naší cesty neopomineme ani hlubiny proslulého ledovce Mer de glace či malebnou horskou vesnici Saint Marcel ukrývající kulinářský zázrak.

Přidáno: 11 Bře 2025
Pro stažení se přihlaste

12. 

Na cestě po severu Estonska

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za chodci po bažinách, do útrob nejdéle sloužící ponorky světa a na ostrov, kde Estonci tráví víkendy... Na Estonsku je nejkrásnější nálada. Pro Čechy exotická. V období příchodu léta se slunce po západu schová jen pár stupňů za obzor a zemi ovládnou bílé noci. Rudé červánky obarví nebe, ale z borových lesů se plazí bílá mlha. Scenérie, která stojí za záběr. Mimochodem dá se natáčet i o půlnoci. Třeba oslava letního slunovratu. Estonci ho prožívají většinou pospolu. Tancují za doprovodu harmoniky a večer zapalují vatry. Hoří po celé zemi. Nejpopulárnější oslava je na ostrově Saaremaa. Tento největší z estonských ostrovů je oblíbenou víkendovou destinací po celý rok. Známý svými výbornými sýry, silným pivem a lázeňskými procedurami. Místní si dělají lázně doma, protože součástí skoro každého zdejšího stavení je sauna. V Estonsku je prý víc saun než lidí. Občas totiž mívají sauny dvě, finskou a parní. Malá země na severovýchodě Evropy je z pětiny pokrytá mokřady. Tyto tiché, melancholické, ale i zrádné kouty přírody bývají často cílem turistů. Nechodí po chodníčcích, ale vstoupí takříkajíc do bláta. Opravdoví milovníci přírody tráví v močálech i více dnů. Na okraji blat bývají suché přístřešky pro nocování. Tallinn je skromnou a příjemnou metropolí s čistým vzduchem. Mimochodem nejčistším ze všech evropských hlavních měst. Zaujme rozmanitostí architektonických stylů, protože v historii byl sedmkrát okupovaný a každý uzurpátor tu zanechal stopu v architektuře. Samozřejmě, na paneláky z časů Sovětů nikdo zvědavý není, ale gotické nebo pravoslavné kostely za prohlídku stojí. Ve městě si nelze nepovšimnout specializovaných obchodů s lihovinami. Místní podnikatelé těží z více či méně přísných prohibičních zákonů ve skandinávských zemích. Bujaré výlety na estonských plavidlech do Helsinek nebo Stockholmu jsou pověstné.

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

13. 

Na cestě po Schladming-Dachsteinu

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pod Hoher Dachstein za opojným pocitem volnosti a za lamami, na schladmingské náměstí mezi rohaté, hlučné a odpudivé krampusy a do továrničky, kde šijí pravá Schladmingská saka... Hornatý kraj Schladming–Dachstein je nejnavštěvovanějším regionem rakouského Štýrska. Příroda jako by tady nabídla každému něco. Hluboká údolí, převážně oblé kopce Nízkých Taur a také ostře řezaná skaliska Dachsteinského masivu. Obávaná jižní stěna vypadá impozantně. Pro horolezce je stále výzvou, ale obyčejní turisté se nahoru mohou vyvézt lanovkou. Z nejvyšších partií Dachsteinu je pak vidět do Tyrolska, Korutan a samozřejmě i do nedalekého Schladmingu. Poslední listopadovou sobotu se ve Schladmingu scházejí krampusové. Tyto rohaté, odpudivé bytosti „přišly“ do Alp z pohanských časů, ale dějiny jaksi nehodlají jen tak opustit. Naopak, jsou stále populárnější. Při takzvaných krampuslaufech procházejí krampusové městem a nahánějí hrůzu. I když, vše je samozřejmě pouze hra. Děti a výrostci je rádi provokují. Mnohem klidnější předvánoční atmosféru zažijeme ve venkovském kostele, kde se právě slouží adventní bohoslužba. Ačkoliv se zdá, že zima v tomto kraji přeje jen lyžařům, mimo lanovky a sjezdovky pulzuje obyčejný všední život. Především farmářský. Chovají tu ovce, krávy a v jedné farmě dokonce lamy.  Klausnerhofovi je chovají kvůli kvalitní vlně, ale také jen tak pro radost. Pořádají s nimi výlety do hor. Malým fenoménem, leč těžko přehlédnutelným, jsou takzvaná Schladmingská saka. Pravé Schladmingské sako je světle šedé melírované barvy, s typickými zelenými manžetami a knoflíčky s jelení rohoviny. Dříve oblek myslivců a lesáků, který se dnes nosí spíše ve svátečnější dny. Sako se vyrábí ve zdejší továrničce, jejíž kořeny sahají až do 15. století. Majitel firmy je potomkem slavných horolezců Steinerových, kteří roku 1909 dobyli jižní stěnu Dachsteinu. 1. prosince začíná ve Schladmingu lyžařská sezóna. Zdejší skiareál patří mezi pět nejprestižnějších v Rakousku. Slangově se mu říká „Schladmingská houpačka“. To podle čtyř kopců v okolí: Hauser Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm. Všechny doslova spoutávají lanovky a jako stuhy se po nich vlní sjezdovky. Kdo miluje pohyb po skluznicích, se tady musí cítit jako v ráji.

Přidáno: 11 Bře 2025
Pro stažení se přihlaste

14. 

Na cestě po Sofii a Vitoše

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do srdce Bulharska za zasněženou atmosférou metropole Sofie a okolních hor, drsným životem moderního kovboje či živelnými průvody v maskách... Sofie je rájem pro filmaře. Má svou bizarní i duchovní tvář. Aby byl její obraz alespoň trochu ucelený, je třeba vydat se na periférii zastavenou socialistickými paneláky, do centra za stalinskou architekturou, ale i do kostelů sv. Sofie a sv. Jiří, k mešitě Banja Baši a do katedrály Alexandra Něvského. V zimním období klesá tep města pod bod mrazu. Kde hledat život v promrzlé Sofii? Třeba na jezeře Ariana, kde se bruslí, nebo v krámku s banicemi na rohu Slavjanské ulice, v hospůdkách na ulici Cara Šišmy, ale překvapivě také u bizarního Paláce kultury. Chloubou Sofie je její okolí. Především na jihu, kde se zvedá pohoří Vitoša. Město „zásobuje“ čistým vzduchem a poskytuje prostor k zimním sportům. Stačí nasednout na autobus MHD, poté přesednout na lanovku a za pár minut jste v horách. Praví horalé se zimních radovánek neúčastní. Mají svůj život. Farmářský. Jak se vlastně starají o hospodářství, když rtuť teploměru ukazuje minus 20 stupňů? Zajímavostí v horách jsou takzvané Bitsritské baby. Snad se podaří natočit téma s těmito živoucími památkami UNESCO. Pěvecký soubor existuje už 70 let. Do Bulharska přijíždíme v době nového roku. Ten zde slaví podle Juliánského kalendáře 14. ledna. Po něm se ve zdejších vesnicích začínají objevovat kukeri – rituály k zahánění zlých duchů s maskovanými figurami a jejich divokými obchůzkami za zvuků zvonů, které mají upevněny kolem pasu.

Přidáno: 11 Bře 2025
Pro stažení se přihlaste

16. 

Na cestě po Vídni

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do rakouské metropole za milovníky opery, mistrem vídeňského valčíku a na proslulé vánoční trhy... V minulosti se Vídeň vyvíjela jako významné kulturní i politické středisko mnohonárodnostní říše. Na její pestrosti se podílely i přistěhovalecké vlny v minulém a předminulém století, proto se nelze divit, že dnes má každý čtvrtý Vídeňák české příjmení. Dodržování a prolínání tradic různých evropských národů je zde patrné zejména o vánočních svátcích. Příkladnou přehlídku představují slavné vídeňské vánoční trhy, které vznikly už před sedmi stoletími. Jejich původním záměrem bylo zásobovat obyvatelstvo před zimou dostatkem potravin. Tento účel se již sice v dnešní době proměnil, ale svou atmosférou, vůní punče, pečených kaštanů, ovoce v čokoládě a jiných dobrot získávají vídeňské trhy mezinárodní věhlas i dnes. Pověstné jsou však i další vídeňské zvyky a tradice, například slavné bály a plesy. Navštívíme prestižní Taneční školu Elmayer, kde se připravují předtančení k nejreprezentativnějším plesům ve Vídni. Fenoménem jsou také tradiční vídeňské kavárny. Nenecháme si ujít Café Central, architektonický skvost a známé diskusní místo vídeňských intelektuálů, kam chodívali třeba básník Peter Altenberg, architekt Adolf Loos či revolucionář Lev Trockij. Vídeň je zároveň městem muzeí či divadel. A pokud se zájemcům nepodaří sehnat lístky například do Vídeňské státní opery, mohou vybraná představení sledovat i z ulice, kam se přenášejí na obří obrazovku.

Přidáno: 21 Led 2025
Pro stažení se přihlaste

18. 

Na cestě po východních Pyrenejích

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na útesy, kam chodíval Picasso snít, za živými katalánskými tradicemi a do jeskyně, která ukrývá poklady z úsvitu dějin lidstva... V tomto rozpáleném kraji začíná sběr hroznů z celé Francie nejdříve. Už v polovině srpna. Hrozny se totiž doslova koupaly ve sluneční lázni. Dokonce zde existuje místo, které se pyšní titulem nejslunnější místo Francie. Jde o vesnici Eus, která leží na jednom z pyrenejských svahů. Slunce tu svítí i neuvěřitelných 350 dnů v roce. Díky slunným dnům je kraj zajímavý také pro solárníky. Solární pec v Mont-Louis je přístupná veřejnosti. Člověk se tu cítí, jako v románu Julese Verna. V krajině pod východními Pyrenejemi se potkává francouzská kultura s katalánskou. Katalánci žertem říkají, že tady žijí na malém ostrůvku v zemi Asterixově. Možná i proto o sobě dávají tolik vědět. Všude vyvěšují své vlajky a často pořádají tancovačku ryze katalánského tance sardana. Lidé se při něm drží za ruce a tančí v kruhu, který symbolizuje rovnost a bratrství. Když protáhnou tělo, zasednou ke stolu. Většinou si objednají boles de picolat. Typické katalánské jídlo. Kulaté karbanátky ze dvou až tří druhu masa. Ovšem gastronomickou zvláštnosti i specialitou kraje jsou šneci na dřevěném uhlí.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

19. 

Na cestě po Západofríských ostrovech

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nizozemských ostrůvcích, které i přes tesknou náladu neusínají ani v zimě a jejichž obyvatelé se na Nový rok vrhají do vln Severního moře... Západofríské ostrovy jsou mimo hlavní cestovatelské cíle. Na mapě je objevíme jako nenápadné tečky táhnoucí se podél pobřeží Nizozemska. Přirozeně chrání pevninu od ničivé síly často rozbouřeného Severního moře. Jen si to představte: nevelké ostrůvky, trochu fádní krajina, pár vesnic, osamělé farmářské domy a maják, jakoby poslední štace vyhnanců. Takový „Vystrkov“ Evropy. Nizozemci sem ale jezdí velice rádi. Za cyklovýlety, procházkami podél pobřeží nebo za třiceti kilometry pláží. V historii hrály ostrovy mnohem důležitější roli než dnes. Místní lidé – Frísané – bývali skvělými námořníky a lovci velryb. A například na ostrově Texel kotvily v 16. a 17. století desítky obřích plachetnic (galeon) čekající na správný vítr pro cestu do Afriky. Zlatý věk plachetnic, zlatý věk holandských mořeplavců, ožije ve vyprávění pana Gilla. Turistický zájem vydrží Nizozemcům od jara do podzimu. Liduprázdné pláže působí obzvlášť teskně v době odlivu. Za přílivu chodí na pobřeží juteři. Takoví hledači pokladů. Sbírají, co moře vyvrhlo. Tento místní fenomén stvořili kdysi nemajetní lidé, aby si přilepšili. Juterství  už mizí, přesto jednoho takového „hledače pokladů“ představíme. Vytahuje „dary moře“ kvůli příběhům. Sám říká: „Bez příběhu je z nálezu jen obyčejné harampádí“... V prosincový čas slaví ostrované podivný, ale velmi vtipný svátek. Během jediného večera se z místních stávají maskovaní herci – satirici. Humorně glosují různé lokální kauzy během posledního roku. Za lokální specialitu se dá označit hořčičná polévka. Levná delikatesa, která zahřeje a vyžene chřipku z těla. Další typickou ostrovní pochutinou jsou krevety. Dozvíme se, v jaké úpravě se krevety nejčastěji prodávají. Typickým zvířetem ostrovů je ovce. Na rozdíl od krav totiž dobře snáší místní brakickou vodu.  Ovčí vlna místní živila a dodnes živí. A když už jsme u fauny: na ostrově Texel zbudovali záchranářskou stanici. Starají se zde o tuleně, ale také ptáky zdecimované třeba motorovým olejem. S Frísany uvítáme adventní čas. Tehdy se obyčejná garáž promění ve folkové pódium, na ulici prodávají horkou čokoládu a stařičký protestantský kostelík praská ve švech při koncertě dětského sboru. A s ostrovany přivítáme i příchod nového roku. Trochu bizarním způsobem, protože Nizozemci, především ti žijící při pobřeží, se na Nový rok vrhají do vln ledového moře.

Přidáno: 21 Led 2025
Pro stažení se přihlaste

20. 

Na cestě po Zlatiboru

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do srbského regionu na Šarganskou osmičku, za hladovými supy bělohlavými a do vesničky Emira Kusturici... Zlatiborský okres se nachází na západě Srbska a jméno dostal podle borovicových hájů, jejichž jehličí se ve slunci zlatavě leskne. Oblé kopečky střídají skaliska a malebný kraj si oblíbili především domácí turisté. Lákají je tam nízké ceny, čerstvý vzduch a také pověstný pršut, který se ve vesničce Mačkat vyrábí snad v každém domě. Trávu na zlatiborských pohořích spásají kravky a mlékárenská cisterna každé ráno objíždí farmáře a vykupuje čerstvě nadojené mléko. V domácnostech ho však zbývá stále dost pro výrobu lahodného sýra. Kraj si oblíbil slavný režisér Emir Kusturica, jenž se zde i usídlil a vybudoval dokonce vlastní vesnici. Působivou horskou železnici, jež vede jen kousek dále a překonává převýšení originálním způsobem, zvěčnil na stříbrném plátně.

Přidáno: 28 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste