Na cestě

Vypisuji filmy 1 - 100 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 2 stránkách.

1. 

Na cestě po -Bádensku

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do středověkých uliček Kostnice, kudy kráčel Mistr Jan Hus, do hvozdů Schwarzwaldu, tolik připomínajícího Šumavu, ale také do města Baden-Baden, které ohromí lázněmi i příběhy hráčů z vyhlášeného kasina... Bádensko tvoří polovinu Spolkové země Bádensko-Württembersko. Jde o pořádný kus Německa – třetí největší Spolkovou zemi – a proto jsme ji rozetnuli dle historických hranic, aby přednost dostalo Bádensko. Jak Bádensko přiblížit? Třeba takto: „Kdo miluje českou Šumavu, musí se v Bádensku cítit jako doma.“ Vždyť významnou část pokrývají zaoblené kopce, jejichž úpatí zdobí zemědělské usedlosti, stráně voní kvítím, a kam oko dohlédne, pohladí Schwarzwald, tedy známý Černý les. Obrovská lesní plocha vyplňující jihozápadní příhraničí Německa s Francií. Jen nejpřísněji chráněná oblast zabírá plochu přibližně deset tisíc hektarů. Jde o nejstarší přírodní chráněné území v Německu. I zdejší kuchyně není pro Čechy neznámá. Je totiž hodně kalorická a pivkem „podlitá“. Vyhlášený je schwarzwaldský pršut a sladkou specialitou je višňový schwarzwaldský dort. Paní Ramona při jeho přípravě spotřebuje litr (!) smetany a navíc kakaový korpus je řádně prolitý „kirschem“, což je místní třešňovice. Vpravdě dort výhradně pro dospělé. Při natáčení jsme nemohli vynechat výrobu „schwarzwaldek“, protože svého času patřívaly zdejší kukačky k rodinnému stříbru i u nás. Jistě, kukajícím hodinám už dávno odkukalo, ale bádenská takzvaná hodinářská cesta, s mnoha živými dílnami, nás vrátila do doby, kdy domácnosti vonívaly dřevem. Město Baden-Baden dává zapomenout na tradiční venkov, ale linku noblesy starých časů neztratíme, protože Baden-Baden je centrem lázeňství. Už Římané tady relaxovali v solných termálních pramenech a dnešní Karakalské lázně (neplést s těmi v Římě) patří ke špičce v lázeňství. Posledních dvě stě let sem jezdívali šlechtici a šlechtičny…a renomovaní spisovatelé…a populární herci…, aby podléhali hazardu. A že jich bylo! Natáčení v Kurhausu, tedy budově proslulého kasina, bylo takovým majstrštykem. Opravdu se nestává často, aby majitel kasina pustil kameru k hracímu stolu, a už vůbec se nestává často, aby veřejnoprávní medium podalo z takových míst obrazovou zprávu.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

2. 

Na cestě po Abú Dhabí

Autor: Bělohradská Kateřina
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po Abú Dhabí, které je největším a zároveň nejbohatším emirátem z celých Spojených arabských emirátů. Kromě stejnojmenného hlavního města v něm můžeme nalézt i mnoho výjimečných památek a přírodních krás. V této epizodě se vypravíme do nejbohatšího a zároveň největšího Emirátu – Abú Dhabí. Stejnojmené hlavní město celých Spojených arabských emirátů se pyšní moderními výškovými budovami, monumentálním prezidentským palácem a především jednou z nejskvostnějších a nejmajestátnějších mešit na světě – Velkou Mešitou Šejka Zayeda. Tento dodnes obdivovaný šejk založil blízko hlavního města – mimo jiné – nejlepší a nejluxusnější nemocnici pro sokoly na světě. Jednu ze stránek života Emiráťanů budeme moci poznat na ostrově Yas, kde se nachází zábavní park Ferrari s horskou dráhou Formulla Rosa, která dostahuje rychlosti 240 km/hod. Ostrov je zajímavý i hypermoderním závodním okruhem, na kterém se jezdí i Formule 1. Na východě Emirátu navštívíme poklidné město Al Ain, které se pyšní několika památkami UNESCO. Vystoupíme i na druhou nejvyšší horu Spojených arabských Emirátů Jabel Hafeet, která se nachází právě nedaleko Al Ain. Skutečné okouzlení zažijeme v oáze Liwa, blízko hranic se Saudskou Arábií. V poušti která ji obklopuje se nachází i jedna z nějvětších dun světa: duna Moreeba.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

3. 

Na cestě po Addu

Autor: Síbrt Radovan
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na maledivský atol, kde má každá palma svého majitele a k jehož břehům se plaví manty za očistou... Addu je nejjižněji položený atol Malediv, jediný ležící po rovníkem. Tady začala islamizace ostrovů a pozdější silná britská přítomnost zajistila místním kvalitní vzdělání. Díky tomu dnes zastávají významná místa po celém ostrovním soustátí. Jako na celých Maledivách, i na Addu se klade důraz na ekologii a šetrný přístup k oceánu. Nesmí se stavět z mořských korálů a tuňáci se loví jen pomocí prutů; sítě jsou tabu. Tvrdá pravidla platí i pro provoz turistických rezortů. Povinností je vlastní čistička, výrobna vody a kompletní recyklace veškerého odpadu včetně vývozu ke zpracování do Indie. Na Maledivách je nedostatek stromů a zvláštní status mají palmy. Každá má svého majitele a identifikační číslo. Dříve se z nich stavěly lodě, dnes se na stavbu dováží dříví z Malajsie. Nebo se využívá třeba laminát. Turistický ruch dnes obnovuje i tradiční profese, například výrobu střech z palmových listů. Palmy zpevňují pevninu, což je v případě atolů nutnost. Ale ani to neřeší budoucnost Malediv. Nejvyšší bod země leží pouhé dva metry nad mořem a tak jakékoliv klimatické změny mohou mít na budoucnost ostrova fatální dopad.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

4. 

Na cestě po Algarve

Autor: Novák Jiří Diarmaid
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem podél pobřeží jižního Portugalska do útrob nejvýkonnějšího evropského majáku, na návštěvu přílivového mlýna a za psy, kteří se umí potápět... Algarve patří k nejoblíbenějším turistickým destinacím v Evropě. Cizince přitahovalo už od pradávna. Před třemi tisíci lety sem obchodní zájmy přivedly fénické obchodníky a Římané se zde později usídlili na celá čtyři století. Během jejich nadvlády v Algarve pevně zakořenila nejen vinná réva a obilí, ale také latina, která dala základ moderní portugalštině. Nejvýraznější stopy obšem v Algarve zanechali Arabové, kteří kraj ovládali pět století. Pak se karta obrátila a Algarve posloužilo jako základna pro výpravy portugalských mořeplavců. I když objevitelské úspěchy patří minulosti, obyvatelé Algarve dodnes dokazují, že znají moře lépe než kdokoliv jiný a stále ho využívají jako hlavní zdroj obživy. A nejde přitom jen o turistický ruch. V pořadu uvidíte místní rybáře a jejich tradičního pomocníka, vodního psa, což je plemeno vyšlechtěné právě v Algarve. Tento vynikající plavec má na tlapkách plovací blány a při lovu ryb se dokáže ponořit až do hloubky tří metrů. V minulosti to byl zdatný pomocník, který dokázal vytáhnout z vody upuštěné předměty a nejednomu rybáři zachránil život. Kromě rybolovu ovšem dokáží obyvatelé Algarve využít i další možnosti, které moře skýtá. Společně se podíváme, jak se při odlivu z obnaženého dna sbírají mušle compeilha, navštívíme přílivový mlýn a také odhalíme, proč právě z Algarve pochází jedna z nejkvalitnějších solí na světa s poetickým názvem Fleur de Sel – solné květy.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

6. 

Na cestě po Apulii

Autor: Novák Jiří Diarmaid
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po místech, kde lze spatřit „tu pravou Itálii". Apulie (italsky Puglie) je chudý region na jihu Itálie, který si ovšem zachoval celou řadu tradic ovlivněných bohatou historií. Vystřídala se zde celá řada vládců a s nimi i kultur. "Podpatek jezdecké boty", omývaný z jedné strany Jónským a z druhé Jaderským mořem, byl po vodě snadno dostupný, a tak se zde nájezdníci zvesela střídali. Divoká historie je patrná na každém kroku – Španělé se například podepsali na barokním městě Lecce, zatímco řecká opevnění jsou dodnes vidět v přístavu Taranto, které bylo za jejich nadvlády i hlavním městem. Historie je tady dobře ilustrovatelná na četných památkách, přičemž vše začíná už v neolitických dobách. Například menhirové pole v Lecce je největším v celé Evropě.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

8. 

Na cestě po Bangkoku

Autor: Gašpar Laco
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do thajské metropole na netradiční oslavy příchodu nového roku, za největší zlatou sochou Buddhy i padlými anděly... Město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem. Tak zní oficiální a ceremoniální jméno hlavního města Thajského království. Zkráceně se mu již od roku 1782 říká Krung Thep, tedy Město andělů. Přesto ho celý zbytek světa zná pod jménem Bangkok, což byl název původní osady, která se za poslední dvě století vyvinula v jednu z největších světových megapolí. Tentokrát v ní zažijeme oslavy Nového roku, které spíše připomínají vodní válku. V čínské čtvrti navštívíme dílnu, kde se vyrábějí nádoby z týkového dřeva a pak se naobědváme v rodinné restauraci u paní Urai. Ta prý vlastní recept na nejlepší čínskou kachnu v celém Bangkoku. Projedeme se pověstným tuk tukem a večer zavítáme do světově proslulé čtvrti červených luceren.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

9. 

Na cestě po Barceloně

Autor: Škoda Stanislav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do katalánské metropole po stopách geniálního architekta, za slavným fotbalovým klubem či na rybí burzu... Barcelona je jedním z nejatraktivnějších míst z celé Evropy díky prastarým čtvrtím a unikátním stavbám katalánského architekta Antonia Gaudího z přelomu 19. a 20. století. K tomu můžeme přidat i specifickou hudbu, mořské pláže, gastronomii, zajímavé kluby a samozřejmě – nejlepší fotbalový tým. V době naší návštěvy místní FC porazila odvěkého rivala z Madridu. Fanoušci v ulicích vítězství nad Realem řádně oslavili. Navíc jsme se v katalánské metropoli ocitli v období adventu, kdy se stánky se suvenýry zaplní postavičkami v charakteristickém podřepu s obnaženým pozadím. Říká se jim „caganers“, mají dlouhou historii a neobejde se bez nich snad žádný katalánský betlém. O hlavní dominantě Barcelony, Gaudího chrámu Sagrada Família, se mluví jako o poslední velké svatyni křesťanství. Impozantní pohled sice kazí stavební jeřáby, ale ty zároveň vzbuzují optimismus, že velkolepý svatostánek bude podle současných plánů v roce 2026 konečně dokončen. Mělo by se tak stát po sto čtyřiceti čtyřech letech od zahájení stavby.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

10. 

Na cestě po Bay of Plenty

Autor: Kallus Otto
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem kolem novozélandského zálivu Hojnosti za záchranou ptáků kivi, pěstováním ovoce kiwi na "vinicích" a za všudypřítomnými termálními prameny... Zátoka Hojnosti – tak pojmenoval kapitán James Cook záliv, do něhož vplul v roce 1769 na palubě lodi Endeavour. Byl ohromen množstvím na první pohled prosperujících maorských osad. Původní obyvatelé Nového Zélandu sice dnes tvoří pouhých patnáct procent jeho současné populace, ale zato budou hlavním objektem zájmu dnešního putování. Podíváme se, jaké podoby má nynější renesance jejich kultury, nebo jak připravují jídla v geotermální "troubě". Bay of Plenty je totiž i jedním z přírodních divů světa s bezpočtem horkých pramenů a gejzírů, díky nimž se po celé oblasti v době anglické kolonizace rozrostla lázeňská letoviska. Dnes sem však turisté spíše než za klidným odpočinkem míří za adrenalinovými zážitky v peřejích zdejších divokých řek.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

11. 

Na cestě po Belize

Autor: Novák Jiří Diarmaid
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do kdysi polozapomenuté části mayské říše, jejíž dnešní charakter určila britská nadvláda, obchod s otroky i daňový ráj... I přes malou rozlohu, která se blíží zhruba velikosti Moravy, nabízí Belize svým návštěvníkům neuvěřitelné množství různorodých zážitků. Milovníci potápění a vodních sportů si zde díky stovkám ostrůvků, druhému největšímu korálovému útesu na světě a křišťálově čisté vodě budou připadat jako v ráji. Jen o pár kilometrů dál pak obdivovatele panenské přírody čekají tisíce hektarů neporušeného deštného pralesa, vodopády a největší jeskynní systém amerického kontinentu. Stejně jako příroda je pestré i místní obyvatelstvo. Ačkoliv zde žije pouze 300 000 lidí, populaci tvoří hned několik velmi rozdílných etnických skupin. Největší jsou tzv. Garifunas, což je unikátní etnikum, jehož kulturní poselství je dokonce zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO. Jedná se o míšence mayských indiánů a afrických otroků, jejichž kultury splynuly ve velmi zajímavou směs. Na území dnešní Belize nicméně narazíme i na potomky španělských kolonizátorů, britských pirátů a zapomenout nesmíme ani na Mennonity, příslušníky ortodoxní protestantské komunity. A samozřejmě na boháče z celého světa, které na pobřeží Karibiku přilákaly výhody zdejšího daňového ráje.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

18. 

Na cestě po Calvadosu

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do kraje jabloní za historií slavného sýru, originálními deštníky a ochutnávku šnečí speciality... V roce 1588 ztroskotala u francouzského pobřeží španělská válečná fregata El Calvador. Skále, na které skončila, se začalo říkat Calvados a posléze tak byla pojmenována celá oblast v Dolní Normandii. Dnes je Calvados jedním z 83 francouzských departamentů. Jeho název vyvolává libou představu jablečné pálenky, která se vyrábí ze zdejšího cideru. Ostatně tento stále převážně zemědělský kraj je doslova protkán jabloňovými sady. Proslul však rovněž výrobou lahodného sýru Camembert i jako rodiště neohroženého dobyvatele Viléma I.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

19. 

Na cestě po Cejlonu

Autor: Kallus Otto
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě za pozůstatky koloniální éry, budhistickou relikvií velkého významu nebo třeba želví farmou. Ostrov Cejlon vypadá jako slza stékající z jižního cípu Indie. Jeho název je dobře znám zejména milovníkům čaje. Ten se zde začal ve velkém pěstovat až s příchodem kolonialistů. Nejprve se zde usadili Portugalci, po nich připluli Holanďané a nakonec se tu usadili Britové. Za připomínkou koloniální éry se vydáme do Kolomba. Tady si Miroslav Donutil objedná typický dopravní prostředek zvaný Tuk Tuk. Mezitím si Jiří Bartoška odskočí do přístavního Galle, kde objeví krásu tohoto kdysi významného města. Při cestě do vnitrozemí bude jejich hlavním společným cílem město Kandy. Tady je chrám, ve kterém střeží jednu z nejvzácnějších budhistických relikvií – Buddhův zub. Pánové si tu užijí ale i jiné, než duchovní pokrmy. Podívají se na zub místní gastronomii, navštíví představení tradičního tance, vyzkoušejí si ajurvédské masáže a také třeba kriket nebo golf na hřišti v koloniálním stylu. To a mnohem víc ve speciálním díle s oběma moderátory v obraze.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

20. 

Na cestě po Ceutě a Melille

Autor: Škoda Stanislav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do španělských měst na severoafrickém pobřeží, které nejsou pouze hraničním přechodem, kde se nad partičkou domina nehledí na víru a manželský slib se zapíjí silným mátovým čajem... Ceuta i Melilla se sice nacházejí na severoafrickém pobřeží, ale jsou nedílnou součástí Španělského království, což do značné míry komplikuje vztahy s muslimským Marokem. V obou městech navíc nežijí pouze Španělé, Arabové a Berbeři z pohoří Rif, ale také početné komunity Židů a španělských "gitanos". Soužití této směsice kultur teoreticky tvoří velmi třaskavou směs. Prakticky spolu tamní obyvatelé ovšem vycházejí takřka vzorově a zvláště při partičce domina se na náboženství a původ nehledí. Dobrou ilustrací vzájemného respektu jsou i vánoční svátky, kdy si křesťané zdobí palmy, zatímco pro muslimy a židy je oslava narození spasitele jen dalším všedním dnem. Překážkou ani není, že obě španělské enklávy obklopuje vysoký plot, který brání migraci obyvatel. Pro Maročany zůstávají místy, kam dojíždějí za prací, obchodem i setkáváním, proto je příliš nepoznamenal nepříznivý osud příhraničních měst.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

21. 

Na cestě po českém středohoří

Autor: Hanuš václav, Stehlík Jan
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem krajem starých pověstí českých na Hromovou horu, šikmou věž a vyhlídkovou kopuli ve tvaru kalichu. Připravili J. Stehlík a V. Hanuš Údolím nedaleko Třebenic protéká bájná řeka Modla a podle pověsti právě tudy kráčela kněžna Libuše vstříc oráči Přemyslovi. Je to jen jedna z mnoha bájí, které se údajně odehrávaly v tomto kraji, jemuž tvarem královské koruny vévodí hrad Hazmburk. Na zajímavou architekturu si potrpěl i bohatý měšťan Jan Mráz, který si na střeše svého litoměřického domu nechal postavit věž ve tvaru kalichu. V Zubrnicích jsme se potkali s panem Ledvinkou, který se snaží zachraňovat tamní romantické roubenky. Pod vrcholky Oblíků a Rané nás přivítali dovádiví syslíci. Panuje tu téměř středomořské klima, proto se tu daří některým nezvyklým rostlinným společenstvím. To vše dohromady vytváří zvláštní magii, o které snad nejvíc ví malíř Dan Richter.

Přidáno: 03 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

26. 

Na cestě po El Pasu

Autor: Gebert Jan
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě za nástěnnými malíři, kteří zobrazují život na americko-mexické hranici, za opravářem střelných zbraní a instruktorem Chucka Norrise, až k legendární hraniční řece Rio Grande... Na cestě po El Pasu, legendárním městě na americko-mexické hranici, které je považované za symbolickou bránu do Spojených států. Zatímco na mexické straně je nebezpečné město Ciudad Juaréz, El Paso patří naopak mezi města s nejnižší kriminalitou v Severní Americe. Podíváme se za zdejšími umělci, kteří o životě na hranici vyprávějí skrze nástěnné malby. Zavítáme do obchodu se zbraněmi zdejšího opraváře pušek a pistolí, který dělal instruktora při natáčení filmu samotnému Chucku Norrisovi. Zjistíme, jak vypadá zeď, která na hranici stojí, i ta, která se zde teprve staví. Setkáme se s imigranty ze Střední Ameriky, jimž se podařilo složitou cestu přes hranici překonat.

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

27. 

Na cestě po El Quiché

Autor: Kábele Tomáš
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za vánočními zvyky guatemalských indiánů, bylinkářským zdravotnictvím a šamanskými rituály... Provincie El Quiché a její hlavní město Chichicastenango je jedním z legendárních míst kultury mayských indiánů v Guatemale. Uprostřed neporušené přírody, jejichž perlou jsou věhlasné vodopády, si obyvatelé dodnes uchovali letité zvyky – ať už jde o tradiční rodinnou hierarchii, léčitelské schopnosti či indiánskou obdobu finské sauny. Ani příchod křesťanských misionářů nic nezměnil na provozování šamanských rituálů, které k životu v Chichicastenangu neodmyslitelně patří. Přesto se způsobem oslav vánočních svátků tamější domorodci od jejich evropských souvěrců příliš neliší. Jejich Vánoce jsou akorát hlučnější, barvitější, ale i tajuplnější. Nové prvky do života provincie ale nepřinesla jen nepůvodní víra. Stále výraznější je i vliv jedenadvacátého století, o němž dostatečně vypovídá návštěva vysílání indiánského rádia se skutečným domorodým dýdžejem.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

28. 

Na cestě po emirátském Ras Al-Khaima

Autor: Bělohradská Kateřina
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po nejrozmanitější části Spojených arabských emirátů za řemeslně zdatnými přistěhovalci, velbloudími přeborníky a do opuštěné rybářské vesnice... Emirát Ras al -Khaimah se pyšní horami na severu, krásnými písečnými plážemi na západě a rozsáhlými pouštěmi na východě. Vedle nádherných přírodních scenérií nahlédneme do historie země ve více než půl století opuštěné rybářské vesnici či ve starobylé vojenské pevnosti Dhayah. Navštívíme mešity a rybí trh ve stejnojmenném hlavním městě, kde si také povšimneme horečnatého stavebního boomu. Dozvíme se, jak se trénují ti nejlepší dostihoví velbloudi, jak místní obyvatelé vystavují na odiv své bohatství a jak využívají šikovných pracovních sil přistěhovalců z jiných koutů Asie.

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

29. 

Na cestě po etiopském Amharsku

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po perle východní Afriky, za jedinečnými kostely vytesanými do skal, za středověkými hrady a na počátek toku Modrého Nilu... Malebné hory a historie, to je Amharsko, ležící na severu africké Etiopie. Bohatství oblasti plynulo po staletí zejména z obchodu mezi černým kontinentem a Asií. Koneckonců právě zde leží jezero Tana, které je zdrojnicí nejvýznamnější řeky starověku – Modrého Nilu. Samotná historie Amharska je těsně spjata s legendární královnou ze Sáby, která kolem roku 1000 př. n. l. navštívila v Jeruzalémě krále Šalomouna. Plodem jejich setkání byl syn Menelik, považovaný za zakladatele šalomounsko-etiopské císařské dynastie, která vládla v zemi až do roku 1974, čímž se stala nejdéle existující monarchií světa. Poslední císař Haile Selassie se na královnu ze Sáby odkazoval dokonce i v Ústavě. Z někdejší monarchie dnes zůstalo jen několik chátrajících paláců a hradů roztroušených v půvabné horské krajině. Severní Etiopii však ve světě proslavily křesťanské kostely, vytesané ve 12. století do skal v městečku Lalibela. Jejich interiéry zdobí nejen svaté obrazy, ale v některých jsou také bohatě zdobené schránky představující desky s desaterem. Podle pověsti vlastní pravé Mojžíšovy desky s desaterem právě Etiopská ortodoxní církev, která je údajně ukrývá v jednom ze zdejších chrámů. Křesťanství se v Amharsku dodnes zachovalo v podobě, která je nejblíže tomu, jak vypadalo toto největší monoteistické náboženství na svém samotném počátku. Tajemné skalní kostely jsou však dodnes plné života a zvláštních rituálů.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

30. 

Na cestě po Fair Isle

Autor: Kallus Otto
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na odlehlý skotský ostrůvek se slavnou pletařskou tradicí, kde mají vlastní noviny i školu pro devět dětí... Na půl cesty mezi Orknejemi a Shetlandskými ostrovy leží Fair Isle – skotský ostrůvek o velikosti menšího města s necelou stovkou stálých obyvatel. Ještě v polovině 19. století tu žilo takřka 400 osadníků, ale další generace postupně ostrov opouštěly. Před úplným vylidněním ho zřejmě zachránil George Waterson, který na něm zřídil ptačí observatoř. Právě pozorování ptáků tam dnes láká mnoho návštěvníků. Z dramatických severních útesů je také možné zahlédnout dovádivé tuleně a při troše štěstí i kosatky. Fair Isle je však vyhlášený i svými krásnými pletenými vzory, které jsou významným příjmem tamních žen. Ale i Stewart Thompson Jr. vyrábí tradiční židle vyplétané slámou, loďař Ian Best zase nádherné malé lodě pro rybáře. Funguje tam škola pro devět dětí, vychází noviny, v neděli se chodí do kostela, večer do hospody, která je zároveň i tradičním pódiem pro dvě místní kapely a zpěvačku Lisu Sinclairovou. Fair Isle je prostě malou, ale zcela funkční komunitou, jíž v budoucnu rozhodně zánik nehrozí.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

31. 

Na cestě po fidžijském Vanua Levui

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na ostrov Vanua Levu za azurově modrými korálovými lagunami, panenskými pralesy, kanibalskou minulostí melanéských Fidžijců a hinduistickými rituály potomků smluvních dělníků, přivezených z Indie na ostrovy Brity... Souostroví Fidži má pověst pacifického ráje zejména díky bílým plážím lemovaným střapatými korunami kokosových palem, azurově modrým korálovým lagunám, panenským pralesům a pohodlí luxusních hotelových resortů. Vanua Levu, druhý největší fidžský ostrov, byl v minulosti známý jako Santalový ostrov kvůli masivní těžbě santalového dřeva. Kamera zavede diváky mimo blýskavý svět luxusních resortů, na skutečné Fidži. Na převážně domorodém jihovýchodě se střídají panenské deštné pralesy s kokosovými plantážemi a pohádkovým výhledem na oceán. Ještě v polovině 19. století zde Melanésané praktikovali kanibalismus. Náčelníci trestali „konzumací“ nepřátele zabité nebo zajaté v boji. Slavný náčelník Undre si za každého snědeného člověka dával stranou kámen. Po jeho smrti jich bylo napočítáno 872. Z dob dávných kanibalských rituálů se do dnešních dnů zachovalo jen několik posvátných kamenů ozdobených petroglyfy a zvyk pití kávy, halucinogenního nápoje z kořene pepřovníku opojného. Západní část ostrova Vanua Levu je naprosto odlišným světem. Žijí zde převážně Indové, potomci smluvních dělníků přivezených na ostrovy Brity před více jak sto lety. Ti si s sebou ze staré vlasti přivezli i svá náboženství a zvyky. Jedním z nejposvátnějších míst indické komunity je třímetrová Kobří skála v hinduistickém chrámu Naag Mandir. Lidé věří, že dokáže vyléčit nemoci a neplodnost. Podle pověsti skála neustále roste, takže střecha chrámu musela být několikrát přestavována. Vztahy mezi melanéskými Fidžijci a Indy jsou však už od koloniálních dob pokřivené, což s sebou přináší napětí, doprovázené občasnými nepokoji. To je snad jediná černá skvrna na jinak téměř dokonalé pohlednici z tropického ráje.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

34. 

Na cestě Po Havajském Big Islandu

Autor: Kočí Karolína
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

Za královstvím bohyně Pele, za neutěšenou krásou nekonečných černých lávových polí, za pohodou původních rybářských vesnic i na posvátný „pupek světa“ - nejvyšší horu světových oceánů.

Přidáno: 12 Čvn 2023
Pro stažení se přihlaste

35. 

Na cestě po havajském O’ahu

Autor: Kočí Karolína
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nejlidnatějším ostrově Havaje, za historickými poklady i moderní tváří slunného Honolulu, na památný Pearl Harbour, do tropického pralesa a na nejlepší surfařské vlny světa... Ostrov O’ahu je vstupní bránou do tropického ráje havajských ostrovů. Celé tři čtvrtiny všech obyvatel souostroví žije na tomto nevelkém ostrově, což z něj činí tepající křižovatku Pacifiku. Jeho srdcem je Velký ananas, jak se také s oblibou přezdívá metropoli Honolulu. Za skleněnými mrakodrapy se skrývá nevelká historická čtvrť připomínající doby královské, koloniální i nedávné. Jen o pár uliček dál pak návštěvníky obklopí kouř vonných tyčinek, který se mísí se zápachem čerstvých ryb a ostrých polévek. Čínská čtvrť láká barevnými trhy, lahodnými restauracemi a unikátní atmosférou... 7. prosinec 1941 se zapsal do dějin jako „den, který bude navždy neblaze proslulým.“ Nečekaný útok Japonců na americkou základnu v Tichomoří stál život přes dva tisíce mužů. Dnes stojí v místě tragické události soubor unikátních památníků a muzeí. North Shore, neboli severní pobřeží, je epicentrem aktivního plážového života. Kilometry jemného písku a gigantické vlny lákají jak spoře oděné dívky, tak hlavně vysportované surfaře. Zejména v prosinci, kdy se na pláži Ali’i koná světový šampionát v surfování. Okolo “jízdy na prkně“ se točí vše, nejen na pláži, ale i ve městečku Haleiwa. Adrenalinu se dá uniknout v nedalekém parku Waimea, který je rozlehlou tropickou oázou. Mezi nesčetnými druhy květin a stromů prý dodnes žijí duchové předků původního havajského národa... Waikiki, jméno nejslavnější čtvrti Honolulu, jako by bylo synonymem pro sytě modré obzory, barevné západy slunce nad oceánem, prázdninovou atmosféru a nádherné tanečnice hula. Waikiki nikdy nespí. Zatímco přes den je v kursu pláž a vše, co k ní patří, v noci se zaplní přilehlé ulice. Ve švech praskají nejen luxusní bary, ale i hlavní třídy, kde se vaří, nakupuje a tančí v divokém rytmu havajských písní.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

36. 

Na cestě po Ho Či Minově městě

Autor: Nešlehová Markéta
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do hlavního města motorek na české pivo, do slavného bistra Nudle míru a na návštěvu vodního loutkového divadla... Po skončení vietnamské války se sice jedna z metropolí Vietnamu oficiálně přejmenovala na Ho Či Minovo Město, ale přesto mu i místní neřeknou jinak než Saigon. Není sice hlavním městem země, ale jede na mnohem vyšší rychlostní stupeň než poklidná Hanoj. A to doslova. Saigon je totiž městem s největší koncentrací motorek na světě. Kromě dětí a invalidů ji má snad každý. V téměř desetimiliónové metropoli jezdí na šest miliónů strojů a město doslova ovládají. V tomto bzučícím úlu jsou chodci téměř bez šance. Když ale zastavíte, můžete objevit spoustu skrytých půvabů bez ustání pulsující asijské megapole.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

39. 

Na cestě po Champagni

Autor: Valica Robert
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po kraji šumivého vína, na návštěvu mystické katedrály v Remeši a na sběr lanýžů... Šampaňské prý vzniklo omylem. Víno nejdříve kvasilo v sudu a poté znovu v láhvi, což byla chyba, kterou se "vynálezce" šumivého vína, mnich Dom Perignon, snažil odstranit. Naštěstí se mu to nepodařilo... Dnes je šampaňské fenoménem a také hlavním turistickým lákadlem této francouzské oblasti. Postup výroby prozkoumáme ze všech možných úhlů a navíc zavítáme do baru, kde se servíruje jen a výhradně tento lahodný nápoj. Ochutnáme i další gastronomické speciality oblasti Champagne, jakými jsou například jedinečné růžové sušenky a zúčastníme se i hledání lanýžů, které zde má dlouhou tradici. Potravou ducha zase bude exkurze do remešské katedrály, kde byli korunováni téměř všichni francouzští králové. A vydáme se i po stopách věhlasného impresionisty Pierra-Augusta Renoira, který v Champagne vytvořil řadu úchvatných krajinomaleb.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

40. 

Na cestě po irském Munsteru

Autor: Müller Václav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po jižní části Irské republiky, za krásami přírody, novodobými druidy, starobylými hrady, nebo třeba na místo, kde vznikla irská káva. Munster je provincie Irské republiky, táhnoucí se od středu země k jihu, jihovýchodu a jihozápadu. Pokrývá hrabství Clare, Kerry, Cork, Limerick, Tipperary. A Waterford. Je to území plné hradů, zřícenin, starých opatství a mnoha přírodních krás. Začneme návštěvou u moderních druidů, kteří žijí uprostřed přírody v hrabství Kerry podle vzoru starých Keltů. V hrabství Tipperaery pak zavítáme na Rock of Cashel, jehož vzhled je impozantní a historie sahá až do keltských dob. Svatý Patrik zde prý přiměl krále Anguse konvertovat ke křesťanství. A z hradu přímo na pobřeží. Cobh v hrabství Cork je jeden z největších přirozených přístavů na světě. Právě odsud odjelo kolem tří milionů Irů za novým životem do Spojených států. Cobh se stal i poslední zastávkou Titanicu před jeho osudnou plavbou přes Atlantik. Národní park Killarney cestovatele uchvátí krásnými jezery, horami a vodopády. Na břehu jezera Muckross navštívíme skanzen tradičních irských farem, kde se žije jak za starých časů. Podíváme se i do Národního folklorním divadle Siamsa Tire ve městě Tralee, kde tradice udržují formou představení s tanci a zpěvy. Příběh majitele keramické dílny na poloostrově Dingle zase dokládá, kam člověka může dovést vášeň a cílevědomost. Na závěr cesty nás čeká jedno překvapení spojené s výrobou legendární irské kávy.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

41. 

Na cestě po Islandu

Autor: Adámek Hynek
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě do země tisíce vodopádů, chlebem ze sopečné pece, největším evropským ledovcem i nejkratší řekou... Island je svou rozlohou přes 103 000 km druhým největším ostrovem v Evropě. Leží v severní části Atlantského oceánu, ale díky Golfskému proudu má překvapivě mírné klima. Island přitahuje nejen turisty především drsnou krásou své krajiny. Na Islandu leží největší ledovcová oblast o rozloze přes 8000 km čtverečních, což je zhruba 8% rozlohy celého ostrova. Mimo ledovců určují ráz islandské krajiny sopky a s jejich činností související termální prameny a gejzíry. Nechte se tedy Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pozvat na výlet za hučícími vodopády, severskými legendami a drsnými rybáři tohoto nádherného ostrova a během něj ochutnejte například chleba pečený v sopečné peci.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

42. 

Na cestě po italské basilicatě

Autor: Novák Jiří Diarmaid
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem krajem divoké přírody a starobylých měst ve skalách na jihu Apeninského polostrova... Kraj Basilicatu na mapě najdeme na nártu boty, kterou tvar Itálie připomíná. Z velké části zabírají krajinu hory s divokou přírodou, na jihu je však moře, takže jsou tu i překrásné pláže. Ale také starobylá města ve skalách, milí obyvatelé a tradičně výborná italská kuchyně. Život zde nikdy nebyl jednoduchý a i dnes je Basilicata jedním z nejchudších regionů v Itálii, na působivé vjemy je však tato výspa Apeninského polostrova bohatá. Ať už jde o starobylou Materu, jež sloužila jako filmová kulisa pro biblické filmy, opuštěná města duchů či horské scenérie dodnes obývané tradičními pastevci ovcí a koz. Na své si přijdou i chuťové buňky – vyhlášená je zdejší tradiční výroba sýru ricotta či lokální těstovinové speciality.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

44. 

Na cestě po Jeruzalémě

Autor: Novák Jan
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Miroslavem Donutilem a Jiřím Bartoškou za tajemstvím Božího hrobu, rituály u Zdi nářků a dlážděním, po kterém snad kráčel i Ježíš Kristus. Jeruzalém je posvátným místem pro tři hlavní monoteistická náboženství - islám, judaismus a křesťanství. Zároveň je ale také místem, kde se zrodily jedny z největších problémů současného světa. Pokud byste hledali nejnázornější ukázku pro výraz genius loci, pak právě Jeruzalém je ideálním příkladem. Největší duchovní náboj najdete v židovské čtvrti Mea Šearim, která evokuje atmosféru pražského židovského ghetta v době jeho největší slávy. V místních knihkupectvích narazíme na 200 let staré knihy o Golemovi a v ulicích potkáme Židy spěchající na nákup modlitebních předmětů pro svátky Sukot. Překvapení nás čeká také u Zdi nářků, která se v období oslav Simchat Torah proměňuje v obří taneční parket. Stranou samozřejmě nenecháme ani Boží hrob na Golgotě. Pravděpodobně budete překvapeni, jaká tajemství skrývá. Nakonec pak pronikneme hluboko k základům starověkého Jeruzaléma a projdeme se po původním dláždění, po kterém kráčel snad i Ježíš Kristus.

Přidáno: 03 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

45. 

Na cestě po Jeseníkách

Autor: Kalous Oto
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za lavinovými psy, největší evropskou turbínou, papírovým královstvím a zlatokopem na volné noze. Připravili M. Cibulka a O. Kallus Pod souhrnným názvem Jeseníky se skrývá hned několik majestátných hor a podhůří, kde leží i půvabná historická městečka. V tomto severomoravském koutu objevíme i nečekané množství technických památek. Jedním z nich je unikátní muzeum papíru s jeho ruční manufakturou. Na Dlouhých stráních zase najdeme novodobý unikát - přečerpávací vodní elektrárnu s největší reverzní vodní turbínou v Evropě. Nevynecháme samozřejmě návštěvu slavných lázní, seznámíme se s lavinovými psy i s někdejším štajgrem zlatorudných dolů.

Přidáno: 03 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

47. 

Na cestě po jihoafrickém Zululandu

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem navštívíme mohutné Dračí hory, mrakodrapy Durbanu a hroby zulujských králů, to vše okořeněné nádhernou divokou přírodou... Potápění se žraloky, motorové padáky chránící slony a nosorožce před pytláky, přeplněné písečné pláže ve stínu mrakodrapů v Durbanu – takový je současný život v jihoafrické provincii Kwa-Zulu Natal. Po slavných zulujských válečnících zde zůstaly lidové pověsti a hroby králů, po nechvalně proslulé politice apartheidu chudé vesnice stále poznamenané stínem segregace. Hlavním bohatstvím tohoto koutu Jihoafrické republiky jsou však bujné pralesy s úchvatným přírodním bohatstvím, o které je naštěstí náležitě postaráno.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

48. 

Na cestě po Jihokorejském ostrově Čedžu

Autor: Kočí Karolína
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po lávovém ostrově zasvěceném větru, skálám a neohroženým ženám z mořských hlubin, který střeží tajemní trpaslíci a zaplavují korejští milenci

Přidáno: 04 Dub 2023
Pro stažení se přihlaste

50. 

Na cestě po jihu Argentiny

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem zavítáme ke slavnému majáku z Verneova románu Maják na konci světa, podíváme se na nejjižnější železnici světa a uvidíme mohutné patagonské ledovce... Ushuaia je hlavním městem Ohňové země, ale i ostrovů jižního Atlantiku a argentinského antarktického teritoria. Zároveň jde o proklamované nejjižnější město světa s nejjižnější silnicí. Alespoň tak to tvrdí všechny bedekry a oficiální stránky Argentiny. Realita je samozřejmě jiná, protože Antarktida nikomu nepatří a jihoatlantické ostrovy jsou obsazené odnepaměti Brity. Ani s tím nejjižnějším městem to není až tak úplně pravda, protože hned naprosti přes kanál Beagle leží chilské město Puerto Williams. Oficiální nejjižnější silnice, kam se vozí davy turistů není jejjižnější, ale je blízko města a tedy snadno dostupná. No a na té skutečně nejjižnější v podstatě žádného turistu nepotkáte, protož to sem má z ruky. Jde tedy o konec světa, který se pyšní něčím, co nemá, ale nemá to vůbec zapotřebí, protože jde o kraj zajímavý a půvabný.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

51. 

Na cestě po jihu Bulharska

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě od mořské pláže až k nejvyšší hoře Balkánu a od horských vesnic až do města, které je starší než Atény nebo Řím... Napadlo vás někdy při lenošení na pláži kdesi na jihu Bulharska, co je za vašimi zády? Že jste o tom nepřemýšleli? Odpověď zní: hory. Dokonce nejvyšší horu celého Balkánského poloostrova najdete právě tady. Má název Musala. Na mapách vypadá jih Bulharska dost „podezřele“ – často velké zelené plochy a jen tu a tam okreska. Cesty se klikatí…kličkují mezi kopci. Zdejší pohoří Rila, Pirin nebo Rodopy jsou spojeny v takzvaný Trácko-makedonský masiv. Zemská kůra tady praskala už v době předprvohorní. Jde o nejstarší část Balkánského poloostrova (!). Skály jsou rozlámané, místy špičaté a ostré, při širším pohledu s mnoha příkrými zdvihy, jež střídají hluboké příkopy a průsmyky. Na hraně jednoho z nich ční pevnost Asenovgrad. Strategické místo zpřístupňující cestu k Egejskému moři. Však si jej také hlídali už Thrákové. Po tomto národu zbylo v Bulharsku bezpočet stop. Od pevností, přes hrobky, svatyně nebo tisíce a tisíce artefaktů, včetně zlatých masek. Ovšem nad všemi ční skalní město Perperikon. V jeho kulisách vyzpovídáme archeologa Ovčarova. Perperikon objevil před dvaceti lety a od těch dob se mu říká bulharský Indiana Jones. Mimochodem tomu filmovému je trochu podobný. Asi nepřekvapí, že v kraji tak odlehlém se kdysi usadili mniši. Žijí tu dodnes a jejich svatostánky, třeba kláštery Roženský, Rilský nebo Bačkovský, se během staletí staly architektonickými skvosty. Na bohoslužbu vpustí mniši kohokoliv, i zvídavé turisty. Těm už v bráně kláštera začne údivem padat čelist. Alespoň našemu miništábu se to přihodilo. Nevýhodou řídce osídlených regionů je nedostatek pracovních příležitostí. Lidé proto odcházejí. Ve zdejších horách není o vylidněné vesnice nouze, bohužel. Vesnici Ondritsi, nedaleko řeckých hranic, zachránila německá komunita. Žijí tu v souladu s přírodou, pěstují i chovají vše, co potřebují. Jejich nakažlivý smích probudil ztichlé Ondritsi opět k životu, jak sami uvidíte. Němci se tu usadili nedávno, místo vybral jejich šaman. Údajně tady ze země sálá energie. Možná na tom něco bude, protože na jih Bulharska se kdysi, také prý za pozitivní energií, přistěhovala i slavná baba Vanga. Věštkyně, jejíž věhlas si nezadá s Nostradamem. Je zajímavé, že pár desítek metrů od domku, kde Vanga žila, vyvěrají termální prameny. Lidé sem chodí i v zimě. Věří, že jim zdejší voda pomáhá. Jde o takové „lázně nadivoko“. A ryze na balkánský způsob – bez kudrlinek, okázalostí, zato tu panuje příjemná atmosféře. Rádi natáčíme kulinářské dovednosti a tentokrát jsme měli opravdu štěstí. Zachytili jsme prozpěvující a výřečnou paní Ljubimku, když pekla domácí chléb, tradiční pečivo k snídani a mladé jehně – tedy pitu, banici a agněžko. No, může být něco bulharštějšího?

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

53. 

Na cestě po jihu Nového Zélandu

Autor: Freiwald Jakub
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem pěšky, lodí a vrtulníkem po nádherné přírodě, mezi svérázné farmáře, talentované umělce a kutily, záchranářské psy a ohrožené ptáky... Jižní ostrov Nového Zélandu představuje z hlediska přírodního bohatství to nejkrásnější, co si člověk dokáže představit. A v jeho jižní částí je koncentrace přírodních krás zdaleka největší. Putování po zemi Pána prstenů začneme v městečku Glenorchy. Končí tu silnice a život tu plyne návykově poklidným tempem. V okolních horách se v minulosti těžily vzácné kovy a pozůstatky dolů a zachovalých domů horníků tu jsou k vidění dodnes. Dnes už se tu netěží, nekonečné stráně ale slouží jako pastviny pro dobytek, hlavně krav a ovcí. Navštívíme jednoho z farmářů a zjistíme, co má na životě na “na konci světa” nejraději. Seznámíme se také s umělcem Danem Kellym, který se věnuje výrobě netradičních svařovaných soch z recyklovaného železa. Hlavním motivem jeho práce je právě novozélandská příroda, která ho odjakživa fascinovala. V jeho tvorbě dominují hlavně ptáci a jejich rozměrné podobizny zdobí celé okolí. I pozorování okolí je nejlepší právě z ptačí perspektivy, proto se poté proletíme vrtulníkem kolem nedalekého ledovce Ernslaw. Další zástavkou bude národní park Fjordland, rozprostírající se v jihozápadní částí ostrova. Se svými 1,2 mil hektary jde o největší park v zemi. Celý kraj je pokrytý hustým deštným lesem a je jen těžko přístupný. Jeho hornatou tvář formovala zemětřesení, sopečné erupce a ledovce, které zde vyryly fjordy a hluboká údolí. Nejznámějších fjordem je Milford Sound. Spisovatel R. Kipling se o něm vyjádřil jako o osmém divu světa. Plavba 16 kilometrů dlouhým a 300 metrů hlubokým fjordem je cílem snad každého návštěvníka země. Všude kolem tisícimetrové skalnaté srázy, z nichž padají dlouhé vodopády, a pod kterými se ležérně povalují lachtani. O historii fjordu více promluví Wolfgang. Fjordland nabízí 500 kilometrů stezek a treků, a jde doslova o ráj pro zájemce o pěší turistiku. Ve společnosti panenské přírody bez lidí, i v létě zasněžených vrcholků okolních hor a kopců a ledovcových jezer jde o nezapomenutelnou podívanou. Když se náhodou někdo v novozélandské přírodě dostane do problémů, přispěchá mu na pomoc Češka Vlaďka Kenet. Už mnoho let se věnuje dobrovolné záchranařině a v současnosti cvičí už svého druhého záchranářského psa. Na celém Novém Zélandu je takových dobrovolníků jenom pár. Společně s Vlaďkou a jejím psem vyzkoušíme, jak takové vyhledávání lidí vlastně probíhá. V ornitologickém světě je Fjordland známý několika druhy nelétavých ptáků, typických pro Nový Zéland. V Te Anau se proto nachází záchranná stanice, která pečuje o ohrožené opeřence. S ptákem takahe z rodu chřástalů, který je v přírodě dnes už velmi vzácný, nás seznámí ošetřovatelka centra. Z Fjordlandu se přesuneme na úplný jih země. Hustota osídlení je v těchto končinách velmi řídká a velkých měst tu mnoho není. Žije tu i vynálezce Blair Somerville. Před dvaceti lety dal výpověď v práci a začal budovat unikátní místo nazvané The Lost Gypsy. Jde o autobus s přilehlým areálem, plným nejrůznějších věcí. V naprosté většině jde o Blairovy vlastní vynálezy, které tu tenhle kutil stále vyrábí. Dlouhé pláže přilehlé rezervace Catlins omílají rozbouřené vody Tasmanova moře a na plážích se ležérně vyhřívají lachtani hřivnatí. Pláže jsou lemovány vysokými útesy a netradičními skalními útvary. A na vše z výšky dohlíží majáky, které v minulosti sehrály důležitou roli a které dodnes střeží nejjižnější cíp Nového Zélandu.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

56. 

Na cestě po jižním Togu

Autor: Djapič Nenad
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem podmanivou africkou zemí za vodními pašeráky benzínu, uměním voodoo magie, kořeny blues a zdatnými trhovkyněmi... Togo je taková malá "nudle" v Západní Africe, táhnoucí se od Guinejského zálivu směrem na sever k Burkině Faso. Je tam úrodná půda, dobré klimatické podmínky, sedm miliónů pracovitých obyvatel, ale přesto Togo patří k nejméně rozvinutým zemím kontinentu. Má za sebou klasickou africkou minulost – od otrokářství, přes kolonizaci, až po nepříliš vydařené období nezávislosti pod relativně umírněnou diktaturou. Na rozdíl od okolních zemí bylo Togo původně německou kolonií a po první světové válce se v nově zrozeném Československu vedla polemika, zda bychom neměli Němce nahradit. V té době už ovšem měli území dávno "zarezervované" Francouzi. I když je země v současnosti na chvostu světové ekonomiky, její obyvatelé odzbrojují svým veselím, múzičností a činorodou podnikavostí. Právě díky nim je Togo pro cestovatele jednou z nejpřívětivějších středoafrických destinací.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

59. 

Na cestě po Kjúšú

Autor: Milota Lukáš
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po třetím největším ostrově Japonska do města protkaného horkými vřídly, na úpatí obávané sopky a do tajuplného lesa majestátních cedrů... Hornatý ostrov Kjúšú je považován za kolébku japonské civilizace. Podíváme se do velkých měst jako je například Nagasaki s pohnutou historii, ale i do japonských vesniček, které nemají s dnešním přetechnizovaným světem mnoho společného. Zastavíme se za rodinou, která vyrábí tradiční japonskou keramiku z hlíny za pomoci hamru na vodní pohon. Navštívíme lázeňské městečko s tak horkými vřídly, že se voda musí chladit překapáváním, navštívíme samurajskou vesnici i školu pod aktivní sopkou, kde se právě vyučuje kaligrafie. Zavítáme i na ostrov Jakušima s pohádkovým lesem s romantickými roklemi a mohutným stromovím, který inspiroval velkého tvůrce animovaných filmů Miyazakiho. A uhodnete, co znamená, když u stánku s občerstvením uvidíte vyvěšený červený lampion?

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

60. 

Na cestě po Kokořínsku

Autor: Sís david
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za čerty, pokličkami, koktavou legendou, lesem antén, kostelíkem bez věží a tajemstvím hradu Houska. Připravil D. Sís Kokořínsko je jedním z nejčlenitějších a zároveň i nejmalebnějších území v Čechách. Není divu, že se stalo pravým rájem chalupářů, milovníků přírody a také umělců. Karla Hynka Máchu doslova fascinovaly zdejší "polomené hory". Ostatně, kde jinde najdete hory, do nichž sestupujete z krajiny ploché jako stůl? Ozdobené navíc pískovcovými pokličkami, ve kterých někdo může vidět zkamenělé dámy s klobouky, jiný pouhou selektivní erozi. Nelze pominout ani zdejší gotické šperky v podobě Kokořína, Bezdězu či tajemného hradu Houska, kde se prý Máchovi zjevil přelud dívky, která mu zvláštní kamerou ukázala svět budoucnosti.

Přidáno: 03 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

61. 

Na cestě po kolumbijské Cauce

Autor: Kábele Tomáš
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem se vydáme do oblasti kolumbijské Caucy. Regionu na jihozápadě země dala jméno řeka Cauca, která protíná Kolumbii od jihu na sever, je jedním ze dvou páteřních toků země a odděluje od sebe údolím západní a centrální Kordillery. Objevíme hlavní město regionu Popayán s jeho bohatou historií a běloskvoucí koloniální architekturou. Na dohled od města se tyčí majestátní vulkán Puracé do výšky téměř pěti tisíc metrů. Pro místní indiánské obyvatele je vulkán posvátným místem. Nedaleko od Popayánu leží horské městečko Silvia. Budeme svědky místní slavnosti Negros y Blancos. Město však proslulo především svými tradičními trhy, na které se sjíždějí každé úterý indiáni z okolních hor, aby prodali své výrobky. Nahlédneme do života jednoho z těchto indiánských kmenů. Jmenuje se Misak a bez moderních vymožeností se věnuje tkalcovství i chovu ryb.

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

62. 

Na cestě po Kongo-Brazzaville

Autor: Varga Michal
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po složité středoafrické zemi, která však všechny cestovatelské nesnáze bohatě odmění nevšedními zážitky. Konžská republika nazývaná podle svého hlavního města také Kongo–Brazzaville je méně známá sestra Demokratické republiky Kongo. Pokud se budeme držet použitého rodinného přirovnání, je třeba říci, že Kongo Brazzaville oplývá podstatně vstřícnější povahou než její nevypočitatelný sourozenec. Přesto je menší Kongo země v mnoha ohledech složitá. I tak však jde na poměry střední Afriky o relativně dostupný stát, který má svým návštěvníkům co nabídnout. Svou cestu zahájíme na břehu veletoku Kongo. U obřích peřejí se setkáme s místními rybáři, kteří v honbě za živobytím ve zběsile pádící vodě denně nasazují své životy. V hlavním městě Brazzaville navštívíme Čecha Arthura Sniegoně, který se v Kongu věnuje ochraně přírody před pytláky. Večer strávíme ve společnosti elegánů z módního hnutí La Sape, kteří by jistě neudělali ostudu ani na evropských přehlídkových molech, natož pak v africké metropoli. Český filmový divák jistě ocení také setkání se starým známým. Ve městě Dolisie jsme totiž strávili příjemný čas na návštěvě u pana Josepha Dielé, což není nikdo jiný než představitel notoricky známého Mirečka z filmů o básnících. Mimo jiné se budeme zajímat o zdroje inspirace konžských řezbářů, uvidíme život ve městech i typických afrických vesničkách, ochutnáme zdejší skromnou, ale znamenitou kuchyni. S divokým Kongem se stylově rozloučíme návštěvou zdejších neprostupných pralesů, ve kterých budeme pozorovat slony a další volně žijící zvířata.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

63. 

Na cestě po kostarickém Guanacaste

Autor: Kovářová Amálie
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po vesmírné krajině aktivních vulkánů, za divokými zvířaty i želvami, ale také do mekky jogínů a za nekonečně pozitivní náladou místních obyvatel... Ačkoliv je Kostarika poměrně malou zemí jak rozlohou, tak počtem obyvatel, nikdy vás nepřestane překvapovat. Země je jedinečná tím, že během krátké vzdálenosti máte možnost vidět nejrůznější druhy krajin, nachází se zde totiž více než 50 mikroklimat a najdete zde téměř 6% celosvětové biodiverzity. V novém dílu cyklu Na Cestě se vydáme do oblasti Guanacaste. Ta vás šokuje svou rozmanitostí a nekonečně pozitivní náladou. Od překrásných pláží přes vesmírnou krajinu vulkánů až po deštné pralesy plné vodopádů a horkých pramenů. Podíváme se do Nosary, mekky jogínů. Potkáme se s učitelkou Janel, která původně byla jeptiškou v benediktinském klášteře a která se poté, co začala učit jógu, z kláštera rozhodla odejít a založit si v Kostarice svou jógovou školu. Řekou Nosara nás na kajaku provede Rio, který se do řeky doslova narodil. Zavítáme na vulkány Rincon de la Viejo a Arenal. Oba dva jsou stále aktivní. Jaký je život vedle takovéto časované bomby? Na to jsme se zeptali Jaira, ten v okolí sopky žije odjakživa a vzpomíná, jak ze sopky ještě před pár lety tryskala láva. Dnes je situace klidná a Jairo pracuje na místní permakulturní farmě. Tu zde založil Nico. Kromě ovoce zde pěstují i čokoládu. Guanacaste je plná divokých zvířat, ta jsou občas zraněná, a tak se dostanou do záchranného centra v Cańa. Hlavní specializací jsou pumy. Angličan Sam zde již několik let dobrovolničí, do pum se prostě zamiloval. Naše putování zakončíme jedinečnou událostí – podařilo se nám zachytit líhnutí želv na pláži Ostienal. I to Guanacaste nabízí. Něco takového vidět, je zážitek na celý život. Nenechte si ho ujít alespoň zprostředkovaně. Nový díl pořadu Na cestě je o životě v hesle místních “pura vida” – neboli čistý život.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

65. 

Na cestě po kostarickém pobřeží

Autor: Kábele Tomáš
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po zemi střední Ameriky... Kostarika se nachází na úzké šíji mezi dvěma oceány – Pacifikem a Atlantikem. Její rozmanitá krajina se rozprostírá ve stínu množství sopek a velkou její část zaujímají původní pralesy. I tak zbývá dost prostoru pro prosperující farmy těžící z úrodné půdy a podnebí, díky němuž plodiny zrají přímo před očima. Armádu Kostaričané nemají, takže vláda hodně ušetří a zbyde jí na projekty, které rozvíjejí zemi. Možná i proto je Kostarika jednou z nejbohatších a nejstabilnějších republik latinskoamerického kontinentu. Pro nás je především známá jako banánová a kávová velmoc, ale země patří také k nejvýznamnějším vývozcům ananasů na světě.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

66. 

Na cestě po Krkonoších

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do nitra Sněžky, květinové Noemovy archy, za stavitelem roubenek a za lyžníky a jejich „termácení“ po boudách. Připravil R. Vašíček Krkonoše jsou naším nejvyšším a nejdrsnějším pohořím. Čtyřiapadesát vrcholů je vyšších než tisíc metrů a sníh tu leží i šest měsíců v roce. Všemu vévodí Sněžka a my jsme se nevydali jen na její vrchol, ale i do jejího nitra, z něhož se těžilo železo, měď a arzén, který využívaly jako čeřidlo zdejší sklárny. S botaničkou Petrou Šťastnou se vypravíme k Labské boudě, kde roste jeřáb sudetský, a poté navštívíme obdobu novodobé archy Noemovy na Špicberkách - zahradu ohrožených krkonošských druhů rostlin ve Vrchlabí. Ve Špindlerově Mlýně oslavíme příchod nového roku, v Rokytnici zažijeme Pašeráckej vejkend a potkáme se s Martinem Roubalem, který pokračuje v tradici budování roubených chalup.

Přidáno: 03 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

67. 

Na cestě po Kuvajtu

Autor: Miřejovský David
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do bohatstvím oplývající země lidumilného monarchy, do mešity se spolehlivou telefonní poradnou a za nejkrásnějšími arabskými plnokrevníky... V jednom z nejmenších států je zároveň jedna z nejvyšších životních úrovní. Nesmírným štěstím Kuvajtu jsou obrovské zásoby ropy, jeho věčným prokletím nedostatek pitné vody. Každá rostlina, každá palma musí mít svůj vlastní zdroj vody. Právě rozsáhlý závlahový systém tu pomáhali budovat Češi. A to včetně gigantických vodárenských věží, které patří mezi kuvajtské dominanty. Tamní společnost je přísně hierarchizovaná. Na vrcholu stojí vládnoucí rod Sabáhů, který následuje manažerská třída ze starých obchodnických rodin. Střední třídu tvoří bývalí beduíni, kteří se usadili v Kuvajtu ve třicátých a čtyřicátých letech minulého století na počátku ropného byznysu. Následují Arabové ze sousedních zemí a na posledním místě jsou především asijští dělníci, kteří fungují jako svaly celé společnosti. I ti nejchudší obyvatelé však nemusejí klesat na mysli díky jinde nevídané podpoře z pokladnice štědrého panovníka.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

69. 

Na cestě po Limě

Autor: Počtová Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po největším peruánském městě i jedné z jeho nejkrásnějších čtvrtí Barranco, po národním parku Paracas, za tekutým peruánským pokladem Pisco i za tučňáky. Lima je největším peruánským městem a leží na přímořské rovině na západním úpatí And u pobřeží Tichého oceánu. Přesto je jedním z nejsušších hlavních měst na světě. Byla založena španělským dobyvatelem Pizzarem a původní název zněl Ciudad de los Reyes neboli Město králů. Dodnes se zde zachovalo mnoho budov z dob španělské nadvlády, a to převážně ve starobylém centru. Město je plné kontrastů – na jedné straně centrum a historické památky, na straně druhé chudinská předměstí s šedivými a zaprášenými městskými čtvrtěmi. Více než polovina z 10 miliónů obyvatel zde totiž žije pod hranicí chudoby. Najdeme zde ale i čtvrtě plné umělců, „street artistů“, zpěvaček a malých kavárniček, jako třeba Barranco nebo o něco luxusnější Miraflores, kam se chodí bavit limská smetánka. A právě z nich jsou ty nejlepší výhledy na oceán. Město se rozkládá na útesech, a tak ji po celé délce obklopuje oceán a kilometry povětšinou písečných pláží, které jsou doslova obsypané surfaři. Kdo by čekal, že právě v Peru je jedna z nejsilnějších surfařských scén z celé Jižní Ameriky. Tím ale návštěva moře nekončí. Kousek za Limou nahlédneme do záchranné stanice pro mořské živočichy a v rezervaci Paracas poznáme divokou přírodu pobřeží. Rezervace zahrnuje část poloostrova, pobřežní oblasti i tropické pouště a je jednou z nejstarších mořských rezervací v Peru. Pokrývá jedinečný oceánský ekosystém obývaný vzácnými mořskými živočichy a ptáky. Nedaleké ostrovy Ballestas nabízejí početné kolonie lvounů a tučňáků a díky tomu dostaly neskromnou přezdívku – peruánské galapágy chudých. V díle samozřejmě nezapomeneme nahlédnout i pod pokličku peruánské kuchyně. Zjistíme, jak se dělají nejoblíbenější národní jídla jako jsou třeba Ceviche (syrové ryby naložené ve šťávě z limetek) či oblíbené Cuy neboli morče. Ve městě Ica pak poznáme i výrobu nejproslulejšího peruánského alkoholu Pisco.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

72. 

Na cestě po Luzonu

Autor: Sehnalová Lucie Matějíčka
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem se tentokrát vydáme za domorodými kmeny žijícími v severní části filipínského ostrova Luzon... Část cesty po severním Luzonu patří mezi deset nejhorších na světě, tak snad dorazíme v pořádku. Navštívíme zřejmě nejstarší kmen žijící na Filipínách. Lidé z kmene Aeta původně obývali oblast kolem sopky Pinatubo. Ta ale svým ničivým výbuchem v roce 1991 své okolí zdevastovala a tisíce lidí vyhnala z jejich domovů. Část kmene Aeta našla své nové útočiště nedaleko města Camiling, kam se za nimi vydáme, abychom poznali jejich zvyky, uctili bohy a zjistili, co znamenají jizvy na jejich tělech. Jinak se zdobí druhý kmen, který v horské oblasti navštívíme. Kmen Kalinga už odedávna používá tetování, aby tak dal najevo, že jeho nositel někoho zabil. Jak je to s tetováním u bývalých lovců lebek dnes, to se vydáme zjistit za staletou tatérkou a národní umělkyní Whang Od.

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste

75. 

Na cestě po Malawi

Autor: Horký Petr
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do jezerního království akvarijních rybiček, na utajené čajové plantáže a tabákovou burzu bez počítačů... Uzoučká zemička ve tvaru žížaly ležící mezi Mosambikem, Zambií a Tanzanií je vlastně jen pobřežím kolem třetího největšího afrického jezera Malawi. Jeho jméno zná snad každý akvarista na světě, neboť většina sladkovodních rybiček roztroušených po celé zeměkouli pochází právě z tohoto jezera, které je domovem zhruba 500 rybích druhů. Dalšími významnými exportními artikly jsou tabák a čaj. Přesto Malawi patří k nejchudším zemím světa. Má však tři hlavní města – to současné, bývalé koloniální a obchodní. Mluví se tam čtyřiceti domorodými jazyky, ale tím úředním je angličtina. Kromě ní spojuje obyvatele i láska k fotbalu. Turisté nepřijíždějí zrovna v hojném počtu a všichni míří do Národního parku Liwonde v povodí stejnojmenné řeky. Čistě statisticky tam každých dvacet metrů potkají hrocha.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

77. 

Na cestě po Manchesteru a Liverpoolu

Autor: Müller Václav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po unikátních městech anglického severozápadu. Začala tam průmyslová revoluce a fotbalové kluby patří k těm nejlepším. A právě odtud pocházejí největší talenty populární hudby všech dob. Nezaměnitelnou atmosféru Manchesteru tvoří mix viktoriánského šarmu, deště a lidí v ulicích, kavárnách i na zastávkách tramvajové rychlodráhy Metrolink. Svůj díl přidávají i fanoušci Manchesteru United. Už čtyři hodiny před zápasem proudí davy směrem na stadion Old Trafford. Významné stavby odkazují na rozmach města v éře průmyslové revoluce v 17. a 18. století. Ve vůbec nejstarší veřejné knihovně anglicky mluvících zemí, Chetham Library, vznikaly zárodky jiné revoluce – bolševické. Právě tam totiž Marx s Engelsem čerpali vědomosti pro svá příští díla. Peklem na zemi nazval Bedřich Engels práci v továrnách na bavlnu a život kolem nich. V současném Manchesteru jsou z továren kanceláře, ale také třeba filmová studia či rockové kluby. Navštívíme jeden z nejslavnějších – Factory. Třešinkou na urbanistickém dortu města je malebné přístaviště kanálu, Castlfield, kde už dávní Římané postavili pevnost. Do Liverpoolu přijedeme na legendárním přívozu po řece Mersey. Navštívíme soustavu mokrých doků Albert Docky, dále Čínskou čtvrť, jejíž brána je největší na světě mimo Čínu. Prohlédneme si také impozantní Liverpoolskou katedrálu, pátou největší na světě. A závěr bude patřit legendárním Beatles.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

78. 

Na cestě po Maramureši

Autor: Vašíček Roman
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na rumunskou tancovačku, veselý hřbitov a za unikátními dřevěnými kostely... Jen málokde v Evropě ještě najdete kraj, kde by lidé poměrně běžně chodili v tradičním krojovém oblečení. V Maramureši tomu tak je. Starosvětskou atmosféru této rumunské župy dotvářejí dřevěné kostely, z nichž osm je zapsáno na seznamu kulturního dědictví UNESCO. I když kolem hlavního města Baia Mare funguje těžařský průmysl, jde převážně o zemědělskou oblast, kde také nefalšovaní bačové každý rok na jaře vyhánějí svá stohlavá stáda do maramurešských kopců. Děje se tak většinou v období kolem pravoslavných velikonočních oslav, které jsou v Maramureši vysoce autentickým zážitkem. Návratem do starých časů je i působivá jízda parní úzkokolejkou údolím horské řeky Vaser, která je pojmem i pro české vodáky.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

80. 

Na cestě po Mauriciu

Autor: Soukup Jan
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě na perlu Indického oceánu, ostrova proslulého obřími lekníny, korálovými útesy a tropickou zvířenou... Bůh prý nejdříve stvořil Mauricius a teprve pak se jeho obrazem inspiroval při stvoření ráje. Tak to alespoň po návštěvě ostrova, ležícího v srdci Indického oceánu, napsal slavný americký spisovatel Mark Twain. Právě tenhle slogan naláká každý rok k návštěvě mnoho turistů, kteří většinu času tráví v tyrkysově zbarveném moři nebo na procházkách bohatou přírodou. Nejslavnější květinou ostrova je obří leknín, který prý na vodě udrží i malé dítě. Tuto zvláštní rostlinu můžete na ostrově spatřit dodnes. Stejně jako filatelistickou ikonu Modrého mauricia. Pták dodo sice také patří k symbolům země, ale poslední živý exemplář tu byl naposledy spatřen začátkem osmnáctého století.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

81. 

Na cestě po Mustangu

Autor: Kallus Otto
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po téměř zapomenutém království v obklopení himálajských vrcholů... Tajemné království Mustang, ležící mezi Nepálem a Čínou v obklopení osmitisícových himálajských vrcholů, se po letité izolaci před ostatním světem pomalu otevírá. První informace o Mustangu přinesl až v 70. letech minulého století francouzský cestovatel Michel Peissel. Obyvatelé nepřístupného území izolovaného himálajskými velikány se v minulosti dokázali ubránit i dobře vycvičeným válečným Gurkhům. Zároveň tudy vedly důležité obchodní cesty, kudy proudily zejména tibetské karavany se solí z náhorních jezer. To vše napomohlo tomuto království zachovat si nezávislost a suverenitu. Na území o rozloze cca 1000 čtverečných kilometrů žije několik tisíc obyvatel převážně tibetské národnosti. Lidé si zde stále uchovávají své původní tradice. Žijí přirozeným způsobem života bez moderních technologií, chléb pečou na starých parabolách pouze s využitím slunce. Pěstují pohanku, k jídlu si nejčastěji připravují tradiční pokrm tsampa nebo dal bath, které vaří na ohni a k jeho rozdělávání jim slouží suchý zvířecí trus. Kulturní i společenský život se zde soustředí kolem buddhistických klášterů a krajina tohoto území je plná svatyní i poustevnických obydlí ve skalách.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

82. 

Na cestě po Nairobi

Autor: Síbrt Radovan
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na safari s kulisou velkoměsta, do chudinských čtvrtí i krásných koloniálních vil a na masajský trh, kde se vyrábějí boty z ojetých pneumatik... Původně železniční stanice uprostřed pustiny a stanový tábor, z kterého se během jednoho století stala jedna z nejvýznamnějších afrických metropolí. Základy keňského hlavního města spadají do konce 19. století, kdy vedle nedalekého potoka vzniklo železniční depo. Masajové potoku říkali Uaso nairobi (chladná voda), odtud dnešní název. Slavné časy železnice dnes připomíná muzeum, kde je vystaven i vlak, kterým přijížděla do Nairobi Meryl Streepová ve velkofilmu Vzpomínky na Afriku. Současná podoba města zahrnuje gigantické chudinské čtvrti, skládku ovládanou drogovými gangy i nádherné koloniální vily. Firma Baťa tu otevřela továrnu už ve třicátých letech, ale nejlevnější boty se zde vyrábějí z ojetých pneumatik a kupují na tržištích. Nairobi je město nespočtu sociálních problémů jako je přelidnění, kriminalita a špatné životní prostředí, přesto řada náznaků dává najevo, že se jednou může stát moderním centrem afrického kontinentu.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

83. 

Na cestě po Nigde

Autor: Kučera Mojmír
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do turecké provincie, kde si lidé při pozdravu dělají boule na hlavách, za kobercovými dílnami, kamennými kapucemi a plačtivými stromy... Nigde je zapadlá provincie v centrální Anatolii ve střední části Turecka. Zemědělská oblast žije svým poklidným životem muslimského venkova, který slouží převážně jako bramborová zásobárna více než osmdesátimilionové země. V mnoho ohledech je kraj baštou staletých tureckých tradic, ať už jde o neustálé vychutnávání silného čaje a kávy, zahálku v parních lázních či neustávající činnost kobercových manufaktur. Na severu se nacházejí bizarní útvary skalnaté Kappadokie, které připomínají obrovské kamenné kapuce a jsou hlavní atrakcí regionu. Turisté se ovšem musí připravit na zvláštní krajovou specialitu, kterou je pozdrav dvojím sražením hlav ne nepodobný dvojitému francouzskému polibku. Na důkaz přátelství se muži dotýkají spánky, což při troše vřelosti může mít za následek pořádné boule.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

84. 

na cestě po novozélandském canterbury

Autor: Müller Václav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po kouzelné zemi rozsáhlých plání, osamělých hor, jezer, průsmyků a vodopádů, kde jedinou stinnou stránkou jsou častá zemětřesení a další rozmary počasí. Krajina v Canterbury často svými oblými kopci připomíná skotské Highlands, místy zase švýcarské Alpy. Hřebeny kopců a hor se před řidičem majestátně tyčí po celou dobu jízdy a nikdy ho neopustí. V malebném přístavu Akaroa na jihu poloostrova Banks Peninsula navštívíme Obrův dům se zahradou, kterou zdobí extravagantní keramické sochy místní umělkyně Josie Martin. Z Kaikoury vyjedeme na moře za velrybami a delfíny. Kaikoura bohužel patří i mezi místa nejvíce postižená zemětřesením. Projevy přírody nemusí být ale vždy jen zhoubné. Lidé z městečka Hanmer Springs postavili kolem termálních pramenů lázně a koupaliště. Nejtragičtěji se pohyb seismických vln projevil v hlavním městě regionu a zároveň třetím největším městě Nového Zélandu, v Christchurch. Při zemětřesení v roce 2011 tam zemřelo 185 lidí a značná část města byla poničena. Jedním ze symbolů událostí se stala dočasná „kartonová katedrála“, postavená po neštěstí japonským architektem Šigeru Banem. Původní katedrálu zemětřesení napůl zničilo a lidé se dosud přou, zda ji opravit, nebo naopak nechat zbourat. Obnovu katedrály hlasitě obhajuje 85letý Ian Brackenbury Channell, známý jako oficiální čaroděj Nového Zélandu. Jeho podoba s Gandalfem Šedým z Pána prstenů je však prý čistě náhodná. Do legendární Středozemě se ale přece jen vypravíme. Konkrétně do jedné z mnoha lokací filmového zpracování Tolkienovy trilogie, na Canterbury Plain. Navštívíme i málo známé skalní útvary Clay Cliffs, připomínající pro změnu poetiku amerických westernů. V průsmyku Arthur’s Pass nás přivítá Lester, svérázný majitel unikátního retro hotelu z dob zlaté horečky. Podél jezera Pukaki pak vyrazíme k nejvyšší hoře Nového Zélandu: 3724 metrů vysoké Mount Cook, v maorštině nazývané Aoraki.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

86. 

Na cestě po novozélandském Coromandelu

Autor: Freiwald Jakub
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po dechberoucí přírodě poloostrova, který je domovem farmářů, umělců, zlatokopů a odlehlých komunit, jejichž obyvatelé žijí udržitelným způsobem života. 85 kilometrů dlouhý a 40 kilometrů široký poloostrov Coromandel leží v severní části Severního ostrova Nového Zélandu. Ve 13. století se u břehů poloostrova pravděpodobně vylodili polynéští migranti, kteří odsud započali osidlování obou ostrovů Nového Zélandu. Coromandel je pojmenovaný podle lodi britského námořnictva, která u jeho břehů zakotvila v roce 1820. Většinu rozlohy poloostrova tvoří hustá, neprostupná džungle. Kromě různorodých druhů flory tu najdeme také majestátní stromy Kaori, které patří k největším stromům na zeměkouli a v minulosti se tu také aktivně těžily. Nový Zéland je plný nejrůznějších přírodních skvostů a Coromandel jakoby představoval miniaturu téhle země. Pobřeží je lemováno nádhernými písčitými plážemi a pobřežní vody jsou velmi bohaté na různé druhy vodních živočichů. Ve velkém se tu například pěstují lahodné ústřice. Společně s rybáři se vydáme na moře a budeme pozorovat způsob, jakým se ústřice sklízejí. A poté nahlédneme i na samotnou farmu. Pod rukama zaměstnanců rodinného podniku za den projdou tisíce mlžů, kteří následně putují do obchodů po celém Novém Zélandu. Většina poloostrova je izolovaná a nejsou tu žádná větší města. Pouze pět měst má populaci obyvatel větší než 1000. Hlavní město Coromandel je jedním z nich. Stejně jako zbytek poloostrova je i tohle město rájem umělců a jejich stopy jsou patrné prakticky na každém kroku. Navštívíme také ikonickou železnici Railway Creek. Na Coromandelu se v minulosti těžilo zlato. První zlatá ruda na celém Novém Zélandu byla nalezena právě na poloostrově. Poloostrov se stal symbolem alternativního způsobu života. Hlavně v 70. letech tu byly na mnoha místech zakládány nejrůznější komunity lidí, kteří zde chtěli být blíže k přírodě. Komunita v Caruna Falls patří k těm nejstarším a nejzachovalejším. Místní lidé se vzdali soukromého vlastnictví a na rozlehlém pozemku žijí ve vzájemné pospolitosti. Mají soběstačné domy, vyrábějí si elektřinu a pěstují vlastní plodiny. Navštívíme dvě rodiny, které tu žijí od samého počátku fungování komunity. Čím více na sever poloostrova cestujeme, mizí postupně poslední známky civilizace. Asfalt na cestách se mění ve štěrk a strmé stráně okolních kopců jsou domovem krav a ovcí. Vydáme se proto na jednu z místních farem.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

87. 

Na cestě po ostrově Lewis a Haris

Autor: Müller Václav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po největším ostrově skotských Vnějších Hebrid, za divokou přírodou a prastarou historií, kde si lidé dodnes důvěřují natolik, že ani nezamykají své domy... Lewis a Harris má dvě jména, přesto se jedná o jeden ostrov. Proč má dva názvy, to nikdo s určitostí nedokáže říct. Odlišnost obou částí je ale patrná. Menší Harris je divočejší, členitější, s mnoha kopci i nádhernými plážemi. Žije tam méně lidí než na Lewisu a více tam mluví skotskou gaelštinou, prastarým jazykem původních obyvatel. Na Harrisu navštívíme rodinu námořníka na penzi, podíváme se do místní galerie uprostřed ničeho a setkáme se možná s nejmladším tkalcem proslulého harris tweedu na ostrově. Největší atrakcí na Lewis jsou určitě megalitické kruhy, známé jako Calanais Standing Stones, které postavili první obyvatelé ostrova asi před pěti tisíci lety. Od nich se vydáme na ostrov Great Bernera, kde dobrovolníci postavili repliku domu z doby železné. Kousek odtud se na jedné z pláží zúčastníme fotografického workshopu na téma, jak zachytit tu nejkrásnější scenérii. Nevynecháme ani hlavní město Stornoway a nejstarší udírnu ryb. Na cestě jsme potkali i bývalou psychiatričku a hráčku na cello z Walesu, která se rozhodla usadit mimo ruch velkoměsta a založit farmu velice neobvyklých zvířat, nebo strojírenského inženýra z Anglie, který si postupně na Lewis převezl celou dílnu, včetně modelu parní lokomotivy vlastní výroby. Lewis a Harris v posledních letech proslavily detektivní romány Petera Maye. Ty si připomene v historické vesnici Gearrannan Blackhouse Village, nebo prostřednictvím příběhu o slavných šachových figurkách z ostrova Lewis.

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

88. 

Na cestě po ostrově Madeira

Autor: Kábele Tomáš
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě do ráje cestovatelů, do srdce Atlantického oceánu na ostrov věčného jara, do svérázných rybářských osad, na divoké pobřeží rozeklaných útesů, za originální vinařskou produkcí i gurmánskými specialitami... Souostroví Madeira je sopečného původu. Skládá se ze čtyř ostrovů, ale obydlené jsou jen dva – Madeira a menší Porto Santo. Její ostrovy jsou vrcholy starých podmořských sopek. Vytváří tak jedinečnou dramatickou přírodní scenérii uprostřed Atlantického oceánu. Sopka Pico Ruivo (1862 m n. m.) je zároveň nejvyšší horou ostrova Madeira. Madeira byla známá již Římanům a znovuobjevili ji Portugalci. Ostrovy osídlili v roce 1418. Souostroví je také známé jako koridor, kterým proplouvají velryby. Dnes je výlet za pozorováním velryb turistickou atrakcí, avšak v minulosti byl jejich výskyt výnosným byznysem. Ostrovy byly v minulosti také výspou pěstování cukrové třtiny v Atlantickém oceánu, do dnešních dob přetrvala s ní spojená výroba unikátního madeirského rumu, který je proslulý mezi znalci tohoto lahodného moku po celém světě. Stejně tak jako rum i víno z Madeiry si pro svůj nezaměnitelný buket získalo věhlas. Ostrov je mimo jiné jedinečný tím, že se zde mění podnebné pásy v závislosti na nadmořské výšce. Zatímco u pobřeží se pěstují tropické plodiny jako banány, se stoupající nadmořskou výškou se ochlazuje a v pásmu od 1000 m n. m. se vyskytuje vzácný vavřínový prales. Všudypřítomná vůně oceánu, rybářská městečka, poklidný způsob života a exotický ráz krajiny v centrálních částech hornatého ostrova vytváří z ostrova ráj cestovatelů, kteří chtějí na malé ploše zažít maximum.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

89. 

Na cestě po Ouro Pretu

Autor: Kábele Tomáš
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do starobylých hornických měst v Brazílii za hledači diamantů, tančícími bojovníky a k výrobcům národní kořalky... Tento brazilský region se rozkládá na území o rozloze velké jako Francie. Bohatá historie a geografické uspořádání s pohořím dosahujícím takřka tří tisíc metrů nabízí zcela jiný pohled na Brazílii než jen optikou deštného pralesa, pláží a bezstarostného života. Těžilo se tu zlato i diamanty, a působivý kraj tak mohl být skutečným ekvivalentem bájného Eldorada. Zdejší krajinou každý den brouzdají amatérští hledači a věří, že se jim podaří najít věhlasný "císařský" topaz. Právě díky těžbě vzácných nerostů region bohatl, o čemž svědčí především barokní nádhera kostelů ve městě Ouro Preto, které je zapsané na prestižním seznamu UNESCO. Nicméně i okolní hornická městečka, která dnes žijí poklidným až ospalým životem, ukrývají netušené poklady.

Přidáno: 07 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

90. 

Na cestě po Paříži

Autor: Počtová Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem na cestě po nejromantičtějším městě světa, po hlavním městě módy, po metropoli světel a lásky a pokladnici umění a architektury... Paříž je hlavním a největším městem Francie a zároveň také nejkrásnějším městem této země. První zmínky o Paříži pocházejí z roku 300 př. n. l. V té době byl osídlen pouze malý ostrov na řece Seině, na kterém žil keltský kmen Parisiů. Odtud pravděpodobně pochází i dnešní název města – Paříž, které proslulo svou pověstí nejromantičtějšího místa na světě. Paříž navštěvuje zhruba 20 miliónů turistů ročně, a přitom má přibližně 2,2 milionu obyvatel. Přesto patří k nejlidnatějším městům Evropy. Rozloha Paříže je něco kolem 1 200 km2. Nejvyšším bodem Paříže je kopec Montmartre, který má 129 metrů nadmořské výšky. Význam slova Paříž podle historických pramenů znamená buďto kotel nebo také pracující muž. Avšak od 20. století je Paříž známá také pod slangovým názvem Paname. Jen těžko najdete město, které by procházelo takovými neustálými proměnami. Hlavní řekou města je Seina, která významně ovlivňuje život města už od jeho vzniku. Řeka rozděluje město přirozeně na dvě části. Její délka na území města Paříže činí téměř 13 km. S Paříží jsou spjaty i ikonické památky, které zná téměř každý, i ti, co tam nikdy nebyli. Katedrála Notre-Dame, Eiffelova věž, Muzeum Louvre, Ostrov svatého Ludvíka, či bájný umělecký Montmartre s bazilikou Sacré-Coeur.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

91. 

Na cestě po Pays de la Loire

Autor: Potočný Tomáš
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem podél francouzské řeky za gigantickým mechanickým slonem, čokoládovou střešní krytinou a vinařem, který se stal hrdinou komiksu... Pays de la Loire je jedním ze sedmadvaceti regiónů Francie. Nachází se na západě země a jeho název v překladu znamená země Loiry, tedy nejdelší francouzské řeky, která dala novému území jméno. Její břehy lemuje nespočetný počet hradů a zámků s nádhernými zahradami, naše putování se však nespokojilo pouze s objevováním šlechtických sídel. Neméně působivou turistickou atrakcí je dnes město Nantes, průmyslové centrum kraje s velkým říčním přístavem, které v současné době zažívá nebývalý kulturní rozkvět. Za to vděčí především svému nejslavnějšímu rodákovi, spisovateli Julesovi Verneovi, jehož inspirovala k jeho tvorbě industriální scenérie i lodě se zbožím z exotických krajin. Z jeho odkazu dnes čerpá například neuvěřitelná mechanická zoologická zahrada. Region kolem řeky Loiry je i proslulou vinařskou oblastí, která má své celebrity. O tom vás přesvědčíme návštěvou u světově uznávaného vinaře, který se nedávno stal komiksovou postavou.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

92. 

Na cestě po Penangu

Autor: Nešlehová Markéta
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po malajském ostrově, kde potkáme staré koloniální uličky i mrakodrapy, navštívíme tradiční dílny i sad plný tropického ovoce... Penang je malajský ostrovní stát, jehož metropolí je město George Town, v jehož uličkách najdeme čilý obchodní ruch i koloniální architekturu. Historicky jsou tu doma Malajci, ale většinou tu žijí Číňani. Typické je pouliční vaření lahůdek přímo před očima, barevné dorty a dřevěné štíty obchůdků. Řemeslníka, který tyto štíty ze dřeva vydlabává, navštívíme v jeho dílně. Uvidíme také výrobu vonných tyčinek a tropický ovocný sad uprostřed džungle. Chatrče na molech na pobřeží dnes patří ke kulturnímu dědictví UNESCO, za nimi se však tyčí k nebi moderní věžáky svědčící o prosperitě města zaměřeného na moderní technologie.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

93. 

Na cestě po Písecku

Autor: Kop Martin, Olivová Jana
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem navštívíme zlatokopy na Otavě, plovoucí chatky na Orlíku, legendami opředený mystický hrad Zvíkov a také kdysi zakázanou luxusní rekreační oblast pro „vládní činitele“. Žižkova mohyla nedaleko Sudoměře připomíná chrabré a lstivé vítězství husitských vojsk. V úspěšné bitvě sehrál důležitou roli místní rybník. Na Písecku se vůbec všechno točí kolem vody. V obci Kestřany na zlatonosné Otavě se třeba scházejí partičky zlatokopů. Dnes už jen pro zábavu, ale kdysi to byla regulérní živnost. Také legendami opředený hrad Zvíkov je ze všech stran obklopen vodou a na nedalekém zvíkovském mostě je zase nejvyhlášenější místo pro bungee jumping u nás. Hausbóty už možná mají časy své největší slávy za sebou, ale jejich majitelé, kteří kotví na Orlické přehradě, na své plovoucí chatky nedají dopustit. Stejně tak asi kníže Schwarzenberg na svůj kouzelný zámek Orlík. Luxus funkcionalistických vil u přehradní nádrže si v uzavřené rekreační zóně užívala i dřívější smetánka. A s vodou koneckonců souvisí i soutěž dobrovolných hasičských sborů.

Přidáno: 03 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

94. 

Na cestě po poloostrově Izu

Autor: Milota Lukáš
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za nejlepším wasabi, za tajemnými svatyněmi na skalnatém pobřeží, přes bizarní kabinet kuriozit až do města Atami na hodinu tance a hudby v tradiční škole gejš. Hornatý, tektonickou činností vzniklý poloostrov Izu, vyčnívající jihovýchodně z ostrova Honšú, leží asi dvě hodiny jízdy autem od hlavního města Japonska, Tokia. Dnes je součástí prefektury Šizuoka. Nachází se zde bezpočet rybářských vesniček s dramaticky členitým pobřežím, lákajícím k šnorchlování nebo surfingu. Klikaté stezky Izu se staly předlohou mnoha děl japonské literatury. Rádi sem jezdili světoznámí spisovatelé Jukio Mišima nebo Jasunari Kawabata, který děj svého románu Tanečnice z Izu situoval právě do zdejší soutěsky Amagi, proslulé známými vodopády. V šedesátých letech 20. století bylo Izu se svým letoviskem Atami jednou z nejoblíbenějších turistických destinací v Japonsku, o čemž svědčí mnoho restaurací a kaváren z těchto let. Izu je také důležitou zemědělskou oblastí – v hlubokých horách jsou rozesetá terasovitá políčka s křenem wasabi, rostoucím pouze v nejčistší horské vodě. Z kamenolomu Kanó se loděmi vozil kámen až na stavbu sídla šóguna. Zdobí také město Šimodu, kde kdysi kotvil americký komodor Perry, aby navázal diplomatické vztahy s Japonskem. Dodnes tu působí holič, jehož služby vyhledával spisovatel Mišima. V nedalekém Kisami manželé Kawai loví místní měkkýše, ale také sklízejí rýži tradičním způsobem. Ti bohatší na poloostrově dávali odedávna své jmění najevo specifickou architekturou, jejíž štukový vzor na břidlici připomíná těla sumýšů. V městě Numazu navštívíme otce s dcerou, jež během svátku Obon vítají duše zemřelých. V zákulisí největšího domu gejš v Atami a kdysi v celém Japonsku zkouší mladé adeptky tradiční tanec a hru na šamisen pod vedením největších mistrů. Na východním pobřeží ležící kabinet kuriozit vede záhadná Séra-čan...

Přidáno: 24 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste

95. 

Na cestě po Rattanakiri

Autor: Nešlehová Markéta
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem kambodžskou džunglí za áriemi gibonů, hledači drahých kamenů a do chatky lásky... Rattanakiri je jednou z nejméně rozvinutých kambodžských provincií. Na území o velikosti Středočeského kraje žije sotva 150 000 obyvatel, většina z nich v malých vesnicích, kde praktikují pravěký model zemědělství ve stylu „kácej a vypal“. Především v horských částech provincie byste marně hledali buddhistické svatyně. Tamní lidé pořád věří v moc přírodních duchů a udržují svébytné, byť mnohdy velmi kuriózní tradice. Z části neprobádaná džungle patří divoké zvěři, i když stále větší prostor získávají těžaři a pěstitelé kaučuku.

Přidáno: 20 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

96. 

Na cestě po Roatánu

Autor: Svátek Daniel
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem po honduraském ostrově, který může za pár let vypadat jako česká zámořská kolonie a který je i místem jako stvořeným pro svérázné umělce s bujnou fantazií... Ostrov Roatán se nachází v Karibském moři a je nejrozlehlejším ze všech honduraských ostrovů. První zmínka o něm se datuje k roku 1502, kdy sem dorazil Kryštof Kolumbus při jeho čtvrté a poslední cestě na nový kontinent. Ve středověku pak Roatán sloužil kvůli obtížnému přístupu k pobřeží přes mohutné korálové útesy jako úkryt pro anglické, francouzské a holandské piráty. Ještě před deseti lety nevedla přes ostrov ani asfaltka a jezdilo se zde leda na koních. A samozřejmě na lodičkách. Vodní taxi tu ostatně funguje dodnes. Za posledních deset let se však Roatán změnil více než za pět století od svého objevení Evropany. I tak ale stále zůstává jedním z posledních málo dotčených karibských rájů, zvláště pro okouzlené Čechy, kteří zde zakládají vlastní vesnici. A stejně tak pro svérázné umělce s nevyčerpatelnou fantazií, kteří zde čerpají inspiraci.

Přidáno: 27 Srp 2024
Pro stažení se přihlaste

98. 

Na cestě po Samoi

Autor: Jindra Jaroslav
Kategorie: Cestopisy, Dokumentární filmy, Na cestě
Staženo:
Anotace:

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem do daleké ostrovní země v jižním Tichomoří, kolébkou polynéské kultury, za posvátnou starověkou marae, za bájemi a mohutnými vodopády padajícími z nebes do hlubokých pralesů a pohádkovými korálovými lagunami... Malá ostrovní země v jižním Tichomoří a kolébka polynéské kultury díky uměle posunuté mezinárodní datové linii jako první na světě vítá nový den. Posvátná starověká marae, rodinné vztahy a významné životní události zachycené vytetovanými symboly na kůži každého zdejšího muže a ženy, polynéské báje a příběhy, mohutné vodopády padající z nebes do hlubokých pralesů, pohádkové korálové laguny lemované kokosovými palmami a bizarní hroby předků u vchodu do každého domu, taková je dnešní Samoa. Tradiční způsob života je založen na Fa’a Samoa, což je unikátní kultura, kde jedinec neznamená nic. Rodina společně s vírou a tetováním tvoří základní pilíře života. Lidé tráví většinu času v širší rodině v tradičním domě fala, který podobně jako evropské altánky postrádá stěny, zato však dává stín a chrání před deštěm. Za posledních sto let postihlo Samou několik přírodních katastrof, od erupce vulkánu Maravanu, který zaplavil lávou mnoho vesnic na ostrově Savaii, po cyklony Ofa a Val, či ničivou vlnu tsunami. I přesto si Samoa zachovala podobu tropického ráje, ve kterém žijí usměvaví a vstřícní lidé.

Přidáno: 22 Říj 2024
Pro stažení se přihlaste