Postůj, okamžiku, jsi tak krásný... Dokument (2007). Režisérská legenda Antonín Moskalyk. Na jeho filmy, televizní seriály a bohatý život vzpomínají: příbuzní, T. Töpfer, K. Smyczek, E. Pardus
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Postůj, okamžiku, jsi tak krásný... Dokument (2007). Režisérská legenda Antonín Moskalyk. Na jeho filmy, televizní seriály a bohatý život vzpomínají: příbuzní, T. Töpfer, K. Smyczek, E. Pardus
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
V dokumentu z cyklu Příběhy slavných zavzpomínáme na Bohuše Záhorského a Vlastu Fabianovou. Jejich soukromé osudy se nejdříve odvíjely každý zvlášť, až ve zralém věku se začaly odehrávat společně. Byli jako voda a oheň, dvě bytosti…Číst více
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Dokument ČR (2001). Umělecká i životní dráha velké české herečky. Vzpomínají: V. Vydra, J. Hlaváčová, L. Skořepová, R. Lukavský, L. Munzar, J. Kačer a další. Nabízíme další díl úspěšného dokumentárního cyklu mapujícího významné osobnosti českého kulturního a společenského života, kterým osud přichystal řadu nečekaných překážek. Dnes máte možnost pohlédnout na život i smrt velké české herečky Dany Medřické. Připomenout si ji můžete v ukázkách z nezapomenutelné tvorby a ve vzpomínkách V. Vydry, J. Hlaváčové, L. Skořepové, R. Lukavského, L. Munzara, J. Kačera a dalších.
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Buďte pozdraven, pane Jouda! Dokument (2006). Jaký vlastně byl popleta a bavič v typickém kloboučku Felix Holzmann? Vzpomínají příbuzní, F. Budín, L. Lipský, K. Gott, V. Maurer a další. V cyklu Příběhy slavných máte možnost zhlédnout dokument režiséra Václava Kučery o komikovi s nezaměnitelným zjevem i hlasem, Felixi Holzmannovi. Kulaté černé obroučky brýlí bez skel, pomačkaný klobouk, šátek, ošuntělý plášť, nechápavý pohled a tak trochu "dlouhé vedení", to je nezaměnitelná kombinace propriet a výrazových prostředků, která byla v 70. a 80. letech vrcholem každé správné televizní estrády. Jaký ale byl Holzmann ve skutečnosti? Jak se choval v soukromí, jaké měl koníčky, jak pracoval? Kdo byl ten, jak sám sebe nazýval, "přiblblík"? Na jednoho z našich největších komiků předrevoluční i porevoluční éry vzpomínají I. Petrichová, K. Poláková, B. Greif Holzmannová, F. Budín, J. Suchý, O. Suchý, L. Sobota, L. Lipský, K. Gott, V. Just a další.
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Osudy spisovatele a scenáristy Jana Procházky byly složité, rozporuplné i typické pro dobu, v níž žil. Rolnický synek z Ivančic vystudoval zemědělskou školu a po krátkém šéfování na mládežnickém statku se stal placeným funkcionářem svazu mládeže. V polovině padesátých let se začal více věnovat psaní a již první prózy ukazovaly výrazný talent. Od roku 1959 pracoval na Barrandově jako dramaturg a vedoucí skupiny a napsal scénáře, většinou podle vlastních próz, k výrazným filmům, angažovaným, ale i velmi kritickým a kontroverzním: Ať žije republika, Kočár do Vídně nebo Noc nevěsty. Od začátku šedesátých let byl členem ÚV KSČ a patřil k tzv. reformnímu křídlu, i když byl osobním přítelem Antonína Novotného. Rok 1968 byl pro něj zlomový i osudný. Po okupaci byl film Ucho, kde zúročil i odhalil kontakty se stranickými špičkami, sice natočen, ale okamžitě zakázán. Procházka se ihned stal nepřítelem socialismu a zřejmě i to přispělo k předčasnému konci jeho života.
Přidáno: 05 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste
Janinka. Dokument (2011). Výrazná herecká osobnost Národního divadla, pozoruhodná žena Jana Březinová a její osudy v ukázkách a vzpomínkách manžela, dcery, Z. Machové, V. Polesného, J. Jakubiska, A. Švehlíka, P. Nového, K. Sidona a dalších. Labutí šíje, hluboce pronikavý pohled, klasická krása a velmi pohnuté osudy. To byla herečka, ale i talentovaná výtvarnice Jana Březinová. Jako maličká ztratila maminku, která zahynula v koncentračním táboře. Stala se velmi oceňovanou herečkou, z Příbrami přešla do pražského Národního divadla, ale opravdu velké filmové ani televizní role se nedočkala. Zemřela příliš brzy, přesto zůstává v srdci své dcery, výtvarnice Venduly, svého muže Zdeňka Duška i mnoha přátel a také vděčných diváků
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Muž, který chtěl létat. Dokument (1997). Touha talentovaného herce po výškách tragicky ukončila jeho život. Na mimořádně nadaného umělce vzpomínají J. Kačer, J. Vostrý, K. Moučková, H. Čížková, přátelé i příbuzní. V dokumentu režiséra Marka Boudy přinášíme pohled na život jedné z nejosobitějších postav českého herectví sedmdesátých a osmdesátých let 20. století Jiřího Hrzána, který nás opustil před 35 lety. Od mládí byl náruživým příznivcem sportu, milovníkem výšek, temperamentním podivínem se sklony ke kaskadérství, romantikem i člověkem, který šel do všeho naplno a s otevřeným hledím. Na dráhu herce vstoupil už ve studiu E. F. Buriana, ale vše se plně rozvinulo až v Činoherním klubu. Na scéně Činoherního klubu pak Jiří Hrzán dospěl ve vynikajícího herce, který později upoutal i ve filmech pod vedením režisérů J. Krejčíka, V. Vorlíčka nebo O. Lipského. O jeho tragické touze po výškách a létání podává svědectví J. Kačer, J. Vostrý, K. Moučková, H. Čížková a další přátelé i příbuzní.
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
To byl Jiří Sovák Na velkého herce a mimořádného člověka, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 let, vzpomínají A. Schmitzerová, M. Horníček, S. Zázvorková, J. Bohdalová, J. Štěpnička a další (2000).
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Ecce homo Šebánek. Dokument (2009). Josef Šebánek, neherec - a přece slavný z několika legendárních filmů. Připomeneme si jej v ukázkách a vzpomínkách příbuzných, M. Formana, V. Matějky, M. Ondříčka, R. Jelínka a dalších. Mezi oblíbenými hláškami z českých filmů je řada takových, které si pamatujeme právě díky Josefu Šebánkovi. Jakkoliv jsou Příběhy slavných věnovány z velké většiny profesionálním kumštýřům, má tento neherec mezi nimi své oprávněné postavení. Po celý život byl spjat s Podskalím. Když byla území, kde bydlel, v rámci výstavby Vltavské kaskády zatopena, alespoň si jinde v Podskalí postavil chalupu, kde prožil konec svého života. Profesí byl řidič, ale od okamžiku, kdy jej do svých filmů objevil Miloš Forman, začal se tento zemitý chlapík objevovat i na plátně. Jeho syn i vnuk dodnes svou podobou i barvou hlasu vyvolávají u lidí reakce, z nichž je patrné, že táta Homolka i jeden z hasičů z Hoří, má panenko! jsou stále živí v paměti několika generací filmových diváků. Připomeňme si obyčejně neobyčejný životní příběh Josef Šebánka, tak jak jej vypráví jeho manželka, děti a vnoučata a vedle nich také M. Forman, V. Matějka, J. Papoušek, V. Křesadlová, R. Jelínek, M. Ondříček a další.
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Mefistův rytíř. Dokument (2008). Slavný skladatel a hitmaker a jeho tragický konec ve vzpomínkách příbuzných, K. Gotta, E. Pilarové, Y. Přenosilové, J. Černého, R. Hese a dalších. Sebevražda hudebního skladatele Karla Svobody zaplnila v roce 2007 na dlouhé týdny první strany bulvárních deníků. Zdálo se, že není nic, co by média při té příležitosti neprobrala. Televizní diváci si ale po zhlédnutí tohoto dokumentu nepochybně uvědomí, jak mnoho z jeho soukromí i tvůrčí dráhy ve skutečnosti neznali. Studium medicíny by možná přivedlo mezi bílé pláště dobrého lékaře. Karel Svoboda ale dal přednost hudbě. Nejdříve jako člen skupiny Mefisto, následně jako komponista, který složil pro řadu českých hvězd pop music hity, s nimiž vítězily na festivalech i u domácího publika. Jako jeden z mála se prosadil i v zahraničí a v devadesátých letech vložil svůj talent do služeb muzikálu. Precizní, pedantický, autor neopakovatelných melodií, které doprovázely televizní seriály a filmové pohádky, milovník obrazů a rychlých aut. Několikrát jej v soukromí zasáhla smrt nejbližších. Sám zvolil dobrovolný odchod ze života, který dodnes vyvolává řadu otázek. V dokumentu na něj vzpomínají R. Hes, K. Gott, V. Pizingerová, syn Petr, Y. Přenosilová, E. Pilarová, J. Černý, E. Kulhánek, J. Paulů a další.
Přidáno: 22 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Laďka Kozderková, vynikající herečka a zpěvačka, zářila na muzikálové scéně i v komediálních filmových rolích. Její pěvecké výkony, pedagogická činnost i přátelská povaha scházejí mnohým dodnes. Dokument o jejím životě i o statečném boji se zákeřnou chorobou.
Přidáno: 14 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Široká duše. Dokument (2006). Vynikající překladatel, dramaturg a svérázný herec Leoš Suchařípa ve vzpomínkách příbuzných, J. Kačera, P. Landovského, T. Fischerové, O. Vetchého a dalších. V cyklu Příběhy slavných dnes máte možnost zhlédnout dokument režiséra Tomáše Kábeleho o skvělém herci, dramaturgovi ale i překladateli Leoši Suchařípovi. V polovině šedesátých let ho přemluvil profesor Ivan Vyskočil, aby s ním v Redutě vystupoval v tzv. textappealových představeních. Mezitím učil i na Filosofické fakultě ruské divadlo. Zároveň nastoupil jako dramaturg do Činoherního klubu. Setkal se zde s Landovským, Skoumalem, Vodňanským, Fröhlichem, Vostrým, Kačerem a řadou dalších umělců. V Činoheráku začal působit i jako herec, vytvořil tu nezapomenutelné postavy ve hrách jako Bludiště, Revizor, Narozeniny, Zlatý kočár atd... Působení v Činoherním klubu patřilo spolu s obdobími v Činoherním studiu v Ústí nad Labem a v Divadle Na Zábradlí mezi jeho tři nejslavnější etapy. Na herce s nezaměnitelnou dikcí vzpomínají Helena Suchařípová, David Suchařípa, Táňa Fischerová, Jan Kačer, Bohumil Klepl, Pavel Landovský, Ivan Rajmont, Jiří Schmitzer, Tomáš Töpfer, Ondřej Vetchý, Ivan Vyskočil st. a další.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Tiché kroky. Dokument (2007). Nezapomenutelná Viktorka a výrazná herečka Libuše Geprtová ve vzpomínkách V. Peterkové, Z. Maléřové, J. Preissové, J. Přeučila, O. Vlacha, S. Zindulky a dalších. Její erbovní rolí byla Viktorka v televizním zpracování Babičky. Rodinnou historii Libuše Geprtové poznamenala brzká úmrtí na onkologická onemocnění, ani jí samotné se tento osud nevyhnul. Byla nekompromisní a nedokázala se podbízet. Pečlivě střežila své soukromí a citový život soustředila na jediného syna. Režisér Tomáš Kábele přisoudil příběhu o ní název Tiché kroky. Jakoby tím chtěl dát najevo všechno to, co přes temperament a exhibicionismus hereckého řemesla zůstalo většině lidí utajeno. O Libuši Geprtové hovoří Zuzana Maléřová, Jan Přeučil, Vlasta Peterková, Oldřich Vlach, Stanislav Zindulka, Jana Preissová, Cyril Höschl, Miloš Horanský a další.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Umanutec. Dokument (2008). Televizní i filmový režisér Ludvík Ráža v mnoha ukázkách z díla a vzpomínkách dcery Evženie, J. Hlaváčové, L. Munzara, V. Dlouhého, P. Hapky, M. Pittermannové, M. Zinnerové, M. Steinmasslové a dalších. Prosadil se jako televizní režisér, rád točil pohádky a historické filmy, v jeho biografii je uvedena řada cen ze zahraničních festivalů. Každý, kdo s ním pracoval, hovoří o jeho precizní přípravě a o nárocích kladených na perfektní realizaci vizuálního provedení i herecké složky. Někteří polemizují s jeho levicovými názory, jiní vyzvedávají jeho lidskost, včetně obdivuhodného rodinného zázemí. K posledním jeho režiím patří pohádka Sedmero havranů nebo historický film V erbu lvice. Na Ludvíka Rážu vzpomínají dcera Evženie, spolupracovníci, herci, muzikanti a přátelé P. Hapka, J. Adamová, J. Hlaváčová, M. Steinmaslová, E. Pittermannová, V. Dlouhý, J. Potměšil a další.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Sešívaný. Dokument ČR (2008). Hvězda Národního divadla i mnoha filmů a seriálů, slávista tělem i duší ve vzpomínkách a svědectvích J. Petrů, Č. Císaře, F. Filipa, D. Jedličky, J. Balvína, F. Veselého a dalších. Král Kazisvět z Princezny se zlatou hvězdou na čele, Koniáš z Temna a další podobné filmové postavy ze začátku jeho kariéry ho mohly předurčit k rolím osvědčených záporáků. Řada dalších příležitostí, které mu nabídlo divadlo, film a také televize, přispěla k tomu, aby prokázal rozsah svého talentu. Díky středostavovskému původu se zpočátku jevil jako adept pro některou z tzv. seriózních profesí. Původní jméno si změnil podle svého strýce, odbojáře. Ačkoliv jej nepřijali na konzervatoř, prosadil se v divadelních společnostech, kde mu nabízeli především komediální role. Později prošel řadou kamenných divadel, včetně vinohradského, až k metě nejvyšší, kterou byla Zlatá kaplička. Uvěřil obrodnému procesu na konci šedesátých let a patřil následně mezi ty, kteří museli účastí v normalizačních filmech a seriálech složit úlitbu oficiální moci. Díky filmu a televizním archivům jsou stále živé jeho role, včetně těch posledních ze seriálu Cirkus Humberto nebo z filmu V erbu lvice. Charakteristiku Martina Růžka vykreslují ve svých vzpomínkách a úvahách Čestmír Císař, Jan Rejžek, Jan Petrů, František Filip, František Veselý a další.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Jak jsem se zbláznil. Dokument (2001). Na pozoruhodného a oblíbeného spisovatele Otu Pavla vzpomínají bratři a synové, Arnošt Lustig a další. Spisovatel Ota Pavel (vl. jm. Otto Popper, 1930–1973) se proslavil zejména svými vzpomínkovými knihami Smrt krásných srnců a Jak jsem potkal ryby, řada čtenářů zná i jeho knihy ze sportovního prostředí Dukla mezi mrakodrapy či Plná bedna šampaňského. Byl nejmladším ze tří synů židovského obchodního cestujícího Lea Poppera. Ota Pavel miloval sport, v mladších letech hrál hokej i fotbal. Zpočátku působil jako sportovní redaktor v Československém rozhlasu, později psal do časopisů Stadion a Československý voják. V roce 1964, kdy byl jako reportér na zimní olympiádě v Innsbrucku, u něj propukla vážná psychická nemoc – maniodepresivní psychóza, s níž bojoval až do své předčasné smrti. Od roku 1966 byl v invalidním důchodu, i přes své časté pobyty v psychiatrických léčebnách však nepřestával literárně tvořit. V televizním portrétu na Otu Pavla vzpomínají jeho starší bratři Hugo a Jiří, syn Jiří, nevlastní synové Petr a Jan, ale také přítel Arnošt Lustig a Pavlovi ošetřující lékaři, uslyšíme i audiozáznam Pavlovy matky Hermíny i spisovatele samotného.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Andělé tě hlídají. Dokument (2000). Život a zmar velkého talentu divadelníka Petra Lébla. Jedinečné dokumentární záběry doplňují svými vzpomínkami P. Čtvrtníček, R. Holý, I. Janžurová, J. Ornest, F. Topol, I. Vyskočil a další. Divadlo bylo jeho osudem. Od patnácti let působil v amatérském divadelním souboru JELO nejen jako režisér, ale i jako herec, výtvarník a scenárista. Od samého počátku se projevoval jako mimořádný režisérský talent. Několikrát se marně hlásil na FAMU, nakonec byl přijat na DAMU, kde studoval obory režie, scénografie a autorské herectví, školu ale nedokončil. Dva roky po revoluci rozpustil svůj amatérský soubor a stal se režisérem na profesionálních scénách, nejprve v Divadle Labyrint, poté v Divadle Na zábradlí, kde byl uměleckým šéfem. Zde zažil svou vrcholnou éru. Svůj život ukončil dobrovolně ve 34 letech.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Tichý muž. Dokument ČR (2002). Na vynikajícího českého herce a vzácného člověka vzpomínají R. Hrušínský ml., J. Hrušínský, S. Beneš, R. Brzobohatý, J. Menzel, T. Pištěk, M. Kocáb, R. Lukavský a další. Pohledem režiséra Jordi Niubó si připomínáme klíčové životní situace velkého českého herce Rudolfa Hrušínského. Rozhovory s pamětníky doplňují autentické materiály z rodinného archivu, ukázky z filmů a divadelních představení. O své zážitky s tímto výjimečným člověkem se ve vzpomínkách podělí synové Rudolf Hrušínský ml. a Jan Hrušínský, dále pak Svatopluk Beneš, Radoslav Brzobohatý, Jiří Menzel, Theodor Pištěk, Michael Kocáb, Radovan Lukavský a další.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Klasik moderní české pohádky, tvůrce Rumcajse s Mankou i Křemílka s Vochomůrkou
Přidáno: 24 Srp 2021
Pro stažení se přihlaste
Dokumentární portrét hvězdy naší popové scény, která září už přes šedesát let. Největší hity, ukázky z filmů, výpovědi přátel.
Přidáno: 04 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste
V cyklu Příběhů slavných dnes máte možnost zhlédnout dokument režiséra Davida Urbana o mimovi Ladislavu Fialkovi. Pierot, tanečník v bílém kostýmu a s bílou tváří, výrazným obočím, a červenými rty patří k pantomimě jako symbol tajemství její tiché řeči, jako vypravěč velkých příběhů malé výrazné zkratky. Bývají to krátké etudy základních životních situací, lásky, radosti nebo zklamání. Fialka byl pierotem české moderní pantomimy. Klasická bílá maska, která jakoby na první pohled zakrývá detaily tváře, ale zároveň ještě zvýrazňuje to nejdůležitější na lidském obličeji, ta jednoduchá běloba na veselé i smutné pierotově tváři doprovázela Fialku asi v polovině jeho divadelních inscenací. Na otce moderní podoby klasické pantomimy vzpomínají příbuzní, kolegové a přátelé B. Fialková, Z. Kratochvílová, L. Kovářová, B. Hybner, J. Kaftan, V. Vodička a další.
Přidáno: 04 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste
Bróďa. Dokument ČR (2013). Nezapomenutelný a nenahraditelný český herec v mnoha ukázkách a vzpomínkách příbuzných, J. Satoranského, S. Zindulky, O. Havelky, R. Jelínka, V. Jasného, J. Menzela, K. Weinlicha, P. Taussiga a dalších. Miláček národa. Když mluvíme o Vlastimilu Brodském, není to přehnané tvrzení. Byl nesmírně oblíbeným hercem, nezapomenutelným rozhlasovým Hajajou. Výčet jeho filmových rolí by byl nekonečný, jmenujme jen některé tituly: Transport z ráje, Až přijde kocour, Bílá paní, Ostře sledované vlaky, Rozmarné léto, Farářův konec, Skřivánci na niti, Světáci, Všichni dobří rodáci a další. Za televizi: Uspořená libra, Tažní ptáci, Případ Platfus, Arabela. Třicet šest let strávil v Divadle na Vinohradech, kde rovněž zanechal nesmazatelnou stopu.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Solidní kluk. Dokument (2011). Výrazný i nenápadný herec a vášnivý filmový amatér Zdeněk Dítě v ukázkách z filmů i divadelních představení a ve vzpomínkách kolegů I. Deváté, R. Merunkové, D. Klapky, M. Hlavici, F. Laurina a dalších.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Slušňák mu sluší. Dokument (2010). Krakonošův hajný, tatínek z Takové normální rodinky, dlouholetý člen Divadla na Vinohradech a plachý muž Zdeněk Řehoř v mnoha ukázkách a vzpomínkách dcery, O. Brouska, T. Fischerové, V. Jordánové a řady dalších. Nenápadný, plachý a tak trochu tajemný. Vášnivý filatelista, chalupář, neuvěřitelných čtyřiačtyřicet let člen Divadla na Vinohradech. Role ušlápnutých, zakřiknutých, nenápadných mužů byly jeho doménou v televizi a ve filmu. Ovšem i pro lidi, kteří pobývali léta v jeho blízkosti, je nesnadné říci, jaký byl Zdeněk Řehoř vlastně člověk. Nikdy ho neprovázely žádné skandály, a jak nenápadně žil, tak i tiše odešel. Kromě jeho rolí zachycených na filmovém či televizním pásu ho připomíná i nenápadná tabulka na domě vedle brány v rodném Jičíně.
Přidáno: 23 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste
Rozdílní a přece dlouholetí kolegové, předčasně zemřelí populární muzikanti skupiny Rangers – Plavci, Antonín Hájek a Milan Dufek. Vzpomínají: příbuzní, kolegové a kamarádi... V šedesátých letech se vkusu publika zalíbila hudba country a s ní skupina Rangers. Její popularita kulminovala, když přišel srpen 1968. Jako Plavci museli změnit nejen název, ale měnil se i jejich repertoár. Když se v nové společenské atmosféře vrátili k původnímu názvu, už to bylo o něčem jiném a už jich také bylo o jednoho míň. Antonín Hájek, kapelník a basista, přirozená autorita, dobrý táta i kamarád. Většinu času trávil na venkovské chalupě, se svým prostředím splynul i zálibami. Když na konci roku 1989 zemřel, doprovázeli ho i kamarádi – dobrovolní hasiči. Milan Dufek, zpěvák, flétnista, textař. Vždy byl v popředí, ale vždy jakoby si musel dokazovat, že je stejně dobrý muzikant jako ostatní. Chalupařil stejně jako Antonín Hájek, přilnul ke své Vysočině, až do zralého věku rozvíjel sportovní záliby i nové příležitosti pro kapelu. Rád cestoval a z jedné daleké cesty už se nikdy nevrátil. V dokumentu kromě manželek a synů obou muzikantů hovoří také M. Černý, P. Nárožný, J. Vančura, M. Řihošek, J. Veisser, R. Tomášek, J. Kaleš a další.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
O životě a otaznících kolem příznačného konce velkého pábitele v mnoha archivních záběrech a vzpomínkách J. Abrháma, J. Menzela, J. Somra, I. Krobota, V. Justa a dalších (1998). Scénář a režie O. Sommerová. Nejpřekládanější český autor dvacátého století, jeden z nejosobitějších spisovatelů vůbec, se narodil před sto lety, 28. března 1914 v Brně. Jeho cesta do české literatury nebyla snadná, ani život neměl jednoduchý. Jeho konec po pádu z okna ortopedické kliniky v roce 1997 je dodnes trochu záhadný. Jeho dosud zcela živá stopa v moderní české literatuře je nepřehlédnutelná, stejně jako v kinematografii, vždyť podle Hrabalových próz vzniklo několik filmů, které rozhodně patří do zlatého fondu. Autor literárních předloh, spisovatel, který vytvořil originální vypravěčský styl, zjednodušeně zvaný pábitelství, se hodně inspiroval vlastním životem mnoha profesí i osudů – a v jeho stopách pátrala v roce 1998 dokumentaristka Olga Sommerová. „Až bude noc černá jako slunce a den, bílý jako měsíční svit. Bez prstů a bez úst zaťukám na obřadní síň. A bez hlasu pozdravím hlasitě ‚Dobrý den' a ‚Dobré poledne'. A ‚dobrý večer'. Avšak oni mi studenou jehlicí vypíchnou oči. A strašným políčkem protrhnou bubínky. Abych již své křestní jméno neviděl a neslyšel ve hlase tvém. Pak již nebude ani Bohumil, ani Hrabal. Ani Nymburk, ani Čechy, ani Evropa, ani svět. Snad jakýsi sen, který jsem zapomněl. Snad vůně polibku přes moře. Pokud živa budete, nezapomeňte, Studánko. Jak krásný je život!"
Přidáno: 20 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Podle staré legendy je šlechtický rod Rösnerů prokletý a žádný z jeho potomků nedožije 55 let. Ať už na podobné kletby věříme nebo ne, faktem zůstává, že Boris Rösner odešel ze světa v nejlepším věku, stejně jako dávno předtím jeho matka. Často rádi popřejeme sluchu tajemným proroctvím. Boris Rösner ovšem žádnou legendu nepotřeboval, on ji totiž sám vytvářel. Jeden z nejvýraznějších hereckých typů své generace na sebe od prvního okamžiku strhával pozornost divadelního, televizního i filmového publika. Divadlo bylo od mala jeho prostorem, ve kterém se pohyboval se samozřejmostí hereckého dítěte. Vystudoval DAMU a jeho velkým vzorem a učitelem byl Václav Voska. Stejně jako jemu, byla i Borisovi vlastní vysoká jazyková kultura, noblesa, přirozené sebevědomí, perfekcionalismus, obdiv žen i smysl pro herecké partnerství. Měl skvělé zázemí, které mu vytvářely manželka s dcerou, byl šikovný manuálně, pohybově nadaný, elegantní, patetický i drsný, když to vyžadovala role. Svou zkušenost předával mladším hercům jako pedagog na DAMU. To, i mnohem víc uvádějí ve svých vzpomínkách na něj manželka Alice, režiséři Miloš Horanský, Karel Kříž, Markéta Jahodová, Viktor Polesný, Michal Dočekal a Tomáš Vondrovic, kolegové Hanuš Bor a Jan Novotný i žáci Ondřej Kepka a Vanda Hybnerová.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Od prvních dětských kroků, přes rodinné zázemí, až k herecké kariéře se v portrétním dokumentu režiséra Jána Nováka rozkrývá osud krásné zelenooké herečky Evy Jakoubkové. Stanislav Zindulka přirovnal její duši k orosené pavučině, její přátelé mluvili o světle, které ji provázelo. Kontroverzní vztah k otci, okouzlení staršími muži, velká empatie vůči slabým a nemohoucím, důvěřivost a bohémství, které se nejvíc rozvinulo v manželství s Petrem Novákem – to jsou základní momenty její charakteristiky, ve svých vzpomínkách je zmiňují Hana a Petr Ulrychovi, John Bok, Eva Miláčková-Vildmanová, Radka Dulíková, Karel Richter, Stanislav Zindulka a další z řady přátel i kolegů.
Přidáno: 19 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Její hlas a jazzové cítění prý obdivovala i velká Ella Fitzgerald. Neuvěřitelný talent, neskutečný zpěv – a život zčásti promarněný díky původu, náhodám, povaze i svéráznému chování… Kdyby žila jindy nebo jinde, byla by hvězdou na jazzovém i šansonovém nebi. Na tom malém českém září i dnes. Zůstalo po ní pár desek, všechny z nich se dají označit slovem kultovní, a pár tisíc pamětníků jejích koncertů či vystoupení. Když v roce 1968 přijela do ostravského divadélka Waterloo, básnil přímo na místě jeden z protagonistů, nedlouho nato zavřený, jako celé Waterloo: Hraj, Edo, začala nám éra nová – vždyť je tu Eva Olmerová. Dodnes vzpomínáme. Pro ty mladší může být dokument i kapitolou z kulturních dějin, v nichž má její jméno nezastupitelné místo.
Přidáno: 05 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste
Na nezapomenutelného Ludvu Homolku, tedy plachého a uzavřeného herce Františka Husáka vzpomínají H. Růžičková, J. Kačer, J. Menzel, J. Přeučil, P. Landovský, O. Zoubek a mnozí další.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
František Smolík začínal v kočovných a venkovských divadlech, bojoval v 1. světové válce a roku 1921 se stal členem pražského Národního divadla. Tam působil až do roku 1965, vytvořil stovky postav a svou skromnost, slušnost, noblesu, laskavost, zdvořilost i kavalírství přenášel rovněž do filmových rolí. Natočil jich mnoho: Karel Havlíček Borovský, Před maturitou, Městečko na dlani, Prstýnek, Krakatit, později hrál v pohádkách, třeba v Princezně se zlatou hvězdou, ale vytvořil i slavnou charakterní roli profesora ve Vyšším principu. Jak nenápadně žil, tak i v roce 1972 jako jedenaosmdesátiletý zemřel.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Soukromé i umělecké osudy skvělé herečky i zpěvačky Hany Vítové v ukázkách a vzpomínkách J. a O. Suchého, G. Oplustila, J. Pixy, V. Justa, P. Taussiga, A. Cibulky a dalších. Dcera pražských operních pěvců studovala konzervatoř a v roce 1930 přijala nabídku Voskovce a Wericha do angažmá v Osvobozeném divadle a zároveň i umělecké jméno. Po osobních i uměleckých kotrmelcích, zcela ve stylu její písně Život je jen náhoda, si jako třetího manžela vzala hudebníka R. A. Dvorského a zůstala s ním do jeho smrti. Od roku 1932 natočila Hana Vítová mnoho filmů, od slavné komedie Peníze nebo život po dokonalou parodii Pytlákova schovanka. Naposledy hrála v roce 1965 v německém filmu Dům v Kaprové ulici, který se odehrává v Praze a objevuje se v něm spousta dalších českých herců. Po roce 1945 vystupovala v kabaretech a na estrádách se svým manželem, nazpívala hodně písní, ale konec jejího života byl smutný a neslavný.
Přidáno: 19 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Když po dlouhém boji se zákeřnou nemocí zemřela herečka Helena Růžičková, mluvilo se v nekrolozích o odchodu velké české herečky a silného člověka. Režisér Troška napsal: "Helena se stala členem každé české rodiny a symbolem češství, a to v dobrém slova smyslu." Jiní psali o odchodu statečné ženy a velké herečky. Jaká však byla ve skutečnosti? Obraz výjimečné osobnosti skládají prostřednictvím vzpomínek P. Černocká, S. Zindulka, P. Hapka, bratři Formanové a další.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Všichni, kdo ho znali, zmiňují na prvním místě jeho vtip, optimismus a radost, které rozdával. Tento dokument se tedy nemůže jmenovat jinak. Bylo by ale zpozdilé omezit charakteristiku výtvarníka a muzikanta J. A. Pacáka pouze na skvělou náladu, kterou kolem sebe uměl šířit. Pro bigbítové publikum šedesátých let to byl bubeník Olympiku, který jako jeden z prvních začal bicí doplňovat o percusse i o hru na různé dechové nástroje. Prosadil se také jako zpěvák, hlasový i stylový protipól frontmana Petra Jandy. Méně už diváci znají jeho druhou profesi, která postupem let převážila nad vším ostatním. Jako výtvarník spojoval ve svém projevu perfektní kresbu, mistrovství dřevorytu i znalost materiálu, jakým byly např. porcelán, keramika nebo plech. Kamera občas nahlédne do jeho ateliéru nebo zahrady, sledujeme instalaci výstavy jeho děl. Všude je patrný charakteristický rukopis, jednoduchá jakoby naivistická kresba, vliv lidové tvorby, ale i určitá nostalgie, kterou si uvědomujeme v druhém plánu. Při pohledu na ukázky jeho tvorby si mnozí vybaví ilustrace dětských pohádek a říkanek, obaly gramofonových desek nebo plakáty našich "hipísáckých" idolů. Jan Antonín Pacák odešel z plného tvůrčího života, svůj zápas s nemocí prohrál, zůstávají jeho obrázky i věčné melodie, které nacházejí stále mladší interprety. V dokumentu o něm hovoří manželka a dcery, kamarádi a kolegové z hudební branže i výtvarného okruhu Petr Janda, Jiří Černý, Pavel Vrba, František Dvořák, Irena Greifová, Vladimír Suchánek, Jiří Slíva, Karel Demel a Jiří Tichota.
Přidáno: 19 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Jeden z nejvýraznějších českých herců 60. a 70. let minulého století – Jan Libíček – se do povědomí diváků zapsal především jako představitel filmových komediálních rolí. V divadle ale dokázal vytvořit i širokou škálu rolí vážných či charakterních. Libíčkova filmografie čítá na čtyřicet celovečerních filmů a stejně tolik televizních inscenací. Všechny je stihl vytvořit během pouhých deseti let. Jeho lyricky posmutnělá povaha, v níž se mísila dětskost a bezelstnost s hloubkou, mohla na někoho působit odmítavě nebo tvrdě. Takový ale Libíček ve skutečnosti nebyl, některé však o tom nestihl přesvědčit. Zemřel ve věku pouhých třiačtyřiceti let přímo při natáčení komedie Jak utopit doktora Mráčka a jeho smrt je dodnes obestřena tajemstvím. Prý šlo o lehký infarkt. Většina přátel je ale přesvědčena o tom, že mistrův předčasný odchod zavinily jeho životospráva a panický strach před lékaři.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Legenda Národního divadla i českého herectví vůbec. Na prknech první scény strávil Jan Pivec šestatřicet let. Přes ochotníky a kočovné společnosti se dostal na konzervatoř, do Osvobozeného divadla, Slovenského národního divadla v Bratislavě a brzy nato do Národního divadla. Hrál i v mnoha filmech a televizních inscenacích, ale práci na divadle považoval vždy za to nejpodstatnější. A nebyla to zdaleka jen práce, ale skutečná herecká tvorba. Výjimečný a neopakovatelný solitér českého herectví byl zároveň pozoruhodný člověk.
Přidáno: 19 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Mladou herečku Janu Rybářovou proslavila už její první filmová role: Anička posedlá v Krškově filmu podle románu Fráni Šrámka Stříbrný vítr. Rybářová se tak rázem zařadila mezi nejobdivovanější a nejobsazovanější herečky té doby. O to víc veřejnost šokovala její dobrovolná smrt v jejích pouhých dvaceti letech. Nikdo netušil, že Rybářová byla velice citlivá, zranitelná a psychicky nevyrovnaná, neustále pochybovala o sobě, svém vzhledu i o svém herectví a nedařilo se jí ani v jejích milostných vztazích. Poslední kapkou zřejmě byly pomluvy a anonymní dopisy, týkající se jejího vztahu s operním pěvcem Přemyslem Kočím. Nevšední talent tak zhasl ještě dříve, než se mohl naplno rozvinout. Poslední tři filmy půvabné herečky přišly do kin až po její smrti. O tom všem – a nejen o tom – vypráví zajímavý dokument Nelze umírat štěstím.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Dramatické osudy spolutvůrce nové vlny českého filmu. Režisér Jaromil Jireš je podepsán pod filmy Žert, Valerie a týden divů, Lev s bílou hřívou, Mladý muž a bílá velryba, Útěky domů, Katapult, Učitel tance aj. Do jeho filmografie patří i řada významných dokumentů a televizních prací. V jeho osobním osudu se prolínají dva zcela odlišné rysy. Na jedné straně způsob života, který se neobejde bez společnosti a potřeby sdílení významných okamžiků, na straně druhé okamžiky introvertního osamění. Dvoupólovost jeho povahy a určitou nevyrovnanost v životě od vyhledávání neustálé společnosti po její naprosté odmítání, se snaží zachytit tento dokument. Příběh Jaromila Jireše se ke konci života uzavřel do dlouhého osamění v nemocničním prostředí, při němž pomalu odcházel ze života.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Mezi stoupenci trampingu a života, ve kterém úcta k přírodě není jen prázdným pojmem, se mu říkalo Jestřáb. Svou literární tvorbu a veškeré další aktivity soustředil především na chlapce, jimž nabídnul nejen postavy současných hrdinů, ale i filozofii rovných mezilidských vztahů, přátelství a zdravého života. Nehodil se do doby socialismu, ale hodnoty, které vyznával, přetrvaly a dones je uctívají mnozí. V dokumentu Petra Kotka se k nim vracejí jeho svěřenci, obdivovatelé i kritici.
Přidáno: 19 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Velký tramp, kabaretiér a komik, nedoceněný herec s unikátním projevem. Vzpomínají příbuzní, P. Filipovská, L. Lipský, O. Suchý, J. Vyčítal, V. Just a další. Bavit lidi, dělat inteligentní legraci, vyvolávat smích a přinášet výbornou náladu nebylo a nebude žádná sranda. Říkával to i český kabaretiér Jaroslav Štercl. On to rozhodně uměl. Své výstupy si psal většinou sám. Byl autorem řady kabaretů a divadelních her. Měl spoustu známých, přátel, uměl skvěle bavit společnost, ale povahou byl samotář, vyhýbal se kontaktu s diváky v soukromí, nezval návštěvy domů ani na chatu. Lidovou srandu používal jako svou obranu před vnějším světem, aby se mu nikdo do toho jeho vnitřního nedostával. Na komika, trampa, herce, zpěváka, kreslíře, vzdělaného člověka, zkrátka na "moudrého šaška" vzpomínají členové rodiny, přátelé a kolegové.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Autorem stejnojmenné posmrtně vydané sbírky humoristických povídek a črt není nikdo jiný, než jeden z divácky nejoblíbenějších a kritikou nejoslavovanějších českých filmových herců Jindřich Plachta. Jako Hamleta IX. hodnostní třídy či jako člověka nešikovného viděl Plachta sám sebe, přestože jeho okolí to pociťovalo trošku jako nadsázku. Na velkého českého herce vzpomínají jeho příbuzní, kolegové i filmoví teoretici S. Beneš, Z. Kabátová, V. Just, P. Taussig a další.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Charakterní herec i člověk, od jehož smrti uplynulo 15 let, ve vzpomínkách příbuzných, přátel, kolegů a žáků. Dalším ze slavných, jehož životní příběh budete moci sledovat, je Jiří Adamíra, kterému osud dal do vínku mužný zjev a nádherný sametový hlas. A právě toto spojení bylo ideálním předpokladem k úspěšné divadelní i filmové kariéře. Pro své hlasové kvality byl však Adamíra bohatě využíván československým a později i českým rozhlasem, ať už v dramatizacích literárních děl, v přepisech divadelních dramat nebo při recitaci české i světové poezie. Na charakterního herce i člověka Jiřího Adamíru v dokumentu Jeleny Cingrošové vzpomínají příbuzní, přátelé, kolegové a žáci, např. H. Maciuchová, L. Benešová, M. Vančurová, J. Hartl, J. Kačer, J. Vinklář a další.
Přidáno: 08 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
V cyklu Příběhů slavných dnes máte možnost zhlédnout dokument režiséra Jána Nováka o „králi české country“. Fenomenální český hudební interpret, skladatel, autor řady skladeb, jež se staly folklorem, jeden ze tří nejlepších českých pianistů 20. století, držitel platinové desky za prodaných 750 000 nosičů jednoho titulu, muž, který ve svých 63 letech spáchal sebevraždu, patrně kvůli neřešitelné finanční situaci. To vše byl Jiří Brabec, na kterého v dokumentu vzpomínají příbuzní a kolegové Naďa Urbánková, Pavel Bobek, Karel Kahovec a další.
Přidáno: 14 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Musel znamenitý a milovaný herec, zpěvák a textař opravdu zemřít tak mladý? Vzpomínkový pořad z cyklu Příběhů slavných je tentokrát věnován herci, textaři a zpěváku Jiřímu Grossmannovi, členu divadla Semafor. Vedle vrozeného smyslu pro humor měl i mnohá další nadání, snadno se učil jazyky, bravurně zvládal matematické příklady, vášnivě rád luštil křížovky. Miloval country hudbu a byl to duší i tělem optimista a romantik, který věřil, že humor a poezie dokáží prodloužit lidem život a dělají ho šťastnějším. Navzdory tomu jeho vlastní život předčasně ukončila zákeřná choroba.
Přidáno: 22 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Dokument přibližuje slavného herce ve chvílích pracovních i čistě soukromých. Legendu českého divadla, filmu a televize Jiřího Sováka stačí připomenout několika tituly: Světáci, Marečku, podejte mi pero!, seriály Chalupáři, Arabela, Byli jednou dva písaři… Vzpomínky hereckých kolegyň J. Bohdalové či S. Zázvorkové nebo režisérů I. Paukerta, F. Filipa a V. Vorlíčka, stejně jako jeho věrného druha Miroslava Horníčka a manželky Anny, jsou doprovázeny spoustou archivních materiálů, slavných i zcela neznámých.
Přidáno: 19 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Přestože skládal jako samouk, zpívají jeho písničky profíci i celé generace fanoušků. Když jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým, nemohl tušit, jak výrazně tato dvojice poznamená vývoj malých divadelních scén, a především specifickou atmosféru divadla Semafor. Byl u celé řady významných projektů a uměleckých činů šedesátých let. Jen velmi málo se vědělo o jeho soukromí.
Přidáno: 09 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste
Jaký byl ve svém bouřlivém profesionálním i soukromém životě herec a bavič, který rozesmál tisíce vděčných diváků? Jiřího Wimmera, který by v těchto dnech oslavil 75. narozeniny, připomínají ukázky i slova přátel, kolegů a příbuzných.
Přidáno: 14 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Patřila do generace kumštýřů, kterou formovali režiséři Frejka, Burian nebo Hilar, ale i avantgardní výtvarníci, koncertní umělci a samozřejmě i bohatí mecenáši, obdivovatelé, hvězdy sportovního nebe i představitelé mladé inteligence. Zkrátka všichni ti, kteří utvářeli společenskou atmosféru první poloviny 20. století u nás. Jiřina Šejbalová studovala nejprve na hudební konzervatoři a až poté se věnovala herectví. Oslovovala neopakovatelnou barvou hlasu i zvláštním půvabem. Uměla být mondénní dámou i lidovou dryáčnicí. V okamžiku, kdy se objevilo nové médium, nemohla chybět ani mezi oblíbenými televizními tvářemi. Přízeň publika se přelévala od sympatií k nenávisti – to podle rolí, které hrála tak přesvědčivě, až jí diváci ty protivné a hádavé ženské uvěřili. Má na svém kontě řadu skvělých postav ve filmech oceňovaných doma i v zahraničí. Až do počátku sedmdesátých let, kdy ji normalizační ředitel přiměl k odchodu do důchodu, patřila k největším jménům v ansámblu Národního divadla v Praze. Působila v rozhlase, kde vytvořila typ pořadu, jaký bychom dnes označovali jako "one women show", učila na AMU. Televize jí v pozdním věku nabídla několik skvělých příležitostí v inscenacích, které využily jejího zralého mistrovství. V dokumentu na ni vzpomínají M. Nesvadba, P. Taussig, P. Juras, J. Mixa, L. Skořepová, J. Jirásková, D. Klein, F. Filip, V. Matějka a další.
Přidáno: 14 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
V cyklu Příběhů slavných máte možnost zhlédnout dokument režisérky Kamily Vondrové o výrazném slovenském intelektuálním komikovi Júliu Satinském, od jehož narození uplynulo 20. srpna 68 let. Jeho život, tvorbu, kamarádství i spolupráci asi nejlépe vystihl Milan Lasica v pohřební řeči, v níž pravil: "Julo, stojím tu na mieste, kde sme začínali ako klauni. Ako klaun som sa dočkal najsmutnejšej úlohy vo svojom živote - rozlúčiť sa s tebou. S tebou odchádza aj kus zo mňa. Zostal som tu sám, akýsi neúplny. Stále čakám, že zazvoní mobil a z neho sa ozve to tvoje povestné: momentálne som mrtvy, zavolajte neskor..." Na divadelního a filmového herce, ale i spisovatele, autora dramatických textů či fejetonů vzpomínají Milan Lasica, Marie Poledňáková, Magda Vášáryová, Václav Postránecký a další.
Přidáno: 22 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Velký český herec Karel Höger se narodil v Brně-Králově Poli jako nejmladší ze 13 dětí. Jeho otci tehdy bylo už 66 let a skoro 13 let strávil v c. a k. armádě jako voják. Matka byla o 25 let mladší. Brněnský původ po celý život zůstal v jeho podmanivém hlase – a nikomu to nevadilo. V početné chudé rodině se hrávalo loutkové i činoherní ochotnické divadlo, ale Karel začínal jako učitel. Teprve pak šel na konzervatoř, a to z vojny. Stal se oblíbeným v brněnském Zemském divadle a od roku 1940 byl hvězdou pražského Národního divadla. Začal filmovat, jako milovník, ale záběr jeho herectví i rolí byl hodně široký. Hrál historické postavy, ale i hrubínovsko-vávrovské rozervané muže ve slavných filmech ze zlatého fondu. S chutí si však zahrál i v kriminálkách. Bohatě ho využil rozhlas i televize, ale poslední velkou roli už neodehrál. Zemřel na začátku natáčení seriálu Nemocnice na kraji města, kde mu byla svěřena role primáře Sovy. Říkalo se, že příčinou jeho odchodu byla normalizace a Anticharta.
Přidáno: 19 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Dokument přibližuje osobnost dnes již legendárního písničkáře Karla Kryla (1944–1994). Původně chtěl být hrnčířem, ale záhy u něj zvítězila láska k hudbě a poezii. Proslavila ho píseň Bratříčku, zavírej vrátka, která vznikla v roce 1968. V září 1969 Kryl emigroval do tehdejšího západního Německa, kde si zvykal jen těžce. I tady ale pokračoval ve své písňové a básnické tvorbě a zároveň pracoval pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa. Do Československa se vrátil symbolicky právě ve dnech listopadové revoluce 1989. Ani po Listopadu ovšem neslevil ze své kritičnosti a ostře ve svých písních pranýřoval negativní jevy mladé demokracie.
Přidáno: 09 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste
Na uměleckou i životní dráhu populárního zpěváka, jemuž se stal osudným 13. červenec roku 2004, vzpomínají příbuzní, kolegové ze Spirituál kvintetu, L. Filipová, M. Švábová a řada dalších. V cyklu Příběhů slavných dnes máte možnost zhlédnout dokument režiséra Zdeňka Gawlika o zpěvákovi s nezaměnitelným barytonem Karlu Zichovi. Už je to více než dva roky, co přišla šokující zpráva z Korsiky o tom, že při potápění Karel zemřel. O tragédii kolovaly nejrůznější pověsti. Původně se objevila zpráva, že se utopil, což byla verze francouzské policie, vyslovená ovšem bez provedení pitvy; k té došlo až po čtrnácti dnech v Praze, čímž bylo zjištěno, že skutečnou příčinou úmrtí byl infarkt. Na vyhraněného představitele moderního středního proudu, slibného skladatele silných melodických písní, ale především na talentovaného a široce disponovaného zpěváka, jehož občas spoutával nedůsledně volený repertoár, vzpomínají členové rodiny, ale i Jiří Černý, Michal Bukovič, Lenka Filipová, Jiří a Zdeňka Tichotovi a další.
Přidáno: 14 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Král Kazisvět z Princezny se zlatou hvězdou na čele, Koniáš z Temna a další podobné filmové postavy ze začátku jeho kariéry ho mohly předurčit k rolím osvědčených záporáků. Řada dalších příležitostí, které mu nabídlo divadlo, film a také televize, přispěla k tomu, aby ukázal šíři svého talentu. Původní jméno si změnil podle svého strýce, odbojáře. Ačkoliv jej nepřijali na konzervatoř, prosadil se v divadelních společnostech, kde mu nabízeli především komediální role. Později prošel řadou kamenných divadel, včetně vinohradského, až k metě nejvyšší, kterou byla Zlatá kaplička. Díky filmu a televizním archivům jsou stále živé jeho role, včetně těch posledních ze seriálu Cirkus Humberto nebo z filmu V erbu lvice. Charakteristiku Martina Růžka vykreslují ve svých vzpomínkách a úvahách Č. Císař, J. Rejžek, J. Petrů, F. Filip, F. Veselý a další.
Přidáno: 05 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste
Milan Hlavsa, muzikant undergroundu, disident a buřič, ve vzpomínkách příbuzných a kolegů, E. Bondyho, I. M. Jirouse, V. Havla, S. Karáska, D. Němcové a dalších. Milan Hlavsa byl obdivován i nenáviděn, ještě za svého krátkého života se stal legendou. Vždy se odlišoval od standardů či hlavního proudu bigbítu, hudbou, kterou skládal, hrál, zpíval. Mnohé provokoval, jiné inspiroval. Přitom on chtěl jen dělat muziku po svém, jako mnozí jeho vrstevníci v šedesátých letech ovlivnění progresivní rockovou scénou. Jeho kapely, především The Plastic People of the Universe, se staly synonymem undergroundu, disentu i „protistátních elementů", což byla jedna z nálepek přidělených především Mejlovi, jak mu všichni říkali, kádrováky normalizačních let. Jeho hudba rozhodně „nevoněla" každému, obecně je však považován za příslušníka avantgardy. Baskytarista, zpěvák a skladatel zemřel na rakovinu nedlouho před padesátými narozeninami.
Přidáno: 14 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Další díl oblíbeného cyklu je věnován komikovi Miloslavu Šimkovi, jehož povídky a hlášky se staly klasikou českého humoru a spolehlivě baví diváky i čtenáře desítky let. Ve filmu se dovíte víc o zákulisí vzniku legendárních scének a pořadů. Krok za krokem se rozkrývá civilní podoba Šimkova života, tolik skrývaná před veřejností. Ve filmu je použita řada autentických a dosud nepublikovaný audio a videozáznamů, které poskytli přátelé i příbuzní. Unikátní jsou dnes i záběry natočené jen několik týdnů před jeho smrtí. Původně šlo o vzpomínky na Jaroslava Foglara, hovor ale přešel i na další témata, která v konfrontaci s realitou nabyla na významu. Životní osudy pedagoga ve výslužbě dokreslují ukázky z divadelních představení, televizních pořadů i fotografie z rodinného archivu. Nechybí ani vzpomínky přátel a příbuzných, manželky, bratra, U. Klukové, P. Bobka, J. Krampola, L. Soboty, F. R. Čecha, M. Plzáka a dalších.
Přidáno: 21 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Když se řekne Divadlo Spejbla a Hurvínka, málokdo si uvědomí, že vnímá celoživotní práci nejen profesora Skupy, který stál u zrodu snad nejpopulárnějších postav českého loutkového divadla, ale hlavně jeho následovníka Miloše Kirschnera. Patřil dlouhá léta k předním protagonistům české loutkové scény, nejen jako autor mnoha her divadelních, rozhlasových i televizních, ale i jako virtuózní loutkoherec a divadelní ředitel z rodu legendárních principálů. Spejblovi a jeho neposednému synkovi vtiskl intelekt a vzájemnou lásku. Kdyby se kdokoli z nás pokusil napodobit řeč některého z dřevěných protagonistů, bude napodobovat projev Miloše Kirschnera. Jeho nehynoucí zásluhou však bude hlavně to, že se mu podařilo změnit tradiční pohled na loutkové divadlo jako na živou odnož teatrálního výrazu, přivést do divadla i dospělého diváka a navázat s ním kontakt, vyjadřovat se prostřednictvím loutek k otázkám doby i tohoto světa. Zároveň svým mistrovstvím otevřel nové cesty k poetickému i grotesknímu výrazu. Z jeho odkazu divadlo žije dodnes. Miloš Kirschner svým celoživotním dílem připravil své následovníky na hledání a nacházení receptu na věčný život pro Spejbla a Hurvínka. Dokument o tvůrčí i životní pouti autora, režiséra, divadelního ředitele a především loutkoherce Miloše Kirschnera se opírá o vzpomínky jeho rodiny i přátel, H. Štáchové, M. Huňky, M. Kláska, J. Henke, J. Krofty a dalších.
Přidáno: 14 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
V dokumentárním filmu o herci Miloši Kopeckém mapuje režisér Pavel Křemen nelehkou životní cestu tohoto populárního a oblíbeného herce. Jeho dlouholetý boj s těžkou psychickou chorobou, která vážně komplikovala také jeho tvůrčí práci i svérázný vztah k ženám, partnerkám a milenkám. Snímek samotný rovněž ukazuje složitost Kopeckého povahy – jeho politické excesy a extrémy. Motivace toho, proč se opakovaně propůjčil k moderování lživých propagandistických pořadů o emigrantech. Jaké to mělo pro něj důsledky a jak plynule přešel, přesně podle vlastní povahy, do opačného extrému, aby vahou své autority vyzval veřejně tehdejší vládnoucí starce k odchodu. Miloš Kopecký je zde nahlížen jako oduševnělý inteligentní člověk, vynikající herec, který byl skutečným elegánem a bohémem. Při vzpomínání na tuto mimořádnou osobnost českého herectví vystoupí řada známých lidí, kteří byli dlouhodobě Kopeckého kolegy nebo přáteli, jako například Vlastimil Brodský, Stella Zázvorková, dr. Plzák, Jaromír Hanzlík, Miroslav Horníček, režisér Kachlík, jeho manželky, milenky, lékaři a další.
Přidáno: 21 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Velký herec a milovaný učitel několika hereckých generací Miloš Nedbal v mnoha ukázkách a vzpomínkách L. Havelkové, L. Skořepové, M. Málkové, F. Filipa, F. Černého, F. Laurina, J. Krampola, J. Přeučila, L. Soboty, I. Vyskočila a dalších (2010). Režie J. Počtová Působil obvykle dojmem nepřístupného člověka a pouze jeho nejbližší okolí vědělo, že je tomu právě naopak. Vtipně dokázal nazývat věci pravým jménem. Byl spontánní a živelný. O svém soukromí téměř nemluvil, ale o divadle mohl vyprávět hodiny a hodiny. Emoce nepropouštěl a neukazoval. K ostatním byl velice tvrdý a neúprosný, ale přesto byl oblíbený, neboť všichni věděli, že takový je i sám k sobě. Milovaly ho i generace českých herců, které na DAMU učil. Dnes patří právem k legendám českého herectví. A nejen díky nerudnému Šánovi z Nezralých malin!
Přidáno: 21 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
O životě i velkém trápení legendy českého bigbítu. V cyklu Příběhů slavných máte možnost zhlédnout dokument režisérky Lenky Cingrošové zachycující rychlý vzestup a pomalý a bolestný pád nesmělého bigbíťáka Petra Nováka. O životě i velkém trápení legendy českého bigbítu vyprávějí manželka Eva Jakoubková, Ivo Plicka, Jiří Černý, Radka Dulíková, Pavel Vrba a další.
Přidáno: 20 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Tragický konec talentovaného herce Petra Svojtky na pražských tramvajových kolejích. Na mladého člena Národního divadla vzpomínají P. Štěpánek, I. Vyskočil, T. Fischerová, L. Havelková, J. Pleskot, P. Vondruška a další... Petr Svojtka si zamiloval divadlo a aktivně je provozoval už jako dítě. Po absolvování DAMU působil v tehdejším Divadle Jiřího Wolkera a v necelých třiceti letech přešel do angažmá v Národním divadle. Jeho začátky zde nebyly lehké, byl přijímán jako „kádrově protekční", ale brzy přesvědčil o velkém talentu. Hrál hodně ve filmech i v tehdejších televizních seriálech. Krátký, ale úspěšný herecký život se v soukromí bohužel neodrazil. Měl vždy sklony k jisté extravaganci a rizikovému chování, byl velmi pohledný – to vše ženy lákalo, ale po čase i odradilo. Se třemi herečkami měl tři děti. Nejstarší syn stejného jména je úspěšný divadelní režisér i šéf. I dcera Jana Janěková ml. je herečka a syn Jan z manželství s J. Bouškovou si táty moc neužil. Petr Svojtka zemřel ve 35 letech za nejasných okolností mezi vozy tramvaje.
Přidáno: 22 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
vyrůstal v hereckém prostředí a před kamerou se objevil poprvé už v sedmi letech. Herecká dráha mu tedy byla předurčena. Lidé si jej pamatují z jeho divadelních a filmových rolí, výrazně se uplatnil i díky novým médiím – v rozhlase a televizi. Po svém otci zdědil nejen herecké povolání, ale i vášeň pro koně a sázení. Obdivoval balet, dvě z jeho tří manželek byly tanečnice. Byl nadšeným fotografem a filmovým amatérem. O jeho charakterových vlastnostech vypovídá i postoj, který zaujal, když odmítnul podpořit odsouzení herečky Jiřiny Štěpničkové. Dokument se opírá o rodinné amatérské filmy, jejichž autorem je Rudolf Deyl sám. Dosud nikdy neuvedené záběry pocházejí z let 1956 až 1967 a zachycují především prázdninové cesty a volný čas. Amatérské záznamy ze soukromí jej odhalují v kontrastu s ukázkami filmových rolí, které mu přisuzují určitou šarži či typ.
Přidáno: 20 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
Legenda televizních pořadů pro děti a její osudy ve vzpomínkách J. Přeučila, P. Haničince, J. Valáška a bývalých kolegů. Portrétní dokument režiséra Jána Nováka přibližuje legendu dětských televizních pořadů. Štěpánka Haničincová – česká herečka, scenáristka, dramaturgyně a dlouholetá televizní moderátorka – prožila dětství v Heřmanově Městci. Se svým prvním manželem, Petrem Haničincem, se seznámila při studiích na DAMU. Proslula především jako herečka a moderátorka dětských pořadů Československé televize, kde působila od roku 1953 prakticky téměř do konce svého života, který ukončila tragická nehoda. Její osudy si připomeňme ve vzpomínkách J. Přeučila, P. Haničince, J. Valáška a bývalých kolegů.
Přidáno: 22 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Jako dítě rozdával smích, ale příliš brzy odešel... Na talentovaného a milovaného chlapce vzpomínají příbuzní, kamarádi, M. Poledňáková, J. Preissová, L. Bílá, J. Vošmiková, P. Taussig a další. Žil necelých dvaadvacet let, zemřel za volantem vypůjčeného auta, a přesto byl jeho kratičký život pozoruhodný. Od sedmi let, kdy se objevil jako kluk cucající bonbon v legendární komedii Marečku, podejte mi pero a pak ho proslavila Marie Poledňáková, hrál dětské role v dodnes oblíbených televizních i barrandovských filmech. Třináct filmů a jeden seriál – a pak konec. Z vlastního rozhodnutí! „Chci být sexuologem, ne hercem," prohlásil prý čtrnáctiletý kluk. Později ale začal studovat práva. Novináři ho přestali pronásledovat a roztomilého Vašíka v něm poznával už jen málokdo. Měl ale kolem sebe dobrou partu kamarádů a spolužáků. A také svou velkou lásku, Lucii Bílou. Pak ale přišla osudná havárie...
Přidáno: 20 Lis 2022
Pro stažení se přihlaste
V dalším dokumentu z cyklu Příběhů slavných vám režisérka Světlana Lazarová přináší pohled na život "božského skeptika" Václava Vosky. V Národním divadle hrál Voska po válce celých pět let. Nebylo jeho vinou, že musel odejít a stal se později v Městských divadlech pražských tím, čím byl Národnímu divadlu svým herectvím Karel Höger. Voskův umělecký vzor, s nímž ho spojoval nejen podobný pohled na život a na umění, ale nakonec taky podobný životní osud. Na velkého charakterního herce a člověka Václava Vosku vzpomínají dcery Eva a Markéta, Jaroslava Adamová, Věra Galatíková, Svatopluk Beneš, Radovan Lukavský, Viktor Preiss, Boris Rösner a další.
Přidáno: 04 Pro 2022
Pro stažení se přihlaste
Osobitý slovenský herec, který byl populární i v Čechách, a to především díky seriálu Přátelé Zeleného údolí. Zranitelný samotář i hřmotný silák Vlado Müller ve vzpomínkách syna Richarda, příbuzných a kolegů I. Palúcha, Ľ. Romana a dalších. Jedinečný pokus o zachycení biografie výrazného slovenského herce Vlado Müllera. Oproti jiným netoužil po zveřejňování svého soukromí. Dá se nalézt jen několik sporých vzpomínek v novinových rozhovorech s přáteli, několik vět v knize Andreje Maťaštíka Majstri scény a necelá desítka glos na adresu otce z úst jediného syna Richarda. Soukromý život Vlado Müllera byl zastřen mlčením. Snad za to může jeho svérázná povaha, snad důrazná ochrana umělcova soukromí. Téma jeho vztahu k synovi a rodině je tématem téměř biblickým. Snad proto Vlado Müller vyzařoval ohromné charisma v postavách nesmiřitelných, často za hranicí mezní situace. Co utvářelo osobnost plnou světla i temnoty, o tom přemýšlejí ve vzpomínkách jeho nejbližší jak z rodinného, tak z profesního života.
Přidáno: 22 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Kolik je v našich kulturních dějinách výjimečných lidí, které nakonec jejich publikum nemilosrdně odepsalo? Jen jeden z nich ovšem byl králem komiků a stále jím zůstává. O Burianovi bylo řečeno i natočeno mnohé, ale možná muselo od jeho odchodu uplynout právě tolik času, abychom byli s to vnímat jeho osud s odstupem a nemilosrdnost publika s odpovídající kritičností. Postavy, které Burian ztvárnil, mají všechny podobnou charakteristiku: výrazná gesta, oblibu v uniformách, dvornost a noblesu, humor bez hrubých slov, parodování hudebních nástrojů a cizích jazyků, některé oblíbené rekvizity. Své postavy oživil nejen na filmovém plátně, ale i v divadle nesoucím jeho jméno. Pro svou popularitu udělal maximum a uměl si ji i užít. Jen doba, do které v nejlepší síle vstoupil, byla nemilosrdná. Okupace jej postavila do situace, kdy zvolit mohl jen ze špatných možností, a období po osvobození jej třikrát postavilo před soud za kolaboraci. Ti, kteří mu předtím aplaudovali, jej šmahem zbavili cti.
Přidáno: 22 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
V roce 2009 navždy odešla jedna z největších postav naší populární hudby. Připomeňte si jej v mnoha ukázkách a vzpomínkách manželky Olgy, syna, přátel a kolegů E. Pilarové, H. Vondráčkové, J. Zelenohorské, K. Gotta, J. Suchého, K. Štědrého, J. Černého, K. Kodeta a dalších. Ve své době zapůsobil jako zjevení. Uhrančivé černé oči, kudrnaté vlasy, vousy. Nerad nosil formální obleky. Nejlépe se cítil v texaskách, v košili a kožené vestě. Říkal o sobě, že je typ vagabunda, tuláka, písničkáře, kluka se svobodnou duší. Jeho začátky v Praze byly těžké, neměl kde bydlet. Jeho skromnost však byla zarážející. Nikdy si nestěžoval, nikdy nedal najevo, jak na tom je. A stal se brzy hvězdou největšího formátu. Přesto se ve svých padesáti čtyřech letech rozhodl Waldemar Matuška k dosti odvážnému kroku. Opustil pražské hvězdné pohodlí a emigroval do USA...
Přidáno: 22 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Byl označován za nástupce legendárního Vojana, začínal v kočovných společnostech, jen málokdy byl ochoten hovořit o svých legionářských zážitcích i o svém vztahu k Jaroslavu Haškovi. Dnešní pamětníci si jej vybavují jako jednu z nejvýraznějších osobností Vinohradského a později Národního divadla, kde působil až do své smrti. V dokumentu je výrazné místo věnováno i jeho filmové slávě a spolupráci s rozhlasem i televizí, i osudové mezníky vytýčené oběma válkami a společensko-politickým vývojem až do roku 1968. Dokument o Zdeňku Štěpánkovi staví na vzpomínkách přátel a kolegů zasazených do prostředí, která se vztahují k tématu a obrazově jsou podpořené fotografiemi. Výrazně se uplatňují ukázky z archivu České televize, Státního fondu pro podporu České kinematografie a Národního filmového archivu, stejně jako fotodokumentace Divadelního ústavu, ČT a audiovizuální archivy rodiny, účinkujících a přátel. Na svého otce vzpomínají Jana, Martin a Petr Štěpánkovi i nejmladší dcera Kristina Taberyová, vedle nich pak Otakar Vávra, Radovan Lukavský, Ljuba Skořepová, Jaromír Hanzlík, Pavel Taussig, František Černý a další.
Přidáno: 22 Zář 2022
Pro stažení se přihlaste
Dokument věnovaný profesním i soukromým životním osudům herce, zpěváka, režiséra a jednoho z nejznámějších milovníků předválečného filmu Oldřicha Nového. Kdo by neznal herce s nepřekonatelnou noblesou a osobitým humorem. Tvůrci sledují Oldřicha Nového na cestě za filmovou kariérou, ale zejména pak i životem. Na muzikálového velikána vzpomínají v dokumentu režiséra Petra Lokaje například dcera Jana Včeláková, Svatopluk Beneš, Květa Fialová, Zita Kabátová, Petr Hapka, Vít Olmer, Jiří Suchý a další.
Přidáno: 25 Zář 2024
Pro stažení se přihlaste