Různé

Vypisuji filmy 1 - 14 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

1. 

Česká reklama: Úsvit kapitalismu

Autor: Zalabáková Karolína
Kategorie: 30 let svobody 1989 2019, Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Jak se Češi naučili mít rádi televizní reklamu. Na bláznivá devadesátá léta, kdy se reklamní spoty staly novým fenoménem české společnosti, vzpomínají jejich režiséři, tvůrci, kreativci a zadavatelé... Solitérní dokument o filmech, které byly sice krátké jako facka, ale ovlivnily generaci dnešních třicátníků a celou českou porevoluční společnost. Dokument sleduje vývoj české reklamy od roku 1990 do přelomu tisíciletí, proměny vztahů ve společnosti, zákazníků, zadavatelů i tvůrců k ní. Televizní reklama odráží vývoj českého kapitalismu i mediálního trhu a ukazuje proměnu audiovizuálního tvarosloví. Navozuje otázku – jde o umění? Nese s sebou etické problémy dotýkající se autorské odpovědnosti za její účinky?

Přidáno: 11 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste

2. 

Dvojí tvář spartakiád

Autor: Bernátková Tereza
Kategorie: 30 let svobody 1989 2019, Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Nejmasovější a nejpropracovanější politický rituál celého východního bloku, nebo svého druhu lidový karneval? Střihový dokument Terezy Bernátkové se na fenomén hromadného cvičení dívá nejen pohledem propagandy, ale i samotných cvičenců... Díky bohatému množství archivních materiálů vás zveme k ponoru do minulosti československých spartakiád, které byly jednou z výstavních skříní minulého režimu. Pět spartakiádních ročníků představuje proměny socialistické společnosti. Zatímco v roce 1955 ukazovaly spartakiádní sestavy společnost jako dokonale fungující stroj, v šedesátých letech se nosilo rozjásané pojetí spartakiády s lidskou tváří, které se v normalizačních letech proměnilo v doklad jistoty, stability a rodinného štěstí, aby se v závěrečném roce 85 za doprovodu hitu Michala Davida proměnilo v jeden velký mejdan. Co se naopak neměnilo, byla dokonale zvládnutá organizace celé akce od technického zázemí Strahovského stadionu, přes logistiku statisíců cvičenců, zásobování potravinami až po hromadnou dopravu. Spoluautorem scénáře je historik Petr Roubal – držitel ceny Magnesia litera za naučnou literaturu.

Přidáno: 11 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste

3. 

Epocha mezi srpnem a listopadem

Autor: Rousek Jan
Kategorie: 30 let svobody 1989 2019, Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Dokument o tom, jak se legitimizoval a jak rozpadal komunistický režim ČSSR od srpna 1968 po listopad 1989 očima samotných představitelů tehdejší moci. Dokumentární film historika a režiséra Jana Rouska zkoumá období tzv. normalizace od vpádu vojsk do Československa až po rozklad komunistického režimu na konci osmdesátých let, a to zcela unikátně pohledem samotných představitelů tohoto režimu. Umožňuje tak nahlédnout příčiny rozpadu autoritativního systému přímo prostřednictvím vládnoucí vrstvy, protože právě skrze ni uplatňovala KSSS svoji moc nad Československem. Po nástupu Michaila Gorbačova na pozici generálního tajemníka se ale českoslovenští funkcionáři ocitli v nové situaci, kterou museli řešit. A právě jejich vzpomínky umožňují nahlížet již mnohokrát zpracované téma překvapivě a zároveň analyticky. Svůj pohled na situaci přinášejí například Milouš Jakeš, Rudolf Hegenbart, Oskar Krejčí, Alojz Lorenc, Vladimír Dlouhý, ale také režisér Jiří Svoboda anebo vedoucí Kanceláře prezidenta republiky G. Husáka František Šalda a další. Autor dokumentu skrze rozhovory s těmito respondenty pátrá, jak se v druhé polovině dvacátého století komunistický režim legitimizoval a co a jak ovlivňovalo jeho akceptaci mezi jeho občany. Jaká „smlouva“ byla mezi vládnoucími kruhy a obyvatelstvem uzavřena. Jak tento řád fungoval od jeho nastolení do roku 1985, jak prakticky probíhala komunikace mezi Prahou a Moskvou a jak vypadal stranický život zevnitř. Zároveň film zobrazuje atmosféru v rámci KSČ, jednotlivé strategie a zájmy členů, jejich drobné půtky a šarvátky, které se rozuzlují přímo do vzrušeného dění v listopadu 1989. Hledá odpovědi na otázku, jak si chtěli vládnoucí činitelé moc udržet, za jakých okolností byli ochotni akceptovat její předání a také co pro ně znamenala volba Václava Havla prezidentem.

Přidáno: 11 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste

4. 

Jan Potměšil: Nikdy bych neměnil

Autor: Slunečko Martin, Šmídmajer Miroslav
Kategorie: 30 let svobody 1989 2019, Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Příběh herce Jana Potměšila, který za své revoluční angažmá v roce 1989 zaplatil vysokou cenu – je upoután na invalidní vozík. Co si o tom všem myslí dnes? Stálo mu to za to? Bilanční dokumentární film o generaci studentské sametové revoluce očima jejího účastníka Jana Potměšila. Tehdy populárního mladého herce a studenta DAMU agitační výjezd za ostravskými horníky stál schopnost chůze. Se svým hendikepem se vyrovnal, dál hraje divadlo a točí filmy, má rodinu. Film plánuje zobrazit na půdorysu jednoho dne život Jana Potměšila dnes, kdy od sametové revoluce uplynulo téměř 30 let. Začíná denní rutinou, která Jana stojí mnohem víc sil než zdravého člověka, ale Jan se k problémům staví věcně a bez sebelítosti. Dokonce nikdy neprozradil jméno člověka, který usnul za volantem a způsobil tak onu tragickou nehodu. Jan vyráží se synem na prohlídku míst, kde se dělala revoluce. Setkává se také s kolegy a kamarády, kteří s ním tehdy revoluci prožívali – například s Janem Kačerem, který s ním tehdy byl v autě při nehodě nebo Tomášem Kargerem, který si osobně u Václava Havla, jako čerstvého prezidenta a tudíž nejvyššího velitele ozbrojených sil, vymohl speciální náhradní vojenskou službu v nemocnici, kde se o Honzu několik měsíců staral. Uvidíme také bývalého spolužáka Jakuba Špalka, který s Janem udělal první představení po návratu do divadla (hra Růže pro Algernon se v Kašparu hraje dodnes). Vše je propojeno linií vzpomínek a otázek, jak se k revoluci její tehdejší protagonisté staví dnes. Výsledkem je připomenutí dějinných událostí očima generací, které tehdy žily nadějí, s pocitem, že všechno je možné a dobro zvítězí. Jak se na tu dobu dívají dnes? A jak ji vnímá Jan jako člověk, který za tehdejší nadšení zaplatil obrovskou cenu? V dokumentu vystupuje řada známých osobností, je tu silný osobní příběh, a v neposlední řadě poutavá konfrontace historie s dneškem.

Přidáno: 11 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste

6. 

Konspirace 89

Autor: Sedláčková Andrea
Kategorie: 30 let svobody 1989 2019, Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Rychlé zhroucení režimu v listopadu 1989 vedlo ke vzniku mnoha alternativních výkladů událostí. Šlo o spontánní sled událostí, nebo za sametovou revolucí stály temné síly od StB po KGB či dokonce CIA? Dokument A. Sedláčkové zkoumá teorie i mýty z pohledu aktuálních poznatků.

Přidáno: 11 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste

13. 

Vratislav Effenberger aneb lov na černého žraloka

Autor: Drije František, Jařab David
Kategorie: 30 let svobody 1989 2019, Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Vratislav Effenberger (1923-1986) je nejvýznamnější postavou českého poválečného surrealismu, básník a teoretik, jehož tvorba odráží svébytný přístup k realitě totalitního Československa, ale i nesmlouvavé postoje k celé euro-atlantické civilizaci. Po odchodu Toyen a Jindřicha Heislera do exilu a především po smrti nejvýznamnější osobnosti první fáze surrealismu Karla Teigeho, stává se vůdčí osobou, organizátorem, ale i reformátorem surrealistického hnutí u nás. Zároveň tuto sféru přesahuje svými postoji, které ho v sedmdesátých letech postaví po bok signatářů Charty 77. S hlavním proudem českého disentu však nesplynul, k jeho představitelům přistupoval vždy velice diferencovaně. Vratislav Effenberger patřil vedle Václava Černého, Jana Patočky či třeba Jiřího Koláře a dalších k nejvýraznějším osobnostem české kultury druhé poloviny 20. století, jeho dílo a jeho myšlenkový přínos české společnosti přesto byly po roce 1989 reflektovány jen velice sporadicky. Třicet let od jeho smrti dovoluje podívat se na jeho tvorbu i osobní život s odstupem a dává i šanci ji vzhledem k novým kontextům docenit. Zároveň ještě stále žije řada nejbližších spolupracovníků a přátel Vratislava Effenbergera, kteří dokážou podat fundované svědectví o „realitě a poesii“ této neprávem opomíjené osobnosti. Součástí této šance je i jedinečný přístup k autentickým dobovým osobním materiálům a pozůstalosti Vratislava Effenbergera.

Přidáno: 09 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste

14. 

Zvláštní akce studenti

Autor: Záruba Petr
Kategorie: 30 let svobody 1989 2019, Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Různé
Staženo:
Anotace:

Jak poslední žijící pamětníci vzpomínají na 17. listopad 1939, kdy nacisté rozpoutali teror proti českým vysokoškolákům? Devět studentů bylo popraveno bez soudu a na 1 200 čekala léta věznění a mučení v koncentračním táboře. Dokumentární film Zvláštní akce Studenti si klade za cíl připomenout některé polozapomenuté nebo spíše přehlížené aspekty a důsledky Hitlerovy odvetné akce, zaměřené proti vysokoškolským studentům na území Protektorátu. Ta vešla ve známost pod názvem „Sonderaktion Prag vom 17. November 1939". S odstupem téměř pětasedmdesáti let chceme nejen připomenout širší historické okolnosti, vlastní průběh zavření vysokých škol a následné zavlečení více než tisícovky studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen, ale také zdůraznit takřka celosvětový dopad akce, která díky horečnému úsilí československých studentů v Anglii vyvrcholila vyhlášením Mezinárodního dne studentstva (17. listopad 1941). Svým velkým symbolickým významem výrazně posílila poněkud nejisté diplomatické postavení československé exilové vlády v očích spojenců...

Přidáno: 09 Úno 2022
Pro stažení se přihlaste