Válečné

Vypisuji filmy 1 - 18 z celkového počtu filmů ve zvolené sekci. Filmy jsou vypsány na 1 stránce.

1. 

Dějiny třetí světové

Autor: Komárek Richard
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Právě před 60 lety se svět ocitl na pokraji vojenského konfliktu mezi Východem a Západem v době tzv. Karibské krize. Armáda Československa měla zaútočit na Bavorsko a dojít až do Francie. Jaké šance by ale měli vojáci a obyvatelstvo v realitě atomové války? ... Třetí světová válka byla na spadnutí. Před šedesáti lety, 15. října 1962, oznámil americký prezident Kennedy, že Sovětský svaz má na Kubě rakety. Moskva v reakci na to vyhlásila vojenskou pohotovost Varšavské smlouvy. Československé armádě by nezbylo než bojovat po boku Sovětů. Zdejší armáda se začala tajně chystat. Vojáci spali obutí, připravení. Netušili, že sovětští velitelé se Čechoslováky chystají posílat na smrt do předních linií. Dokument ukazuje, jak naši zemi přípravy na konflikt převrátily naruby. Branná výchova, propaganda. Vzpomínají ti, kdo se na válku, která nakonec nebyla, sami připravovali. Jaroslav Fořt, který s dalšími vojáky pirátsky vysílal na rádiových vlnách. František Antl, parašutista. Podívali jsme se s nimi do starých kasáren, do krytu, do pohraničí. I na německou stranu barikády. Za vojáky, kteří měli stát proti našim. V dokumentu jsou také odtajněné unikátní dokumenty – plány Varšavského paktu nebo plány atomových útoků americké armády na našem území.

Přidáno: 12 Led 2023
Pro stažení se přihlaste

2. 

Děti Antonína Kaliny

Autor: Motl Stanislav
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Zachránil více lidí než sir Nicholas Winton či Oskar Schindler, ale skoro nikdo ho nezná. Až teprve in memoriam získal státní vyznamenání a cenu Spravedlivý mezi národy. Stanislav Motl odkrývá neuvěřitelný příběh věčného bouřliváka, třebíčského rodáka, který v pekle buchenwaldského koncentračního tábora dokázal uchránit více než tisícovku židovských dětí... Mlčet o Antonínu Kalinovi by bylo trestuhodné. Už jenom skutečnost, že v roce 2012 získal v Izraeli hrdý titul „Spravedlivý mezi národy" a dekoroval jej také prezident ČR státním vyznamenáním „Za zásluhy", činí z Antonína Kaliny pozoruhodnou osobnost. To podstatné se v životě třebíčského rodáka odehrálo za války. Strávil ji převážně v koncentračním táboře Buchenwald. Jako vězeň, jehož nejpravděpodobnější perspektivou byla smrt, dokázal čelit zrůdné vyhlazovací mašinerii lágru. V podmínkách podzemního odbojového hnutí dokázal různými rafinovanými způsoby uchránit před likvidací přes tisícovku vězněných židovských dětí. Nabízí se srovnání s jinými slavnými zachránci z dějin druhé světové války: S Oskarem Schindlerem, který zachránil 1200 vězňů, převážně Židů (šlo o lidi, kteří pracovali v jeho továrně a pro ten účel je evakuoval před postupující frontou do bezpečnějších továren), anebo s Nicholasem Wintonem (o němž historikové uvádějí, že zachránil 689 dětí, převážně židovských uprchlíků z Československa). O těchto dvou mužích vycházejí knihy, natáčejí se o nich filmy. O Antonínu Kalinovi se – na rozdíl od dvou předchozích mužů – v českém prostředí zatím příliš neví. Jeho počínání v koncentračním táboře představuje napínavý a fascinující příběh laskavého, odvážného a organizačně schopného člověka, který každou minutu dával v sázku svůj život v nerovném boji se svými vězniteli. Za svého života se Antonínu Kalinovi nedostalo žádného uznání. Zemřel v Praze ve věku 88 let.

Přidáno: 08 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

3. 

Když přišla noc…

Autor: Cejnková Zora
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Český protifašistický odboj netvořili jen komunisté. Ti druzí však měli být zapomenuti... Česká veřejnost si dosud spojuje protinacistický odboj zejména s aktéry atentátu na Heydricha a následným vyhlazením Lidic. Náš odboj byl ale mnohem širší a barvitější, jeho domácí i mezinárodní výstupy měly v mnoha případech zásadní vliv na klíčová strategická rozhodnutí Spojenců. Dokument realisticky, s využitím 3D animací, zavede diváky do dnes již neexistujícího objektu věznice a popraviště. Hitler považoval český odboj za velmi nebezpečný a postupoval proti němu systematicky a s nemilosrdně. Dokumentární film Když přišla noc pomocí dosud nezveřejněných archivů gestapa a dosud nezfilmovaných vzpomínek rodinných příslušníků několika českých odbojářů rekonstruuje, čím si tito stateční lidé museli projít, pokud byli odhaleni gestapem. Paradoxně tito vlastenci byli souzeni jako vlastizrádci v Berlíně. Byl pro ně vytvořen speciální soudní dvůr, který soudil podobně jako pozdější komunistické soudy v 50. letech. Cílená likvidace našich odbojářů byla dovedena do zrůdné dokonalosti. Téměř 700 statečných mužů a žen položilo svůj život za vlast na popravišti v Berlíně-Plötzensee, kde byli mimo jiné popraveni i atentátníci na Hitlera z von Stauffenbergovy skupiny a další němečtí antifašisté... O děsivé realitě popraviště Berlín-Plötzensee se německá veřejnost dozvěděla až po válce. České veřejnosti ale byly díky komunistickém převratu v roce 1948 osudy našich odbojářů utajeny. Až nyní se režisérce Zoře Cejnkové podařilo dostat k archívům gestapa a najít dosud žijící rodinné příslušníky několika popravených. Díky těmto okolnostem se před divákem poprvé odehraje skutečný příběh českých odbojářů, významných členů Obrany národa, Sokola, Petičního výboru – Věrni zůstaneme a dalších odbojových skupin

Přidáno: 28 Led 2024
Pro stažení se přihlaste

4. 

Kryštof

Autor: Kurz Josef
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Kryštof mezi mnichy uprchl nejen pro víru k Bohu, ale i před konflikty s otcem a politickými poměry po únorovém puči. Vedle mnišského života je také jedním z posledních článků řetězu, který převádí pronásledované komunistickým režimem přes hranice do Německa. Při jednom z nočních návratů z hranice je svědkem brutálního zásahu policejních složek proti skupince studentů a téže noci je zlikvidováno i společenství mnichů, s nímž žije. Místo, do něhož vkládal své naděje i víru, je zničené. Kryštofův zoufalý útěk od hranic je místopisem tehdejšího Československa, útěkem rozvrácenou „odsunutou“ krajinou i marným hledáním internovaných bratří. V situaci bezradného štvance se mu dostane pomoci ve statku Johany na okraji pošumavské vesnice. Její rodina odmítla kolektivizaci – otec spáchal sebevraždu, bratr byl poslán do dolů. Johana ukryje Kryštofa ve stodole, ale ve chvíli, kdy oba vnímají naději a vzájemnou blízkost, jsou svědky brutálního zabrání jejího hospodářství. Mají poslední šanci, že přejdou přes ještě nezadrátovanou hranici

Přidáno: 28 Led 2024
Pro stažení se přihlaste

5. 

Legie 100 01 Slovenská válka

Autor: Tabery Jakub
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Poslední výstřely první světové války dozněly 11. listopadu 1918 dopoledne, ale pro československé legionáře to zdaleka neplatilo. Maďaři se odmítli smířit s údělem poražené země a nehodlali se vzdát svých nároků na Slovensko, které se mělo stát součástí společného státu Čechů a Slováků. Tíži bojů s Maďary nejprve nesly především dobrovolnické jednotky, neboť ostřílení legionáři se z evropských válčišť teprve přesouvali domů, do nové československé vlasti. Když dorazili, byla válka o Slovensko již v plném proudu. Tehdy poprvé stanuli bok po boku s bývalými vojáky, kteří válku prožili v rakouských uniformách, a tehdy také vznikla skutečná československá armáda. S hercem Jiřím Dvořákem se vypravíme do míst, kde se tenkrát sváděly nejtěžší boje. Potkáme se s potomky tehdejších hrdinů, pro které není slovenská válka jen heslem z učebnice, nýbrž podstatnou kapitolou z rodinné historie.

Přidáno: 05 Říj 2021
Pro stažení se přihlaste

6. 

Legie 100 02 Sibiřská anabáze

Autor: Tabery Jakub
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Do osudu československých legionářů, kteří zformovali své vojsko v Rusku, neblaze vstoupila bolševická revoluce. Rusko zradilo své bojující spojence a uzavřelo s nepřítelem separátní mír. Legionářům se tak uzavřela šance na brzký návrat domů a zbyla jim jediná naděje – ústup ve východním směru. Cesta československých legií Sibiří, která byla vyplněná krvavými boji s bolševiky a nezměrným hrdinstvím, se stala jedním z největších válečných dobrodružství, jež s úžasem sledoval celý svět. Dodnes je toto téma živé, jak se přesvědčí herec Jiří Dvořák. Společně se členy Československé obce legionářské se vypravil do Ruska, aby na vlastní oči spatřil místa, kde umírali naši předkové. Společně s ním budeme přítomni také vyprávění některých potomků tehdejších legionářů. Jak na svého příbuzného vzpomíná třeba herec Ivan Trojan nebo vnuk legendárního umělce Zdeňka Štěpánka?

Přidáno: 05 Říj 2021
Pro stažení se přihlaste

7. 

Legie 100 03 Hrdinové od Zborova

Autor: Fišer Josef, Tabery Jakub
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Třetí putování za československými legionáři povede na východ. Herce Jiřího Dvořáka doprovází tentokrát mladý muž. Jeho předek patřil k účastníkům Velké války. Po sto letech rozkrýváme osud tohoto vojáka, jehož cesta do legií se začala odvíjet ze zajateckého tábora v Kyjevě. Navštívíme také Zborov ve chvíli, kdy se u tohoto ukrajinského městečka koná slavnost ke stému výročí této legendární bitvy, která má pro formování československých legií opravdu klíčový význam. Tam zjistíme, proč právě Zborov patří k trvalým symbolům československé státnosti…

Přidáno: 05 Říj 2021
Pro stažení se přihlaste

8. 

Legie 100 04 Ve stínu italských hor

Autor: Fišer Josef, Tabery Jakub
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Itálie vstoupila do Velké války až o necelý rok později, v květnu 1915. Fronta s rakousko-uherskou armádou se tenkrát rozprostřela v horském prostředí podél řeky Soča, kde proběhlo několik krvavých italských ofenzív. Pak přišel mohutný rakouský nápor, jenž přenesl válčiště dolů k údolím při řece Piavě. Český voják se zprvu zdráhal dezertovat, neboť italské prostředí bylo tradičně nepřátelsky nakloněno ke všem, kdo nosili rakouský mundůr, třebaže to byli Češi. A navíc český dezertér riskoval, že skončí s oprátkou kolem krku… Do Itálie se vypravíme opět s Jiřím Dvořákem a se skupinou mužů z Obce legionářské. Nalezneme památky na české hrdinství, stejně jako místa osobních tragédií.

Přidáno: 05 Říj 2021
Pro stažení se přihlaste

9. 

Legie 100 05 Krvavá Francouzská pole

Autor: Fišer Josef, Tabery Jakub
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Příběh československých legií v čase první světové války patří k největším příběhům našich dějin. Osudy těch, jež vsadili na československou samostatnost a v řadách ruské, francouzské a italské armády svedli boj s Rakousko-Uherskem, trvale fascinují také televizní dokumentaristy. V dokumentu Krvavá francouzská pole sledujeme první kroky, které vedly ke vzniku Roty Nazdar. Na počátku byla skupina českých sokolů, která ve chvíli, kdy byla vyhlášena válka Francii, usiluje o to, aby se mohla co nejdříve zapojit do bojů proti agresivnímu vilémovskému Německu. Po výcviku v Bayonne je na jaře Rota Nazdar odvelena k Arrasu. Tady projde krvavým křtem… Společně s hercem a velkým fandou vojenské historie Jiřím Dvořákem putujeme po stopách prvních československých legionářů ve Francii. Doprovází nás také dívka, která je potomkem jednoho z legionářů a ráda by se dozvěděla něco více o osudech svého předka…

Přidáno: 05 Říj 2021
Pro stažení se přihlaste

10. 

Mengele mi říkal prosím

Autor: Slunečko Martin
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Dokumentární film režiséra Martina Slunečka zachycuje neuvěřitelný příběh Artura Radvanského, který přežil šest koncentračních táborů a v Osvětimi se na několik let ocitl v roli osobního sluhy doktora Mengeleho – který, když například žádal o koupel, říkal svému vězni zdvořile: „prosím…" Přes svůj pokročilý věk A. Radvanský s režisérem tři roky navštěvoval místa, kde byl vězněn, aby tak dostál slibu kamarádům, kteří válku nepřežili: že o tom, co se dělo, bude vyprávět světu. Jistě existují mnohá svědectví o holocaustu, a mnoho jich bylo filmově zpracováno. Příběh Artura Radvanského je však pozoruhodný a cenný zejména tím, jak protagonista dokáže bezprostředně vyprávět a jednoduše formulovat základní lidské hodnoty, pocity a potřeby – a tím také vyjádřit podstatu naší existence, kdy dlouhodobé přežití člověka umožní spíše pocit naděje než kus chleba. Artur Radvanský přitom nikdy neobviňoval Němce, ani žádnou jinou skupinu lidí, neboť němečtí političtí vězni mu zachránili život. Artur je vzácný svou empatií, s jakou pohlíží na dávné události a obecně lidskou povahu... Film Mengele mi říkal prosím má zvláštní hodnotu právě v současnosti, kdy se díky dezinformacím zpochybňují základní historická fakta, a s nimi i holocaust. Málokdo asi dokáže nevěřit člověku tak bezprostřednímu, popisujícímu detaily, jaké si nikdo nedokáže vymyslet. A který přese všechno utrpení nezatrpkl. Jestli nás před něčím chce varovat, tak pouze před hloupým davem, který v krizi dokáže převálcovat lidi slušné – zkrátka před nebezpečím fanatismu a populismu.

Přidáno: 30 Led 2024
Pro stažení se přihlaste

11. 

Místa ticha

Autor: Nešlehová Markéta
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Nacistická brutalita proměnila živé české vesnice v místa trvalé bolesti. Dokument o tragických osudech dalších českých osad na samém konci války... Ležáky. Český Malín. Leskovec. Prlov. Vařákovy Paseky. Leskovice. Tyhle a mnohá další místa potkal během 2. světové války stejný osud jako Lidice. Pamětníci tady dodnes líčí nepochopitelnou krutost, zabíjení a sžírající plameny. Záminkou běsnícím nacistům byla údajná spolupráce vesničanů s odbojáři a partyzány. A to stačilo, aby z domovů, které dosud kypěly životem a radostí, zbyla místa bolestného ticha. Přežít znamenalo jen zdánlivou výhru, protože ti, kteří si zachránili životy, mají hrůzy nesmazatelně vypálené do svých duší. Propsaly se také do životů jejich dětí a vnuků, jakoby se válečná neštěstí otiskla natrvalo až do jejich genetického kódu.

Přidáno: 08 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

12. 

Odsun Vertreibung1

Autor: Poláček Vít, Schmidt Matthias
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Masové vysídlení původního německého obyvatelstva z Československa v letech 1945 až 1948 zůstává nadále jedním z neuralgických bodů česko-německých vztahů a také českého výkladu vlastní historie. To, že byla tato kapitola československých dějin otevřena teprve relativně nedávno, navíc přispívá tomu, že je téma stále diskutováno emocionálně. Koprodukční projekt České televize, německé MDR, rakouské ORF a německo-francouzské stanice Arte představuje naplněnou příležitost nechat společně promluvit svědky odsunu z obou stran dnešní hranice a navštívit s nimi místa, kde se tehdejší události odehrály. Někteří z nich se na ně od roku 1945 už nevrátili... Východiskem dvoudílného dokumentu Matthiase Schmidta a Víta Poláčka bylo ukázat příběhy jednotlivých účastníků odsunu a jejich osobní stanoviska, ambice přinést skrze tváře a osudy konkrétních lidí empatii, která by dávala naději na co nejobjektivnější vyprávění toho, co se událo. Lidé žijící v konkrétní době mají své konkrétní motivace, konkrétní sny, konkrétní potřeby i iluze, na jejichž základě pak jednají. Právě poznání tohoto vnitřního světa může zprostředkovat skrze tzv. malé dějiny i zdánlivě nezvratitelnou logiku a popsat mechanismus dějin velkých. Obsažení celých životních příběhů protagonistů (osud vysídlených v Německu) navíc umožňuje nahlédnout události odsunu v širokém kontextu jeho příčin a následků. Proto se ostatně projekt zaměřuje i na osudy jednotlivých pohraničních obcí a regionů. Výběr protagonistů byl za pomoci zapojených organizací Antikomplex a Pamět národa řízen tak, aby vzniklá směsice pamětníků pokrývala širokou škálu různorodých osudů – těch, kteří nechtěli odejít a byli vyhnáni, i těch, kteří odejít chtěli, ale byli donuceni zůstat, Němců, kteří se s Nacisty paktovali, i takových, kteří jim vzdorovali a pykali tak dvojnásobně... Film vypráví příběhy plné barev, zlomů a obratů, takové, které odrážejí ambivalentnost a mnohostrannost celé historie. Jedním z takových příběhů je ten Siglind Drostové z Nového Jičína. Ve svých 15 letech byla po konci války poslána na nucené práce do Vlašimi. Pamatuje si běsy a zvěrstva odsunu, zároveň však i obětavou pomoc, které se jí dostalo od mnoha Čechů. Ve filmu zároveň zazní úryvky z deníku jejího otce, Adolfa Purra, který byl po válce deportován do internačního tábora pro Němce v Osvětimi. „Deník měl otec až do své smrti v roce 1989 schovaný pod postelí, v NDR se o odsunu nemluvilo, nesmělo se mluvit. Poté jsem ho zdědila já. Několik let nato jsem ho pracně přepsala, je totiž ve velmi špatném stavu, psaný kopírovací tužkou na papírových sáčcích, které musel speciálně namáčet, aby je vyhladil. Uchovával je v lágru v nádobí na jídlo.“ Dnes jezdí Siglind Drostová pravidelně do svého starého domova, udržuje staré kontakty a navazuje nové, píše pro regionální noviny a pomáhá pečovat o historické stavby a místa. Výpovědi očitých svědků jako je Siglind Drostová se tedy neomezují jen na minulost, ale dotýkají se i současnosti. Díky tomu můžeme ukázat různé způsoby reflexe odsunu ve třech různých státech (SRN, NDR, ČSSR), a tyto pak vztáhnout ke společné přítomnosti v dnešní Evropě.

Přidáno: 23 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

13. 

Odsun Vertreibung2

Autor: Poláček Vít
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Masové vysídlení původního německého obyvatelstva z Československa v letech 1945 až 1948 zůstává nadále jedním z neuralgických bodů česko-německých vztahů a také českého výkladu vlastní historie. To, že byla tato kapitola československých dějin otevřena teprve relativně nedávno, navíc přispívá tomu, že je téma stále diskutováno emocionálně. Koprodukční projekt České televize, německé MDR, rakouské ORF a německo-francouzské stanice Arte představuje naplněnou příležitost nechat společně promluvit svědky odsunu z obou stran dnešní hranice a navštívit s nimi místa, kde se tehdejší události odehrály. Někteří z nich se na ně od roku 1945 už nevrátili... Východiskem dvoudílného dokumentu Matthiase Schmidta a Víta Poláčka bylo ukázat příběhy jednotlivých účastníků odsunu a jejich osobní stanoviska, ambice přinést skrze tváře a osudy konkrétních lidí empatii, která by dávala naději na co nejobjektivnější vyprávění toho, co se událo. Lidé žijící v konkrétní době mají své konkrétní motivace, konkrétní sny, konkrétní potřeby i iluze, na jejichž základě pak jednají. Právě poznání tohoto vnitřního světa může zprostředkovat skrze tzv. malé dějiny i zdánlivě nezvratitelnou logiku a popsat mechanismus dějin velkých. Obsažení celých životních příběhů protagonistů (osud vysídlených v Německu) navíc umožňuje nahlédnout události odsunu v širokém kontextu jeho příčin a následků. Proto se ostatně projekt zaměřuje i na osudy jednotlivých pohraničních obcí a regionů. Výběr protagonistů byl za pomoci zapojených organizací Antikomplex a Pamět národa řízen tak, aby vzniklá směsice pamětníků pokrývala širokou škálu různorodých osudů – těch, kteří nechtěli odejít a byli vyhnáni, i těch, kteří odejít chtěli, ale byli donuceni zůstat, Němců, kteří se s Nacisty paktovali, i takových, kteří jim vzdorovali a pykali tak dvojnásobně... Film vypráví příběhy plné barev, zlomů a obratů, takové, které odrážejí ambivalentnost a mnohostrannost celé historie. Jedním z takových příběhů je ten Siglind Drostové z Nového Jičína. Ve svých 15 letech byla po konci války poslána na nucené práce do Vlašimi. Pamatuje si běsy a zvěrstva odsunu, zároveň však i obětavou pomoc, které se jí dostalo od mnoha Čechů. Ve filmu zároveň zazní úryvky z deníku jejího otce, Adolfa Purra, který byl po válce deportován do internačního tábora pro Němce v Osvětimi. „Deník měl otec až do své smrti v roce 1989 schovaný pod postelí, v NDR se o odsunu nemluvilo, nesmělo se mluvit. Poté jsem ho zdědila já. Několik let nato jsem ho pracně přepsala, je totiž ve velmi špatném stavu, psaný kopírovací tužkou na papírových sáčcích, které musel speciálně namáčet, aby je vyhladil. Uchovával je v lágru v nádobí na jídlo.“ Dnes jezdí Siglind Drostová pravidelně do svého starého domova, udržuje staré kontakty a navazuje nové, píše pro regionální noviny a pomáhá pečovat o historické stavby a místa. Výpovědi očitých svědků jako je Siglind Drostová se tedy neomezují jen na minulost, ale dotýkají se i současnosti. Díky tomu můžeme ukázat různé způsoby reflexe odsunu ve třech různých státech (SRN, NDR, ČSSR), a tyto pak vztáhnout ke společné přítomnosti v dnešní Evropě.

Přidáno: 23 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

14. 

Peklo pod španělským nebem

Autor: Motl Stanislav
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Na duben 2019 připadlo osmdesáté výročí konce španělské občanské války. Tento konflikt nikdy nebyl ryze španělskou záležitostí, ale zapojili se do něj i dobrovolníci z celého světa. A samozřejmě nechyběli ani Čechoslováci. Reportér a spisovatel Stanislav Motl strávil ve Španělsku několik měsíců, aby dohledal stopy, které na Pyrenejském poloostrově zanechali právě naši krajané. Televizní dokument Peklo pod španělským nebem představuje výsledky jeho pátrání. Během let 1936–1939 bojovalo na straně španělských republikánů více než 2000 Čechoslováků. Někteří z nich jsou dodnes uctíváni jako obětaví hrdinové, ale Španělé nezapomněli například ani na zdravotníky československého polního lazaretu „Jan Amos Komenský“. Zato u nás zůstává povědomost o osudech našich interbrigadistů mizivá.

Přidáno: 12 Lis 2021
Pro stažení se přihlaste

15. 

Tankisté

Autor: Novák Jan
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Historická pravda a unikátní osobní svědectví o Ostravské operaci - největších bojích za 2. světové války na našem území. Velký společenský dokument Tankisté, který vzniknul v Centru publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava, předkládá poprvé divákům dosud zamlčované informace, pravdivá svědectví a fakta o největší vojenské akci 2. světové války na našem území - o Ostravské operaci. Tento dějinný úsek osvobozování ocelového srdce republiky je zachycen ve vzpomínkách českých dobrovolníků, kteří byli členy 1. Československé samostatné brigády v rámci 4. Ukrajinského praporu a byli právě v těch tancích, které osvobodily Ostravu. Historie je velkou matkou manipulace. Minulý režim uměl dějinná fakta podřídit vládnoucí ideologii a z Ostravské operace učinil vítězné tažení Sovětské armády. Tvůrci dokumentu, scenárista Michal Najbrt, dramaturg Vladimír Štvrtňa a režisér Jan Novák, s napětím očekávají reakce diváků, kteří svého času přijali za svůj oficiální výklad i mýty o kladných hrdinech v sovětských uniformách a o mladém domácím odbojáři, který za cenu největší oběti zajistil ničím neohrožený vstup vojsk Rudé armády do města. Při okázalých oslavách výročí osvobození u velkolepých památníků Ostravské operace i při výuce dějepisu se jaksi pozapomnělo na ty obyčejné vojáky, mezi nimiž průlomové postupy zajišťovali především čeští dobrovolníci v tancích. V dokumentu vystupuje řada pamětníků pocházejících především z Volyně. Do začátku války Československo nepoznali, ale jejich vztah k zemi předků, k jazyku a tradici, stejně jako touha vrátit se do svobodné vlasti byly tak silné, že nastupovali dobrovolně do výcviku s vědomím, že se stanou platnou součástí formující se samostatné brigády. Dodnes s pohnutím vzpomínají na to, jak od sovětských velitelů přebírali tanky a do paměti se jim vryla věta: "Važte si jich, vyráběly je děti." Tank se pro ně stal zbraní i bydlištěm. Vytvořili velkou rodinu, ve které panují vztahy, jaké je těžké popisovat v mírové době. Nepokrytě popisují chování rudoarmějců i jejich velitelů, vzpomínají na rabování, drsné zacházení s civilním obyvatelstvem a na druhé straně pochopitelné narůstání nenávisti k nepříteli, jehož násilnostem byli často svědky. Z prostých ale upřímných výpovědí skládají postupně obraz vojáka, jehož povahu a potřeby utvářela válka a všude přítomná blízkost smrti. Tyto autentické vzpomínky jsou výrazně jiné než interpretace, na které jsme byli donedávna zvyklí. Boje o Ostravu byly vedeny v několika směrech, postup armád nebyl zdaleka tak hladký, jak se předpokládalo, komplikoval jej nejen odpor Němců, ale i opevnění budovaná původně pro českou obranu proti agresorovi a po Mnichovu bez boje odevzdaná nepříteli. Postup tankistů ve městě samotném směrem ke Slezské Ostravě mířil přes most, jehož likvidaci nastraženými výbušninami podle oficiální verze na poslední chvíli zamezil Miloš Sýkora. Dodnes nese most přes Ostravici jeho jméno. Skuteční účastníci popisovaných okamžiků ale tento výklad popírají a úporné boje právě o tuto lokalitu popisují úplně jinak. Uvedení dokumentu jen o pár dní předejde den, v němž si Ostrava připomíná konec poslední války na našem území. Čeští tankisté nám v něm, možná ve správnou chvíli, připomenou několik (ne)obyčejných významů, které do sebe zahrnuje vztah k zemi a odpovědnost za její svobodu.

Přidáno: 08 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

16. 

Terezínští hrobaři

Autor: Strusková Olga
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Dramatický příběh třiceti terezínských vězňů, kteří byli donuceni vykopat společný hrob pro zavražděné muže z Lidic. Filmový dokument s hranými a kreslenými sekvencemi... Tento filmový projekt seznamuje diváky s dosud málo známou skutečností, která spojuje dvě symbolická místa našich dějin – Terezín a Lidice, a to prostřednictvím ojedinělého příběhu, jehož hrdiny se stali náhodně vybraní terezínští vězni, kteří byli nacisty donuceni vykopat společný hrob pro zastřelené lidické muže. Tato dramatická epizoda lidické tragédie se odehrála bezprostředně po likvidaci obce, tj. 10. června 1942 od pozdního odpoledne do časného rána následujícího dne. Během 36tihodinového časového úseku se v Lidicích odehrálo neuvěřitelně silné drama se spoustou dějových peripetií na pokraji života a smrti, psychických a fyzických sil a vyčerpávajících emocí... O mužských obětech lidické tragédie padla zmínka ve slavnostních projevech, aniž by někdo ozřejmil, jakým peklem nacistického teroru museli projít nejen oni, ale také jejich hrobaři – terezínští vězni. A právě z útržků zachovaných svědeckých výpovědí několika z nich vyplývá, že se lidičtí muži nenechali popravit jako ovce, že řada z nich kladla odpor a měla i v posledních momentech života odvahu se bránit. Zrovna tak statečně se zachovali vězni z Terezína, kteří se stali hrobaři proti své vůli, a kteří se až do poslední chvíle domnívali, že to oni sami se stanou oběťmi nacistické pomsty za Heydricha. Fašističtí pohlaváři, kteří si je zřejmě vybrali jako „levnou pracovní sílu“ a zároveň svědky, předem odsouzené k likvidaci na Východě, tak navždy propojili osud třiceti nedobrovolných hrobařů s osudem pohřbívaných, ale také osud Lidic s osudem Terezína... Osu filmového vyprávění tvoří povídka Dvořákovo Rekviem Františka R. Krause, který byl sám jedním z hrobařů a také jedním z osmi bývalých terezínských vězňů, kteří přežili vyhlazovací tábor Osvětim-Birkenau. Dále jsou to dochované vzpomínky nejmladšího z hrobařů Viktora Laše a několika dalších pamětníků z Lidic a Terezína.

Přidáno: 08 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

17. 

Vlasovci

Autor: Pekárek Martin
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Dokumentární film Vlasovci představuje první český pokus o objektivní zpracování jedné z nejkontroverznějších kapitol druhé světové války. Přichází s popisem dramatu uvnitř celosvětového válečného požáru, ale především hodlá předstoupit před diváka s ambicí nabídnout dosud neznámé příběhy, nepublikovaná svědectví a nezveřejněné archivní materiály. Těžištěm dokumentu je líčení posledních dnů Vlasovovy armády a jejího účinkování za pražského povstání v květnu 1945. Film hodlá konfrontovat tvrzení předkládaná oficiální ideologií. Vedle samotné účasti Vlasovců v pražském květnovém povstání se tvůrci hodlají zaměřit na jejich následný rozkol s povstalci a pokus dostat se pod ochranu Američanů. Zaměří se také na osud generála Vlasova – jeho dramatické zajetí, inscenovaný soud a popravu.

Přidáno: 08 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste

18. 

Za svobodné Brno

Autor: Jirásek Pavel, Polák Martin
Kategorie: Dokumentární filmy, Historické dokumenty, Válečné
Staženo:
Anotace:

Osudové momenty konce druhé světové války z moravské metropole. Historický dokument o drastickém konci dlouhodobého soužití tří etnik na území města Brna. Silné německé a židovské menšiny, žijící v Brně od středověku, se zpravidla dokázaly s českým živlem sžít a formovaly významně podobu města. Radikalizace a nástup Adolfa Hitlera k moci však přivedl brněnské Němce do tábora nacistů a do války. Začala doba etnických čistek, při nichž Brno mělo postupně o svou jedinečnost přijít. Dokument zachycuje období druhé světové války, zejména pak od podzimu 1944, kdy bylo Brno masivně bombardováno, až do května 1945, kdy došlo k živelnému odsunu německých obyvatel Brna na rakouské hranice. Osu vyprávění tvoří zkušenosti českého redaktora Lidových novin a spisovatele Bedřicha Golombka, který své osobní útrapy i strádání celého města po celou dobu války písemně zaznamenával. Jeho syrové reportážní a dokumentární svědectví o tom, jak okupaci prožívali „lidé všedního dne", vyšlo v roce 1945 hned po skončení války jako kniha s názvem Co nebude v dějepise. Hrané pasáže vycházející z Golombkovy knihy jsou doplněny a konfrontovány se vzpomínkami žijících pamětníků, kteří zastupují různé strany tehdejšího konfliktu. Jejich autenticita je podpořena řadou nově objevených či obrazově restaurovaných archivních záběrů.

Přidáno: 08 Bře 2022
Pro stažení se přihlaste